18.1 C

Ολυμπιακός – Μπασκόνια 76-90: Μισός και… γκαντέμης

Η υπερπροσπάθεια ανατροπής του αποδεκατισμένου Ολυμπιακού σταμάτησε άδοξα από ένα... κατά λάθος αντιαθλητικό του Βασίλη Σπανούλη

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Μπασκόνια με 90-76 στο ΣΕΦ για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έπεσε στο 5-4. Οι Βάσκοι ισορρόπησαν και είναι στο 5-5.

Το έργο ήταν εξ αρχής δύσκολο για τους τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης, που δεν είχαν στη διάθεσή τους πέντε κομβικούς παίκτες (Χάρισον, Βεζένκοβ, Έλις, Ζαν-Σαρλ, Χαραλαμπόπουλο). Ιδιαίτερα στις θέσεις των ψηλών το θέμα ήταν τεράστιο και η Μπασκόνια «διαβασμένη», καθώς στην αρχή του αγώνα «χτύπησε» σε αυτήν την αδυναμία με τον πανύψηλο Φολ.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν από παντού, έχοντας τρομερή ευστοχία και φτάνοντας τη διαφορά στο +22 (21-43 στο 18ο λεπτό). Ο «μισός» Ολυμπιακός δεν τα παράτησε. Με επιμέρους σκορ 39-24 στο δεύτερο ημίχρονο μείωσε σε 60-67, πριν οι τρεις διαιτητές χρεώσουν με ένα… κατά λάθος αντιαθλητικό φάουλ τον Σπανούλη πάνω στον Πίτερς και ενώ ο αρχηγός του Θρύλου είχε την μπάλα στην κατοχή του. Από εκεί και πέρα, η Μπασκόνια «έτρεξε» νέο σερί 10-0 και ξέφυγε ξανά στο σκορ, κατακτώντας την πρώτη νίκη εκτός έδρας στην Ευρωλίγκα, την τρέχουσα σεζόν, επικρατώντας παράλληλα στο ΣΕΦ για πρώτη φορά μετά το 2007.

Ο Μπαρτζώκας είχε περιορισμένο rotation, μόλις 9 παικτών, και από ένα σημείο και έπειτα «μίλησε» και ο παράγοντας κούραση. Ο Μάρτιν έπαιξε 37:20, ο ΜακΚίσικ 30:57, ο Πρίντεζης 28:08… Οι Σλούκας και Πρίντεζης σημείωσαν από 15 πόντους, ενώ 12 είχε ο Μάρτιν. Η Μπασκόνια στηρίχθηκε στους Ντράγκιτς (18), Χένρι (17 πόντους και 11 ασίστ), Πίτερς (16), Πολονάρα (14) και Φολ (7), οι οποίοι κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Με 20/30 δίποντα και 13/26 τρίποντα ήταν δύσκολο να ηττηθεί παρά το γεγονός πως υπέπεσε σε 19 λάθη.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ολυμπιακός-Μπασκόνια:

Ο αγώνας

Οι Ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν με 11 παίκτες (9 συν 2 από την αναπτυξιακή ομάδα) και χωρίς τους Χάρισον, Βεζένκοβ, Έλις, Ζαν-Σαρλ και Χαραλαμπόπουλο. Ο κόουτς Μπαρτζώκας άρχισε στη βασική πεντάδα με τους Κόνιαρη (πρώτη συμμετοχή στη φετινή Ευρωλίγκα), Σλούκα, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μάρτιν. Το πρόβλημα ιδιαίτερα στη φροντ-λάιν ήταν μεγάλο, αλλά ο Ολυμπιακός είναι έτσι και αλλιώς συνηθισμένος στα δύσκολα. Από την πλευρά της, η Μπασκόνια άρχισε το ματς με τους Χένρι, Βιλντόσα, Γκιεντράιτις, Πολονάρα και Φολ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο σερί. Ο Πρίντεζης με 5 προσωπικούς πόντους έκανε το 0-2, 5-2, αλλά με δικό της 6-0 και τρίποντα των Γκιεντράιτις και Βιλντόσα, οι Βάσκοι πήραν προβάδισμα στο σκορ (5-8). Ο Ολυμπιακός στόχευσε μέσα στη ρακέτα στο ξεκίνημα, αλλά ο Μάρτιν δεν τελείωσε δύο εύκολες σχετικά φάσεις. Ο Σλούκας έβγαλε ωραίες πάσες (η μία ασίστ στο πρώτο πεντάλεπτο είναι μικρή για τις ευκαιρίες που δημιούργησε προς τους συμπαίκτες του) και προσπάθησε να παίξει πολύ γρήγορα την μπάλα, αλλά τα τελειώματα δεν ήταν ιδανικά.

Η Μπασκόνια συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα και με ένα καλάθι και φάουλ του Φολ έφτασε να προηγείται με 8-13 στο 6′. Ο Λαρεντζάκης ευστόχησε στην πρώτη του προσπάθεια από το τρίποντο, αλλά ο Φολ έκανε μεγάλη ζημιά (11-15). Ο Σενεγαλέζος είχε 7 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά. Σπανούλης και ΜακΚίκικ πήραν θέση στο παρκέ, καθώς ο Ολυμπιακός είχε ξεκινήσει με 1/8 δίποντα (αλλά και 3/4 τρίποντα) πριν ο Μάρτιν μειώσει σε 13-15 με το δεύτερο εύστοχο δίποντο της ομάδας στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τρίποντο του Γκιεντράιτις στο 9′, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ της ομάδας του (15-20), αλλά και ένα καλάθι και φάουλ του Πίτερς στο φινάλε της πρώτης περιόδου, η Μπασκόνια έφτασε στη μεγαλύτερη της διαφορά και το +8 (15-23).

Ο Μπαρτζώκας έριξε στο ματς τον Τζένκινς για καλύτερη ατομική άμυνα στη δεύτερη περίοδο. Ο Ολυμπιακός είχε «πληγωθεί» πολύ μέσα στις δύο ρακέτες από τον Φολ, που έπαιξε 12 λεπτά σερί πριν αντικαταστηθεί από τον Γιεκίρι. Τα ριμπάουντ ήταν 5-12 στην πρώτη περίοδο και ο Σενεγαλέζος σέντερ κυριαρχούσε. Η Μπασκόνια έφτασε διψήφιες διαφορές, «τρέχοντας» ένα επιμέρους σκορ 2-13, καθώς το 15-17 του 9′ έγινε 17-30 στο 14′ με τρίποντο του Ντράγκιτς (17-28) και λέι-απ του πολύ καλού Πίτερς (17-30). Με νέο τρίποντο του Ντράγκιτς στο 15′ η διαφορά ανέβηκε στο +16 (17-33) και το επιμέρους σκορ στο 2-16 υπέρ των Βάσκων, την ώρα που ο Μπαρτζώκας προσπαθούσε να βρει την πεντάδα που θα αποκτήσει ρυθμό, χρησιμοποιώντας και σχήμα με τρεις γκαρντ (Σλούκα, Τζένκινς, ΜακΚίσικ) και τον Παπανικολάου στο «4». Ο Μάρτιν έπαιζε ασταμάτητα και έγινε αλλαγή έπειτα από 15:20, δίνοντας τη θέση του στον Πρίντεζη!

Ο Ολυμπιακός ήταν απελπιστικά άστοχος (4/14 δίποντα και 3/10 τρίποντα στο 16′) και η Μπασκόνια έφτασε στο +19 (21-40 στο 17′) χάρη σε δύο λέι-απ των Ντράγκιτς και Γιεκίρι. Ένα τρίποντο του κομβικού Πολονάρα από τη γωνία οδήγησε τους φιλοξενούμενους στο απίστευτο +22 (21-43), πριν ο Παπανικολάου μειώσει κάτω από τους 20 (24-43) στο 18′. Οι Βάσκοι είχαν βρει αυτοπεποίθηση στο σουτ και σούταραν σαν να πέταγαν βότσαλα στη θάλασσα.

Οι Ερυθρόλευκοι μάζεψαν κάπως τη διαφορά με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου χάρη σε ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη (31-46), αλλά η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε στο -16, με την Μπασκόνια να προηγείται με 31-47 μέσα στο ΣΕΦ. Οι Βάσκοι είχαν 12/16 δίποντα και 6/10 τρίποντα έπειτα από 20 λεπτά και με τέτοια ευστοχία δεν είχαν δώσει σημασία στα 10 λάθη που είχαν κάνει σε αυτό το διάστημα. Ο Μπαρτζώκας πήγε με περιορισμένο rotation 9 παικτών και ο Ολυμπιακός είχε 7/19 δίποντα και 5/13 τρίποντα, χάνοντας και τη μάχη των ριμπάουντ (10-18) στο πρώτο μέρος.

Ο Ολυμπιακός άρχισε την τρίτη περίοδο με τους Σλούκα, Τζένκινς, ΜακΚίσικ, Πρίντεζη και Μάρτιν. Οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης ήθελαν να βγάλουν αντίδραση και να «επιστρέψουν» στο ματς. Με 6 σερί πόντους του πολύ καλού Πρίντεζη (έφτασε τους 13 πόντους), ο Θρύλος μείωσε σε 37-49 στο 23′. Έψαχνε απεγνωσμένα ένα ξέσπασμα για να «γυρίσει» στην αναμέτρηση. Ο Ιβάνοβιτς πήρε αμέσως τάιμ-άουτ, καθώς «έβλεπε» τον Ολυμπιακό να δείχνει χαρακτήρα και να μην τα παρατάει για μία ακόμα φορά. Οι γηπεδούχοι έβγαζαν «αμυνάρες», αλλά ήθελαν και συνέχεια. Η άμυνα, άλλωστε, συνδέεται και με την επίθεση. Με ατομική ενέργεια και λέι-απ του Σλούκα στο 23′, ο Θρύλος μείωσε σε 39-49, έχοντας σερί 8-0. Ο Χένρι το έσπασε, κάνοντας το 39-53 με 4 διαδοχικούς πόντους στο 24′.

Ο ΜακΚίσικ με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 42-53 και ο Μάρτιν με επιθετικό ριμπάουντ και λέι-απ έκανε το 44-53 στο 25′. Ο Λαρεντζάκης πήρε τη θέση του Τζένκινς, που τα είχε δώσει όλα στην άμυνα, αλλά είχε και 4 φάουλ. Με εκατέρωθεν τρίποντα από Ντράγκιτς και Σλούκα, η διαφορά πήγε στο +10 για την Μπασκόνια (47-57). Η διαφορά έπεσε ξανά σε μονοψήφιο αριθμό στο 27′ με δύο βολές του Σλούκα, ο οποίος μείωσε σε 49-58 και στη συνέχεια έδωσε τη θέση του στον Σπανούλη. Η Μπασκόνια είχε τις τριπλάσιες βολές στο 27′ (5-15) και ο Ολυμπιακός τα διπλάσια φάουλ και βάλε (18-8). Με καλάθι και φάουλ του Πίτερς στο 28′ η Μπασκόνια έφτασε ξανά το +13 (49-62). Ο Ολυμπιακός, όμως, δεν το έβαζε κάτω. Ο Χένρι με τρίποντο-«προσευχή» έκανε το 53-65 στο 29′, αλλά ο ΜακΚίσικ με νέο καλάθι και φάουλ μείωσε ξανά στους 9 (56-65), με τον Λαρεντζάκη να δίνει τρομερές λύσεις στην άμυνα. Οι Ερυθρόλευκοι με επιμέρους σκορ 27-20 στην τρίτη περίοδο βρέθηκαν στο 58-67, έχοντας ένα δεκάλεπτο για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

O Μάρτιν με 2 βολές μείωσε ακόμα περισσότερο σε 60-67. Ο Ολυμπιακός είχε «γυρίσει» από το -22 του 18ου λεπτού (21-43), κάνοντας επιμέρους σκορ 39-24! Στο 32′ οι τρεις διαιτητές έδωσαν αντιαθλητικό φάουλ του Σπανούλη στον Πίτερς για ένα ακούσιο χτύπημα, με τον αρχηγό να έχει την μπάλα στην κατοχή του. Αυτή η φάση άλλαξε το μομέντουμ της αναμέτρησης. Με δύο βολές του Αμερικανού φόργουορντ έγινε το 60-69 και ο Χένρι με λέι-απ έκανε το 60-71 στο «καπάκι». Με τρίποντα των Ντράγκιτς και Γκεντράιτις έγινε το 77-60 στο 34′ για την Μπασκόνια, που «έτρεξε» σερί 10-0. Ο Σπανούλης μείωσε με τρίποντο σε 63-79, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν αρχίσει ξανά να ξεμακραίνουν. Στο 35′ ανέβασαν τη διαφορά στο +18 (63-81).

Ο Ολυμπιακός έκανε την απέλπιδα προσπάθεια και με καλάθι και φάουλ του Σλούκα μείωσε σε 67-81 (έχασε τη βολή) στο 36′. Με 2 βολές του ΜακΚίσικ μείωσε και άλλο (69-81). Υπήρχαν ακόμα τρία «γεμάτα» λεπτά. Με νέο σόλο του «αέρινου» ΜακΚίσικ, ο Θρύλος έφτασε στο -10 (71-81). Ήταν ένα 8-0 σερί για τους Πειραιώτες, αλλά ένα τρίποντο του Πίτερς έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Βάσκων, που έκαναν το 71-84 και το τελευταίο δίλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Μπασκόνια να επικρατεί δίκαια με σκορ 90-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-47, 58-67, 76-90.

Οι διαιτητές: Ίλια Μπελόσεβιτς (Σερβία), Σρέτεν Ράντοβιτς (Κροατία), Ζοζέφ Μπισάνζ (Γαλλία).