12 C

Ολυμπιακός – Ουίπεστ 9-8: Ο Θρύλος στον 36ο ευρωπαϊκό τελικό της ιστορίας του!

Ανεξάντλητη υπερηφάνεια για τον Ολυμπιακό της Ευρώπης και τις πολίστριες του Θρύλου, που νίκησαν την Ουίπεστ με 9-8 και προκρίθηκαν στον τελικό της Ευρωλίγκας!

Η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού, με αμιγώς ελληνική σύνθεση, νίκησε την συνοικοδέσποινα του Final-4, Ουίπεστ, με 9-8 στη Βουδαπέστη και προκρίθηκε στον τελικό της LEN Euroleague, όπου και θα διεκδικήσει την 2η Ευρωλίγκα στην ιστορία της απέναντι στην Ντουναϊσβάρος (σ.σ.: επικράτησε της Ουραλότσκα με 15-14 στα πέναλτι, στο δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης)! Παράλληλα, οι Ερυθρόλευκες θα διεκδικήσουν το 4ο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία του τμήματος και τον 9ο τελικό στην ιστορία του γυναικείου τμήματος υδατοσφαίρισης! Τρία γκολ σημείωσε η Μυριοκεφαλιτάκη και από δύο οι Ελευθεριάδου και Αβραμίδου. Εξαιρετική η Διαμαντοπούλου στο τέρμα.

Γυναίκες Πόλο Ολυμπιακός

Σε έναν ημιτελικό, που κάλλιστα θα μπορούσε να είναι και ο τελικός της φετινής Ευρωλίγκας (η Ουίπεστ είναι, θεωρητικά, ο δυσκολότερος από τους άλλους τρεις αντιπάλους), ο Ολυμπιακός νίκησε την Πρωταθλήτρια Ουγγαρίας με 9-8 στη Βουδαπέστη και προκρίθηκε στον τελικό, που θα διεξαχθεί το βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου (1/5, 21:15). Αυτός είναι ο 36ος τελικός του Ολυμπιακού πανευρωπαϊκώς!

Το μέγεθος της συγκεκριμένης επιτυχίας που καθιστά υπερήφανους τους φιλάθλους του Ολυμπιακού σε ολόκληρο τον κόσμο, αποκτά ακόμα μεγαλύτερη διάσταση λόγω της ιδιαιτερότητας της φετινής σεζόν, στη διάρκεια της οποίας ο Ολυμπιακός έχει ξεπεράσει πάρα πολλές αντιξοότητες και δυσκολίες. Άλλωστε, ζούμε την εποχή της πανδημίας του κορωνοϊού.

Ο Θρύλος της Ελλάδας και της Ευρώπης, που από το 2014 μετέχει ανελλιπώς σε ευρωπαϊκούς τελικούς (με εξαίρεση το 2016), δήλωσε «παρών» σε ένα ακόμα μεγάλο ευρωπαϊκό ραντεβού και το Μεγάλο Σάββατο (1/5), στις 21:15 (One Channel), θα διεκδικήσει τον δεύτερο τίτλο του Πρωταθλητή Ευρώπης και τον 4ο ευρωπαϊκό τίτλο του γυναικείου τμήματος.

Η κατάθεση ψυχής της ομάδας του Χάρη Παυλίδη ήταν συγκλονιστική. Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη σε όλη τη διάρκειά της, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές, αλλά ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο κυριάρχησε απόλυτα και με το τέρμα της Ελευθερίας Πλευρίτου, στα 3:23, έφτασε στο 9-8, το οποίο κράτησε μέχρι το φινάλε, για να σφραγίσει μία τεράστια πρόκριση!

Ολυμπιακός

Στην «Tuske Pool», το μεσημέρι της Μεγάλης Παρασκευής (30/4), διεξήχθη ένα πραγματικό ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι καμία ομάδα δεν προηγήθηκε στο σκορ με διαφορά των 2 τερμάτων! Ο Ολυμπιακός έκανε αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο οκτάλεπτο και με επιμέρους σκορ 3-1 ανέτρεψε το 6-7 στο 24ο λεπτό και επικράτησε με 9-8! Η Ελευθεριάδου ισοφάρισε σε 7-7, η Μυριοκεφαλιτάκη έκανε το 8-7, ενώ το καθοριστικό 9-8 σημείωσε η Ελευθερία Πλευρίτου περίπου τρεισήμισι λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

Η Ουίπεστ προηγήθηκε δύο φορές στο πρώτο οκτάλεπτο (0-1 και 1-2) και ο Ολυμπιακός βρήκε ισάριθμες απαντήσεις (1-1, 2-2). Και στο δεύτερο οκτάλεπτο το σκορ ήταν 2-2 και οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 4-4, ενώ οι Ερυθρόλευκες είχαν 4/5 εύστοχες επιθέσεις στην παίκτρια παραπάνω. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-5 χάρη στο γκολ της Αβραμίδου, αλλά η ουγγρική ομάδα έκανε 2-0 σερί και προηγήθηκε με 6-7, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο οκτάλεπτο. Στην τέταρτη περίοδο σημειώθηκαν το γκολ που αναφέραμε πιο πάνω. Στον Ολυμπιακό δεν στοίχησε η αποβολή της Χριστίνας Τσουκαλά (συμπλήρωσε τρεις αποβολές και δεν είχε δικαίωμα να συνεχίσει) ούτε η ασυνεννοησία των Βασιλικής Πλευρίτου και Χρυσής Διαμαντοπούλου, που έφερε προσωρινά την ισοφάριση της Ουίπεστ σε 8-8.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης:

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-4, 6-7, 9-8.

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ριμπάνσκα (π/π., 7:08), 1-1 Ελευθεριάδου (π/π., 5:56), 1-2 Κέστελι (πέναλτι, 4:14), 2-2 Μυριοκεφαλιτάκη (π/π., 3:00).

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Ελ. Πλευρίτου (π/π., 7:28), 3-3 Περεστέγκι (περιφέρεια, 4:24), 3-4 Μπάξα (π/π., 3:31), 4-4 Μυριοκεφαλιτάκη (π/π., 3:05).

3ο οκτάλεπτο: 5-4 Αβραμίδου (πέναλτι, 6:22), 5-5 Φάραγκο (περιφέρεια, 5:03), 6-5 Αβραμίδου (περιφέρεια, 4:40), 6-6 Τέλεκ (2:52), 6-7 Άνταλ (2:05).

4ο οκτάλεπτο: 7-7 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 7:44), 8-7 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 6:07), 8-8 Παρξ (4:48), 9-8 Ελ. Πλευρίτου (π/π., 3:23).

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 2, Μπενέκου, Ελευθεριάδου 2, Κανετίδου, Αβραμίδου 2, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου, Τορνάρου, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου.

Ουίπεστ (Μάρτον Μπέντσζουρ): Γκανγκλ, Νταβίντ, Άμπελ – Άνταλ 1, Πάρκες 1, Σούκς, Κέστελι 1, Μπάκσα 1, Φάραγκο 1, Ζέγκεντι, Ριμπάνσκα 1, Τέλεκ 1, Περεστέγκι 1, Κάκας.

Διαιτητές: Ούρσουλα Βένγκενροτ (Ελβετία), Αντρέι Φρανούλοβιτς (Κροατία).