16.8 C

Ολυμπιακός: Όταν επιτρέπεις τέσσερα μεγάλα σερί στον αντίπαλο…

Ο Ολυμπιακός δεν εκμεταλλεύτηκε το καλό του επιθετικό διάστημα στην Κωνσταντινούπολη, στο πρώτο δεκάλεπτο, επιτρέποντας στη Φενέρμπαχτσε να «κρατηθεί» στο ματς, με την άμυνα σε πολλές περιπτώσεις να θυμίζει... αφύλακτη διάβαση

Ο Ολυμπιακός έχασε ένα ματς, που μπορούσε και έπρεπε να πάρει στην Κωνσταντινούπολη, υπέστη την τρίτη συνεχόμενη ήττα στην Ευρωλίγκα και η αλήθεια είναι πως ακόμα μοιάζει μπερδεμένος στο παρκέ.

Η Φενέρμπαχτσε μπορεί να βρισκόταν σε κακό «φεγγάρι» αγωνιστικά, με επτά ήττες στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα, αλλά ύστερα από καιρό έπαιζε ξανά πλήρης και με μία νέα προσθήκη, τον Γκούντουριτς, ενώ στην αγωνιστική δράση επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του και ο Βέσελι, ο οποίος έκανε τη διαφορά για την ομάδα του.

Οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης ηττήθηκαν σε ένα παιχνίδι όπου είχαν 7/11 τρίποντα και μόλις ένα λάθος στην πρώτη περίοδο, 8/12 τρίποντα στο 13ο λεπτό, αλλά και 15 τρίποντα συνολικά (15/32 και ποσοστό 46.9%), 9 περισσότερα από τη Φενέρμπαχτσε, που είχε μόλις 6/22 και 27.3%! Είναι απίστευτο να χάνεις όταν μετράς 9 περισσότερα τρίποντα από τον αντίπαλο και 27 περισσότερους πόντους από τα 6,75μ. και μάλιστα σε εκτός έδρας παιχνίδι. Η τουρκική ομάδα πέρασε την μπάλα μέσα στη ρακέτα και ο Γιαν Βέσελι έστησε πάρτι, έχοντας 8/8 δίποντα και 5 ασίστ. Οι δύο σέντερ του Ολυμπιακού (Μάρτιν και Έλις) δεν ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του αγώνα, φορτώθηκαν νωρίς με φάουλ, ενώ ο Έλις τραυματίστηκε στο 24ο λεπτό και δεν πάτησε ξανά παρκέ. Τις περισσότερες φορές, μέχρι το 35ο λεπτό όταν και ο Θρύλος αντέδρασε και έδειξε χαρακτήρα, η άμυνα και η ρακέτα έμοιαζαν με αφύλακτες διαβάσεις για τους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση στο τελευταίο πεντάλεπτο, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, αλλά δεν φτάνουν πέντε λεπτά σε αυτό το επίπεδο. Δεν εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία του στην πρώτη περίοδο από τα 6,75μ., καθώς οι γηπεδούχοι πάντα έβρισκαν τον τρόπο να «ψαλιδίζουν» τη διαφορά και να «επιστρέφουν» στο ματς. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως στο πρώτο ημίχρονο «έτρεξαν» τρία μεγάλα σερί.

Από το 2-8 στο 2′, βρέθηκαν μπροστά με 11-8 στο 5′ (9-0 σερί). Από το 22-29 στο 11′, βρέθηκαν μπροστά με 30-29 στο 12′ (8-0 σερί). Από το 30-34 στο 13′, βρέθηκαν μπροστά με 43-36 στο 18′ (σερί 6-0 και επιμέρους σκορ 13-2 σε περίπου 5 αγωνιστικά λεπτά). Ο Ολυμπιακός δέχθηκε τέταρτο μεγάλο σερί και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς όταν μείωσε σε 52-46 με το τρίτο τρίποντο του Χάρισον στο ματς (24′), δέχθηκε νέο σερί 7-0 και το σκορ έγινε 59-46 στο 27′. Συνολικά, αν συγκεντρώσουμε όλα αυτά τα στοιχεία, ο Ολυμπιακός δέχθηκε 37 μαζεμένους πόντους και πέτυχε μόλις 2 σε περίπου 13 αγωνιστικά λεπτά μέσα στον αγώνα!

Οι Πειραιώτες, όποτε αποκτούσαν μία καλή διαφορά, την έχαναν άμεσα και δεν κατάφεραν να «χτίσουν» πάνω στο υπέρ τους προβάδισμα, ενώ όταν μείωσαν στην τρίτη περίοδο δέχθηκαν ένα ακόμα γρήγορο σερί από τη Φενέρ. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, οι Ερυθρόλευκοι ήταν ξανά soft στην προσωπική άμυνα (ένας εναντίον ενός), αλλά και την ομαδική, καθώς η Φενέρ κυριάρχησε και στις δύο ρακέτες, με τις περιστροφές στην άμυνα του Θρύλου να είναι κακές. Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα 8 λάθη στη δεύτερη περίοδο. Στην πρώτη είχε μόλις ένα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο μέτρησε μόλις 5 λάθη. Από την πλευρά της, η Φενέρμπαχτσε ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένη. Κανένα λάθος στο πρώτο δεκάλεπτο, 4 στο δεύτερο, 5 λάθη σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ακόμα ψάχνεται να βρει την κατάλληλη και απαιτούμενη «χημεία», αλλά έχουν περάσει, ήδη, 15 αγώνες στην Ευρωλίγκα και το ρεκόρ είναι 7-8. Προφανώς, έχουν επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό την πορεία της ομάδας τα διαδοχικά αγωνιστικά προβλήματα τόσο με τους τραυματισμούς όσο και με τα κρούσματα κορωνοϊού. Ωστόσο, δεν υπάρχει ακόμα σταθερή βασική πεντάδα. Δεν υπάρχουν συγκεκριμένα σχήματα που να τελειώνουν τους αγώνες. Παίκτες «χάνονται» κατά τη διάρκεια των αναμετρήσεων για μεγάλα χρονικά διαστήματα και ο προπονητής του Ολυμπιακού δεν έχει βρει ακόμα τις πεντάδες που «κουμπώνουν» καλύτερα μεταξύ τους, όταν η μπάλα «καίει». Καλείται, όμως, άμεσα να ενώσει καλύτερα τα κομμάτια του παζλ προκειμένου η ομάδα να μη χάσει άλλο έδαφος. Το παιχνίδι της Τρίτης (29/12) με τη Χίμκι στη Ρωσία, είναι κομβικό.

Η ομάδα έβγαλε αντίδραση στην τέταρτη περίοδο και δεν παράτησε το παιχνίδι. Ο εκπληκτικός και clutch Βεζένκοβ (5/7 τρίποντα) λίγο έλειψε να «γυρίσει» μόνος του το ματς. Ο Ολυμπιακός χαμήλωσε το σχήμα του, «έτρεξε» επιμέρους σκορ 5-17 και μείωσε σε 75-74 στο 38′ (από το 70-57 στο 33′), αλλά το λάθος του ΜακΚίσικ στην επίθεση (βήματα), στο 77-74, αποδείχθηκε σημαντικό και οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα στην Κωνσταντινούπολη.

Είναι σαφές ότι ο κόουτς Μπαρτζώκας καλείται να λάβει αποφάσεις, καθώς υπάρχουν κενά στις θέσεις του γκαρντ και του σέντερ. Ο Τζένκινς ήταν εξαιρετικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπαρτσελόνα (8/12), αλλά έχει παίξει ελάχιστα στα τελευταία τέσσερα ματς, μένοντας άποντος. Κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, ο Αμερικανός γκαρντ αγωνίστηκε 08:56, απέναντι στη Βαλένθια 15:48, 04:36 έπαιξε εναντίον της Ρεάλ Μαδρίτης και 07:31 κόντρα στη Φενέρμπαχτσε. Ο Ολυμπιακός δεν έχει την πολυτέλεια να βλέπει έναν ξένο παίκτη του να μην προσφέρει, ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης απέδειξε στο Βελιγράδι ότι αξίζει περισσότερες ευκαιρίες και πρέπει να πάρει χρόνο συμμετοχής, κάτι που δεν γίνεται, καθώς μετά το διπλό επί του Ερυθρού Αστέρα έχει αγωνιστεί μόνο απέναντι στη Βαλένθια για 05:50.