19.7 C

Ολυμπιακός: Οι κομβικές στιγμές των Σλούκα και Χάρισον στην νίκη του Ολυμπιακού (vid)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 88-96, και επέστρεψε στις επιτυχίες στην Euroleague, βάζοντας πλώρη για την «επανένταξη» στην πρώτη οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού ήταν ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ, αποτελώντας μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα της Μπαρτσελόνα. Ενδεικτικό είναι ότι στο δεύτερο ημίχρονο δεν βγήκε καθόλου από το παρκέ, παίζοντας ασταμάτητα.

Εδώ κάποια στιγμιότυπα του Κώστα Σλούκα από το παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα:

Εξίσου σημαντική ήταν η συμβολή του Άαρον Χάρισον, ο οποίος ναι μεν πέτυχε μόνο πέντε πόντους, ωστόσο ήταν καθοριστικός στο αμυντικό κομμάτι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, όταν «έκαιγε η μπάλα». Ο Χάρισον πέτυχε καλάθι και φάουλ με το σκορ ισόπαλο, έβγαλε τρεις άμυνες για σεμινάριο και είχε καθοριστική συμμετοχή στη φάση που έκρινε το ματς, κλέβοντας την μπάλα και κερδίζοντας αντιαθλητικό φάουλ από τον Αμπρίνες.