20.9 C

Ολυμπιακός: Ο αναντικατάστατος Ρούμπεν Σεμέδο

Ο Ρούμπεν Σεμέδο έχει πάρει μόνο ένα αγωνιστικό ρεπό στο πρώτο μισό της τρέχουσας σεζόν και παραμένει ο σταθερός παράγοντας στην άμυνα του Ολυμπιακού

Είναι η σταθερή αξία στην άμυνα του Ολυμπιακού και ο παίκτης που δεν βγαίνει… ποτέ από την εντεκάδα εφόσον είναι καλά!

Ο Ρούμπεν Σεμέδο έχει τον περισσότερο χρόνο συμμετοχής από τους υπόλοιπους συμπαίκτες του στον Ολυμπιακό, σε αυτό το πρώτο μισό της σεζόν, μετρώντας συνολικά 1661 αγωνιστικά λεπτά! Έχει παίξει στα 19 από τα 20 επίσημα παιχνίδια της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου (12 στο Πρωτάθλημα και 8 για το Champions League) και το μοναδικό «ρεπό» του ήταν αυτό κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τη Super League (31/10, 2-0).

Σε συμμετοχές, ακολουθεί ο Γιαν Εμβιλά, ο οποίος μετράει συνολικά 1421 αγωνιστικά λεπτά, επίσης σε 19 αγώνες, ενώ τρίτος σε συμμετοχές είναι ο Γιώργος Μασούρας με 19/20 παιχνίδια και 993 αγωνιστικά λεπτά. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός μπορεί να μην έχει «γεμάτα» ενενηντάλεπτα, αλλά είναι καθοριστικός στο παιχνίδι του Ολυμπιακού, ιδιαίτερα στη Super League, όπου έχει 6 γκολ και τρεις ασίστ σε 11 ματς. Σε χρόνο συμμετοχής, όμως, πίσω από τον Ρούμπεν Σεμέδο βρίσκεται μόνο ο Ζοζέ Σα, ο οποίος έχει 18 παιχνίδια και 1620 αγωνιστικά λεπτά.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έναν ποδοσφαιριστή δεν ήθελε να δει να αποχωρεί με τίποτα από τον Ολυμπιακό το περασμένο καλοκαίρι και αυτός ήταν ο Ρούμπεν Σεμέδο. Η επιθυμία του Πορτογάλου προπονητή εισακούστηκε και ο 26χρονος στόπερ ανανέωσε το συμβόλαιό του έως το καλοκαίρι του 2024 με αυξημένες ετήσιες απολαβές, παρά το στενό πρέσινγκ της Μπενφίκα για την απόκτησή του.

Ο Πορτογάλος κεντρικός αμυντικός είναι αναντικατάστατος στην εντεκάδα των νταμπλούχων Ελλάδας. Μόνο ο παίκτης που τον συμπληρώνει κάθε φορά στο κέντρο της άμυνας αλλάζει, ο Ρούμπεν όχι! Οι Ουσεϊνού Μπα και Παπέ Αμπού Σισέ είναι οι δύο στόπερ που εναλλάσσονται (10 συμμετοχές και 788 αγωνιστικά λεπτά ο πρώτος, 14 συμμετοχές και 1.111 αγωνιστικά λεπτά ο δεύτερος).

Πάντως, ο Σισέ θεωρείται πια βασικός μετά την περιπέτεια του συμπατριώτη του με τον κορωνοϊό, ενώ στο «κάδρο» υπάρχει πάντα και ο Αβραάμ Παπαδόπουλος, ο οποίος συμπληρώνει την τετράδα των στόπερ της ομάδας και έχει τρεις συμμετοχές (τη μία ως βασικός, απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, αγωνιζόμενος σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης») και 128 αγωνιστικά λεπτά.