20.5 C

Ολυμπιακός: Ώρα Ευρώπης και Ελ Αραμπί!

Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί είναι το «βαρύ πυροβολικό» του Ολυμπιακού και ήρθε η ώρα να... οπλίσει για μία ακόμα φορά!

Από τις 27 Ιανουαρίου και την «τριάρα» επί του ΠΑΟΚ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τη Super League, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί δεν έχει παίξει ούτε σε ένα «γεμάτο» ενενηντάλεπτο. Έχει αγωνιστεί στα 3 από τα 5 τελευταία παιχνίδια του Ολυμπιακού (σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο) και συνολικά 113 αγωνιστικά λεπτά, μετρώντας και 2 γκολ! Μόλις μία φορά άρχισε βασικός, στο παιχνίδι Πρωταθλήματος με τον ΟΦΗ (7/2, 3-0), όπου αγωνίστηκε για 70 λεπτά και πέτυχε ένα γκολ!

Είναι προφανές πως ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να δώσει «ανάσες» στον κορυφαίο επιθετικό και σκόρερ του ελληνικού Πρωταθλήματος ενόψει της τελικής ευθείας για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Σε έναν από τους μεγαλύτερους γκολτζήδες που κυκλοφορούν αυτήν τη στιγμή στα ευρωπαϊκά γήπεδα. Από τη στιγμή, που και ο Αχμέντ Χασάν είναι «ζεστός», η απουσία του Μαροκινού επιθετικού δεν φάνηκε πολύ, εκτός από το πρόσφατο παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ήρθε η στιγμή, λοιπόν, ο «κανονιέρης»  του Ολυμπιακού, Γιουσέφ Ελ Αραμπί, με τα 45 γκολ και τις 10 ασίστ σε 79 επίσημους αγώνες με τον Θρύλο, να «οπλίσει» ξανά! Μπορεί ο 34χρονος κυνηγός να έχει ένα μόλις γκολ στην Ευρώπη τη φετινή σεζόν (στα play-off του Champions League απέναντι στην Ομόνοια), σε 7 συμμετοχές, αλλά και ο βαθμός δυσκολίας στο κορυφαίο ευρωπαϊκό επίπεδο ήταν υψηλός και η ομάδα είχε «χτυπηθεί» από πολλά αγωνιστικά προβλήματα στη φάση των ομίλων του Champions League. Τόσο λόγω τραυματισμών όσο και εξαιτίας του κορωνοϊού.

Ο Μαροκινός επιθετικός, άλλωστε, είχε δείξει τα διαπιστευτήρια του στο σκοράρισμα κατά τη διάρκεια της περασμένης αγωνιστικής χρονιάς, όταν μέτρησε 7 γκολ σε 13 ευρωπαϊκούς αγώνες! Με 8 γκολ σε 20 συμμετοχές με τη φανέλα του Ολυμπιακού στην Ευρώπη, ο Γιουσέφ ετοιμάζεται και για άλλα ευρωπαϊκά «χτυπήματα»! Και ο πρώτος αγώνας απέναντι στην Αϊντχόφεν, το βράδυ της Πέμπτης (18/2, 19:55), στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», για τη φάση των «32» του Europa League, είναι μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον εκπληκτικό σκόρερ Γιουσέφ Ελ Αραμπί.