24.6 C

Ολυμπιακός – Μπάγερν 82-68: Με μαέστρο Σλούκα και… «φονιά» Λάρι!

Ο Ολυμπιακός έδωσε τον δεύτερο και τελευταίο του αγώνα στο τουρνουά της Βαλένθια και πήρε τη νίκη με 82-68, επί της Μπάγερν Μονάχου, παρουσιάζοντας ωστόσο δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση.

Ο αγώνας ξεκίνησε όπως και χθες για τον Ολυμπιακό, με την Μπάγερν Μονάχου να τον πιάνει στον… ύπνο και να παίρνει μία διαφορά της τάξεως των 10 πόντων (4-14) πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +7 για τους Βαυαρούς, με τους Ερυθρόλευκους να ψάχνουν την πολυπόθητη αντίδραση.

Για να έρθει, χρειάστηκε η συμβολή του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος ξεκίνησε τον αγώνα με 2/2 τρίποντα και τον τελείωσε με 5/5 σουτ εντός πεδιάς (13 π, 1 ασ).

Μάλιστα, θα πρέπει να τονίσουμε ότι ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πήρε λίγο χρόνο συμμετοχής σε πολύ καίριες στιγμές, όταν το σκορ είχε… κολλήσει για τον Ολυμπιακό και δεν μπορούσε η ομάδα να σημειώσει καλάθι.

Το ημίχρονο έφυγε με το σκορ στο 31-32 και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να μείνει κοντά στην Μπάγερν.

Βέβαια, θα πρέπει να τονίσουμε ότι την τωρινή στιγμή η Μπάγερν Μονάχου δεν είναι καλή ομάδα, καθώς και σήμερα, αλλά και χθες έδειξε ότι της λείπουν πολλά στοιχεία από το παιχνίδι της αν θέλει να έχει τύχη στη φετινή διοργάνωση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξύπνησε για τα… καλά, καθώς μπόρεσε να πάρει στα χέρια της τον αγώνα και παρέμεινε σε θέση οδηγού μέχρι το τέλος.

Με τον Κώστα Σλούκα να έχει πάρει την… μπαγκέτα του και να οργανώνει την επίθεση του επίθεση του Ολυμπιακού (13 ασ) οι Ερυθρόλευκοι διατήρησαν και αύξησαν το προβάδισμά τους, προσπαθώντας να παίξουν πιο γρήγορο μπάσκετ και πιο ορθολογικό σε σχέση με χθες.

Τελικά, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε τη νίκη με 82-68, αλλά παράλληλα έδειξε ότι έχει ακόμα πολύ δρόμο έτσι ώστε να φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 31-32, 58-49, 82-68