20.5 C

Ολυμπιακός – Ομόνοια 2-0: Αγκαλιά με τους ομίλους και τα εκατομμύρια!

⚽️Ο Ολυμπιακός βρίσκεται μια ανάσα από τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ χάρη στο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ γκολ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί

Το πρώτο και πιο σημαντικό βήμα για να βρεθεί και φέτος ο Ολυμπιακός εκεί που ανήκει – στις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης – έγινε!

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας στο Φάληρο και την επόμενη εβδομάδα στην Κύπρο σφραγίζει και τυπικά την παρουσία του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ήταν κάτι παραπάνω από προφανές πως η Ομόνοια θα παραταχθεί με άκρως αμυντικό προσανατολισμό στο γήπεδο και θα προσπαθήσει να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Η κυπριακή ομάδα δεν μπορούσε να απειλήσει τον Ολυμπιακό στο επιθετικό τρανζίσιον.

Οι Ερυθρόλευκοι αναχαίτιζαν κάθε προσπάθεια των Κυπρίων, οι οποίοι ουσιαστικά απείλησαν μόνο μία (!) φορά στο ματς. Ο Μπα έχασε την μπάλα από τον Μποτεάκ στο φινάλε του πρώτου μέρους, αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν απελπιστικά άστοχο…

Ο Ζοσέ Σα στην επιστροφή του κάτω από τα δοκάρια μετά από δύο και κάτι μήνες λόγω του τραυματισμού του είχε ένα ήσυχο βράδυ και όποτε χρειάστηκε έκανε σταθερές εξόδους για να απομακρύνει τον οποιονδήποτε κίνδυνο πήγαινε να δημιουργηθεί.

Με μακρινά σουτ στο πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός επιχείρησε να απειλήσει – δίχως αποτέλεσμα – την εστία του Φαμπιάνο. Το καλύτερο ήταν αυτό του Καμαρά στο 24′ που ανάγκασε τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να διώξει αποτελεσματικά.

Ο Φορτούνης ήταν ιδιαίτερα κινητικός, αλλά συνολικά οι Ερυθρόλευκοι είχαν μέτρια εικόνα δημιουργικά, κάτι που υποχρέωσε τον Μαρτίνς να προβεί σε αλλαγές και να βάλει στο ματς Ελ Αραμπί και Ραντζέλοβιτς.

Με την είσοδο των δύο παικτών η διάταξη έγινε 4-4-2 και ο Ολυμπιακός απέκτησε πλάτος: Στο 67′ ο Μαροκινός φορ απείλησε με κεφαλιά και ένα λεπτό αργότερα ο Ραντζέλοβιτς υποχρέωσε τον Λέτσιακς να κάνει πέναλτι, αφού αγκάλιασε την μπάλα με το χέρι.

Ο Βαλμπουενά από την άσπρη βούλα έγραψε το 1-0 και τα πόδια των Ερυθρολεύκων λύθηκαν. Οι Κύπριοι πάσχιζαν να κρατήσουν το σκορ σε αυτό το επίπεδο, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ελ Αραμπί και την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά.

Ο Μαροκινός έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με ένα παγκόσμιο γκολ. Με το αριστερό, εκτός περιοχής, σφράγισε την παρουσία του Ολυμπιακού στους ομίλους.