18 C

Ολυμπιακός – Νέφτσι Μπακού 1-0: Έμεινε όρθιος με μισή ομάδα!

Όλα πήγαν στραβά και ανάποδα πριν και κατά τη διάρκεια του πρώτου αγώνα με τη Νέφτσι Μπακού, αλλά ο Πρωταθλητής Ελλάδας είναι πολύ σκληρός για να... πεθάνει και η γκολάρα του Μαντί Καμαρά στο 29' δίνει προβάδισμα πρόκρισης στον γ' προκριματικό γύρο του Champions League

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Νέφτσι Μπακού με 1-0 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», το βράδυ της Τετάρτης (21/7), στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον β’ προκριματικό γύρο του Champions League. Από τη στιγμή που δεν υφίσταται, πλέον, ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ στις ευρωπαϊκές διασυλλογικές διοργανώσεις, είναι σημαντικό για τους Ερυθρόλευκους ότι κράτησαν το μηδέν στην άμυνα, αλλά θέλουν ξεκάθαρα γκολ και στον επαναληπτικό στο Αζερμπαϊτζάν, την επόμενη Τετάρτη (28/7, 20:00), αν και βολεύει, προφανώς, και η ισοπαλία. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Μαντί Καμαρά με εκπληκτικό δεξί πλασέ εκτός μεγάλης περιοχής στο 29ο λεπτό. Ο μέσος από τη Γουινέα αποβλήθηκε σωστά στο 43′, ενώ στο 63′ έμεινε με 10 παίκτες και η Πρωταθλήτρια του Αζερμπαϊτζάν λόγω αποβολής του Τσελίκ.

Η νίκη είναι πολύτιμη και αποδείχθηκε «Πύρρειος». Ο Πρωταθλητής Ελλάδας έπαιξε με… μισή ομάδα και χωρίς τους Ελ Αραμπί, Παπασταθόπουλο, Εμβιλά. Κατά τη διάρκεια του αγώνα αποχώρησε τραυματίας ο Μπουχαλάκης μόλις στο 18ο λεπτό, ενώ στο 43′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μαντί Καμαρά! Τόσες μαζεμένες ατυχίες συνιστούν ένα πρωτοφανές γεγονός, για ένα μεμονωμένο παιχνίδι, την ώρα που τραυματίες είναι σχεδόν από την αρχή της καλοκαιρινής προετοιμασίας οι Φορτούνης και Τικίνιο! Τέσσερις παίκτες πραγματοποίησαν το ευρωπαϊκό τους ντεμπούτο με τον Ολυμπιακό: οι 18χρονοι Τζολάκης και Σουρλής, ο 20χρονος Αγκιμπού Καμαρά και ο 21χρονος Μάρκοβιτς! Αυτό τα λέει όλα… Οι Ερυθρόλευκοι δεν ενθουσίασαν με την απόδοσή τους και είχαν προβληματική εικόνα πάνω στο χορτάρι, αλλά τα ελαφρυντικά είναι πολλά. Να σημειωθεί πως ο 18χρονος (8/11/2002) Κωνσταντίνος Τζολάκης έγινε ο νεότερος τερματοφύλακας που χρησιμοποιεί ο Ολυμπιακός στην ιστορία του στις ευρωπαϊκές διασυλλογικές διοργανώσεις!

Καμαρά

Ύστερα από 507 ημέρες (μετά την 1η Μαρτίου του 2020 και το εντός έδρας παιχνίδι Πρωταθλήματος με τον Παναιτωλικό) το «Γεώργιος Καραϊσκάκης» υποδέχθηκε ξανά τους φιλάθλους του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκοι τύπωσαν πιλοτικά 10.000 εισιτήρια (από τα συνολικά 25.000 που είχαν δικαίωμα) προκειμένου να εξασφαλιστεί η ομαλή μετάβαση από τα κλειστά στα ανοιχτά γήπεδα, την εποχή της πανδημίας του κορωνοϊού. Περίπου επτά με οκτώ χιλιάδες οπαδοί των Πρωταθλητών Ελλάδας βρέθηκαν στο φαληρικό γήπεδο.

Κόσμος

Κόσμος

Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε συμπεριλάβει αρχικά 24 παίκτες στην αποστολή για τον πρώτο επίσημο της σεζόν 2021/22 (Τζολάκης, Βατσλίκ, Κρίστινσον, Καραργύρης, Λαλά, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Μάρκοβιτς, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Σουρλής, Μαντί Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά, Εμβιλά, Κούντε, Μασούρας, Ραντζέλοβιτς, Τσούμιτς, Βρουσάι, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, Χασάν).

Ο Ελ Αραμπί διαγνώστηκε θετικός στον κορωνοϊό στον τελευταίο ιατρικό έλεγχο και έμεινε εκτός αποστολής, όπως εκτός έμειναν και οι Παπασταθόπουλος και Εμβιλά. Ο Σωκράτης ήρθε σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα (Ελ Αραμπί), χωρίς ο ίδιος να είναι θετικός στον κορωνοϊό. Όσο για τον Εμβιλά, ο Γάλλος μέσος είναι τραυματίας και θα μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για περίπου ένα δεκαήμερο. Έτσι, ο Μαρτίνς έκανε χρήση του δικαιωμάτος για τις δύο αλλαγές πριν από την πρώτη αναμέτρηση με τη Νέφτσι Μπακού, με τους Σισέ και Αλγκασίμ Μπα να αντικαθιστούν τους τραυματίες Εμβιλά και Τικίνιο αντίστοιχα στην ευρωπαϊκή λίστα του Ολυμπιακού.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Ο αγώνας

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 4-3-3. Την εστία υπερασπίστηκε ο Τζολάκης, ο οποίος πραγματοποίησε το ευρωπαϊκό του ντεμπούτο με τη φανέλα των Ερυθρόλευκων. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, αγωνίστηκαν οι Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Ρέαμπτσιουκ. Ο Μπουχαλάκης έπαιξε ως εξάρι, με τους Κούντε και Μαντί Καμαρά ως εσωτερικούς χαφ στην τριπλέτα της μεσαίας γραμμής, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Ο Ραντζέλοβιτς κάλυψε τη δεξιά πλευρά της μεσοεπιθετικής γραμμής και ο Μασούρας την αριστερή. Ο Χασάν αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης. Ο Ολυμπιακός είχε 11 παίκτες στον πάγκο, τρεις εκ των οποίων τερματοφύλακες. Ο λόγος για τους Βατσλίκ, Κρίστινσον, Καραργύρη, Αλγκασίμ Μπα, Βρουσάι, Τσούμιτς, Αγκιμπού Καμαρά, Λαλά, Βαλμπουενά, Σισέ και Σουρλή.

Ο Σαμίρ Αμπάσοβ παρέταξε τη Νέφτσι Μπακού με σύστημα 5-3-2. Την εστία υπερασπίστηκε ο Μαμάντοβ. Οι τρεις στόπερ, από δεξιά προς αριστερά, ήταν οι Τσελίκ, Εμποντζί, Στάνκοβιτς. Ο Χαραμίζ κάλυψε ολόκληρη τη δεξιά πλευρά και ο Λαουάλ όλη την αριστερή. Ο Κανέ έπαιξε ως εξάρι, με τους Μακχμούντοβ και Μπουγκρίν να αγωνίζονται ως εσωτερικοί μέσοι, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Οι Μέσα Κόλι και Αλασκάροβ αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο των Πρωταθλητών του Αζερμπαϊτζάν.

Το «Γεώργιος Καραϊσκάκης» είχε ξανά κόσμο και παλμό έπειτα από 507 ολόκληρες ημέρες! Τα καπνογόνα πήρανε… φωτιά στο πέταλο της ΘΥΡΑΣ 7 και οι οπαδοί του Ολυμπιακού δεν σταμάτησαν λεπτό να επευφημούν την αγαπημένη τους ομάδα. Η Νέφτσι είχε την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση, όταν στο 3ο λεπτό ο Λαουάλ έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση και πάσαρε κάθετα στον Αλασκάροβ, ο οποίος προσπάθησε να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Μάρκοβιτς πρόλαβε να βάλει την κόντρα και να σταματήσει τον Αζέρο επιθετικό, με τον Τζολάκη να μπλοκάρει την μπάλα.

Ο Μακχμούντοβ απείλησε σοβαρά στο 6ο λεπτό μετά την κοντινή πάσα του Λαουάλ, κοντρολάροντας με το δεξί πόδι και σουτάροντας ανενόχλητος με το ίδιο πόδι από το ύψος της μεγάλης περιοχής (και προς τα μέσα), με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Τζολάκη. Η Πρωταθλήτρια Αζερμπαϊτζάν έβγαινε επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις και ο Ολυμπιακός έπρεπε να προσέχει περισσότερο.

Ο Ολυμπιακός είχε κάκιστη εκκίνηση στον αγώνα. Μετά το λάθος στη μεσαία γραμμή από τον Ανδρούτσο, η Νέφτσι ξεχύθηκε για τρίτη φορά στην αντεπίθεση και ο Μπουγκρίν σούταρε με το δεξί εντός μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει άουτ στο 11′. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν την πρώτη τους τελική προσπάθεια στο 14′, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουχαλάκη να καταλήγει άουτ, καθώς η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

Στο 16′ ο Μαρτίνς σήκωσε για ζέσταμα τον Βαμπουενά, καθώς ο Μπουχαλάκης αισθάνθηκε ενοχλήσεις χαμηλά στο δεξί πόδι (σ.σ.: γάμπα). Ο Έλληνας μέσος αντικαταστάθηκε στο 18′ από τον Βαλμπουενά. Πλέον, η διάταξη του Θρύλου μετατράπηκε σε 4-2-3-1 και ο προπονητής της ομάδας είχε να διαχειριστεί ένα ακόμα αγωνιστικό πρόβλημα. Ενδιάμεσα, στο 17′, ο Μπουχαλάκης είχε πασάρει κάθετα στον Μασούρα, στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, αλλά ο Έλληνας μεσοεπιθετικός ήταν πλάγια αριστερά στη μεγάλη περιοχή και δεν βρήκε «γεμάτα» την μπάλα με το αριστερό και η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Πλέον, ο Καμαρά είχε μετατοπιστεί σε ρόλο εξαριού, με τον Κούντε οκτάρι. Οι Ερυθρόλευκοι προσπαθούσαν να πιέσουν ψηλά και να οδηγήσουν σε λάθη τους Αζέρους, που μέχρι το 11ο λεπτό είχαν βγάλει τρεις επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Στο 24′ η κατοχή μπάλας ήταν 61%-39% υπέρ του Ολυμπιακού, που στο συγκεκριμένο λεπτό ζήτησε πέναλτι, αλλά ο Στάνκοβιτς είχε προλάβει να κόψει την μπάλα από τα πόδια του Ραντζέλοβιτς.

Μετά το κακό πρώτο δεκαπεντάλεπτο, οι Πρωταθλητές Ελλάδας είχαν ανεβάσει «στροφές» και στο 29′ έκαναν το 1-0 με μία… γκολάρα του Μαντί Καμαρά! Ο ευφυής Βαλμπουενά δεν επιχείρησε σέντρα από δεξιά προς τη μεγάλη περιοχή, μετά τη γρήγορη εκτέλεση ενός πλαγίου άουτ από δεξιά και τη συνεργασία του με τον Ραντζέλοβιτς, αλλά με μία υπέροχη «κοφτή» πάσα προς τα έξω πάσαρε στον Καμαρά, ο οποίος πλάσαρε αρχοντικά με το δεξί περίπου πέντε μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή (και προς τα δεξιά) και έστειλε την μπάλα, ψηλοκρεμαστά, να αναπαυθεί στη δεξιά γωνία της εστίας του Αζέρου τερματοφύλακα και συγκεκριμένα το δεξί «παραθυράκι». Ο πολυσύνθετος μέσος από τη Γουινέα πέτυχε το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού για την αγωνιστική περίοδο 2021/22.

Ο Τζολάκης όρθωσε το ανάστημά του στο 32′ και πραγματοποίησε την πρώτη ευρωπαϊκή απόκρουση της καριέρας του! Οι Αζέροι άλλαξαν γρήγορα την μπάλα εκτός μεγάλης περιοχής, ο Μπουγκρίν πάσαρε κάθετα στον Αλασκάροβ, ο οποίος πλάσαρε με το δεξί από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας απέκρουσε χαμηλά με το δεξί πόδι και κράτησε το πολύτιμο μηδέν για την ομάδα του.

Ο προπονητής της Νέφτσι, Σαμίρ Αμπάσοβ, και οι βοηθοί του διαμαρτύρονταν συνέχεια προς τη διαιτητική ομάδα (στο 40′ ένας συνεργάτης του Αζέρου προπονητή παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα). Ο Πορτογάλος διαιτητής Πινέιρο διέκοψε δύο φορές τον αγώνα για συστάσεις, στο 40′ και το 42′, ενώ στο 43′ ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες! Ο σκόρερ του 1-0, Μαντί Καμαρά, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα με το δεξί πόδι στο πρόσωπο του Αλασκάροβ, σε μία φάση που εκτυλίχθηκε στο ύψος της μεσαίας γραμμής. Ο μέσος από τη Γουινέα δεν είχε πρόθεση να χτυπήσει τον αντίπαλο, καθώς δεν είχε οπτικό πεδίο όταν επιχείρησε το ανάποδο ψαλίδι για να διώξει την μπάλα, αλλά από τη στιγμή που βρήκε στο πρόσωπο τον Αζέρο κυνηγό η απόφαση του Πορτογάλου διαιτητή δικαιολογείται, καθώς το μαρκάρισμα ήταν επικίνδυνο. Ο Αλασκάροβ έγινε αλλαγή από τον Μιράμπντουλα Αμπάσοβ.

Τέσσερα ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός πήγε στην ανάπαυλα με το σκορ υπέρ του στο 1-0, αλλά εκτός από το γκολ του Μαντί Καμαρά όλα ήταν εναντίον του σε αυτόν τον πρώτο αγώνα για τον β’ προκριματικό γύρο του Champions League! Με κομβικές απουσίες πριν από τον αγώνα, έναν τραυματισμό κατά τη διάρκεια του ματς (αυτόν του Μπουχαλάκη) και μία κόκκινη κάρτα (του Μαντί Καμαρά) στο 43′. Η Νέφτσι Μπακού είχε 6 τελικές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο και ο Ολυμπιακός, 2. Μία εξ αυτών την εκμεταλλεύτηκε παίρνοντας προβάδισμα νίκης.

Με την έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο (46′), ο Σισέ πήρε τη θέση του Ραντζέλοβιτς. Ο Θρύλος έπαιξε με τρεις στόπερ, σε μία διάταξη 5-3-1. Ο Σεμέδο ήταν ο άτυπος λίμπερο, με τον Μάρκοβιτς να παίζει ως δεξιός στόπερ και τον Σισέ ως αριστερός κεντρικός αμυντικός. Η Νέφτσι είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα για παραπάνω από ένα ολόκληρο ημίχρονο και ήταν αναμενόμενο να… ξεθαρρέψει αγωνιστικά ακόμα περισσότερο. Στο 51′ ο Τζολάκης μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Μπουγκρίν.

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν δώσει… γήπεδο στους Αζέρους, ρίχνοντας το βάρος στην ισορροπία στις γραμμές. Από το 55′ και μετά, όμως, ο Ολυμπιακός πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να πιέσει ψηλά. Ο Τζολάκης μπλόκαρε ξανά το δεξί σουτ του Μπουγκρίν, που επιχείρησε προσπάθεια εντός μεγάλης περιοχής και προς τα αριστερά. Στο 59′ η κατοχή μπάλας ήταν 52%-48% υπέρ του Ολυμπιακού. Η Νέφτσι Μπακού είχε ισορροπήσει ουσιαστικά το ποσοστό, έχοντας, πάντως, έναν παίκτη περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Τζολάκης ήταν ξανά στη θέση που έπρεπε, στο σουτ του Κανέ εκτός μεγάλης περιοχής, μπλοκάροντας την μπάλα με διπλή προσπάθεια στο 63′. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, η Νέφτσι έμεινε και αυτή με 10 παίκτες, με πανομοιότυπο τρόπο. Σε ένα παρόμοιο μαρκάρισμα με αυτό του Μαντί Καμαρά, ο Τσελίκ βρήκε «γεμάτα» με το δεξί πόδι τον Ρέαμπτσιουκ στο πρόσωπο και ο Πινέιρο έδειξε χωρίς διασταγμό την απευθείας κόκκινη κάρτα στον δεξιό μπακ-χαφ της Νέφτσι. Ο Μολδαβός είχε προλάβει να… τσιμπήσει την μπάλα σε ξεκάθαρη αντεπίθεση από αριστερά και δέχθηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα από τον αντίπαλό του. Ολυμπιακός και Νέφτσι συνέχισαν το ματς με 10 παίκτες και η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε. Ο Μάρκοβιτς δέχθηκε εντολή από τον Μαρτίνς να προωθηθεί σε ρόλο αμυντικού μέσου μετά την αποκατάσταση της αριθμητικής ισορροπίας στην αναμέτρηση!

Ο Σεμέδο είχε δύο σερί ατομικά λάθη εντός μεγάλης περιοχής στο 67′, αλλά ευτυχώς δεν κόστισαν. Ο Σουρλής πήρε τη θέση του Κούντε στο 69′. Ο Βασίλης Σουρλής πραγματοποίησε και αυτός το ντεμπούτο του με τον Ολυμπιακό στην Ευρώπη! Όπως και ο Κωνσταντίνος Τζολάκης. Στο 73′ ο Χασάν κοντρόλαρε και σούταρε με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά τη σέντρα του Ρέαμπτσιουκ από αριστερά και μπλόκαρε ο Μαμάντοβ. Αυτή ήταν η πρώτη τελική προσπάθεια των Πειραιωτών στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 76′ ο Μασούρας είχε ένα επικίνδυνο γύρισμα από δεξιά, μετά την «κοφτή» κοντινή πάσα του Βαλμπουενά, αλλά ο Αζέρος τερματοφύλακας απομάκρυνε την μπάλα. Ο Ολυμπιακός είχε αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων μετά την αποβολή της Νέφτσι. Στο 78′ ο Βρουσάι πήρε τη θέση του Μάρκοβιτς και ο Αγκιμπού Καμαρά του Χασάν στο 79′. Ο Μασούρας μετατοπίστηκε σε ρόλο κεντρικού επιθετικού.

Ο Ολυμπιακός είχε τις προϋποθέσεις για μία εκπληκτική αντεπίθεση στο 83′, αλλά η τελική παράλληλη πάσα του Αγκιμπού Καμαρά από αριστερά δεν ήταν η ενδεδειγμένη για τον Βρουσάι και μπλόκαρε ο Αζέρος τερματοφύλακας. Στο 85′ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Σεμέδο πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και ανατράπηκε από αντίπαλο, καθώς είχε προλάβει να… τσιμπήσει την μπάλα, αλλά ο Πινέιρο δεν υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν πέντε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε, έστω με δύσκολο και αγχωτικό τρόπο, ξεπερνώντας τα σοβαρά αγωνιστικά προβλήματα που προέκυψαν στην ομάδα πριν και κατά τη διάρκεια του πρώτου αγώνα με τη Νέφτσι Μπακού. Οι Ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση, έχοντας μόλις 4 τελικές προσπάθειες για γκολ, ενώ η Νέφτσι Μπακού είχε τις τριπλάσιες (12), αλλά χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα εκτός από το τετ α τετ του 32ου λεπτού και την απόκρουση του Τζολάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΕΦΤΣΙ ΜΠΑΚΟΥ 1-0

Γήπεδο: «Γεώργιος Καραϊσκάκης»

ΓΚΟΛ: 29′ Μ. Καμαρά

Διαιτητής: Ζοάο Πινέιρο (Πορτογαλία)
Βοηθοί: Τιάγκο Κόστα (Πορτογαλία), Πέδρο Ριμπέιρο (Πορτογαλία)
Τέταρτος διαιτητής: Γκουστάβο Φερνάντες Κορέια (Πορτογαλία)

Κίτρινες κάρτες: 7′ Μπουχαλάκης, 72′ Μάρκοβιτς, 90’+4′ Σουρλής / 22′ Αλασκάροβ, 53′ Μακχμούντοβ

Κόκκινες κάρτες: 43′ Μ. Καμαρά / 63′ Τσελίκ

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μάρκοβιτς (78′ Βρουσάι), Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (18′ Βαλμπουενά), Κούντε (69′ Σουρλής), Μ. Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (46′ Σισέ), Χασάν (79′ Α. Καμαρά), Μασούρας.

Νέφτσι Μπακού (Σ. Αμπάσοβ): Μαμάντοβ, Τσελίκ, Εμποντζί, Στάνκοβιτς, Χαραμίζ, Λαουάλ, Κανέ, Μακχμούντοβ (89′ Μπασκέ), Μπουγκρίν (86′ Μπουλούντοβ), Μέσα Κόλι (86′ Νατσάφοβ), Αλασκάροβ (45’+1′ Μ. Αμπάσοβ).

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα, πατώντας ΕΔΩ.