16.6 C

Ολυμπιακός – Μπάγερν 89-72: Ερυθρόλευκη καταιγίδα!

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη επί της νέας εποχής Μπαρτζώκα, επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου με 89-72, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 8-12, ενώ οι Βαυαροί υποχώρησαν στο 6-14.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, με την Μπάγερν Μονάχου να παίρνει βραχεία κεφαλή (3-7) με 4:43 να μένουν για τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και κατάφεραν με επιμέρους σκορ 16-7 να πάρουν τα ηνία του αγώνα με (17-14) στο τέλος της περιόδου.

Οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να έχουν καλή αμυντική λειτουργία και μέσα από την σκληρή τους άμυνα μπόρεσαν να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά ακόμα και στους 11 πόντους (37-26). Ωστόσο, οι Βαυαροί δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να ανεβάσει ακόμα περισσότερο το σκορ και έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο +5 (37-32) για τους Πειραιώτες.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε πάρα πολύ νωθρά και η Μπάγερν βρήκε… παράθυρο για να επιστρέψει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Με ένα σερί 10-0 οι Βαυαροί ανέτρεψαν πλήρως το σκορ και ήταν αυτοί που προηγούνταν με πέντε (37-42).

Ο Αντώνης Κόνιαρης, όμως, έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση του Ολυμπιακού και έτσι η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Ερυθρόλευκους να είναι μπροστά στο σκορ με έναν πόντο (54-53).

Ο Σάσα Βεζένκοφ (20 π), πυροβολούσε όποτε έβρισκε την ευκαιρία πίσω από την γραμμή των 6,75 μ, σημειώνοντας τέσσερα από τα πέντε του τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Όγκουστιν Ρούμπιτ ήταν καταλυτικός σημειώνοντας 13 από τους 14 πόντους στην τέταρτη περίοδο και ο Τέιλορ Ρότσεστι ήταν μαέστρος μοιράζοντας 7 από τις 12 ασίστ του στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι Ερυθρόλευκοι δεν πάτησαν ποτέ φρένο από την στιγμή που ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στους εννέα πόντους (65-56) και έτσι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 89-72 και παρέμειναν στις δύο νίκες, μακριά από την όγδοη θέση στον βαθμολογικό πίνακα της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 54-53, 89-72