18.2 C

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-0: Καθάρισε ο Φορτούνης, «κράτησε» ο Σα!

Ο Κώστας Φορτούνης με άπιαστο αριστερό σουτ χάρισε στον Ολυμπιακό μία πολύτιμη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό. Από ένα καλό ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, καθοριστικές οι αποκρούσεις του Σα στο δεύτερο

«Πύρρειος» νίκη για τον Ολυμπιακό, αλλά ΝΙΚΗ! Οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν του Παναθηναϊκού με 1-0 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 9η αγωνιστική της Super League και παρέμειναν αήττητοι και στην 1η θέση με 19 βαθμούς σε 7 ματς.

Οι Ερυθρόλευκοι, χωρίς 8 παίκτες πρώτης γραμμής, έβγαλαν την ποιότητά τους στο πρώτο ημίχρονο, όπου δεν άφησαν τον αντίπαλο να πάρει… ανάσα. Ο Κώστας Φορτούνης, με ασύλληπτο αριστερό σουτ «εκτέλεσε» τον Διούδη στο 21ο λεπτό και έβαλε την υπογραφή του σε μία σημαντική νίκη βάσει των εμποδίων που είχαν να αντιμετωπίσουν, με κομβικές απουσίες σε άμυνα, κέντρο και επίθεση. Εκπληκτικός και ο Ραφίνια, παίζοντας ως αριστερός μπακ και με συμμετοχή στη φάση του νικητήριου γκολ, αλλά και ένα σωτήριο τάκλιν στον Μαουρίτσιο, εντός περιοχής, προς το τέλος του ντέρμπι!

Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έφτασε τα 2 γκολ στο φετινό Πρωτάθλημα (έχει και τρεις ασίστ) και έκανε τη διαφορά. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες, αλλά ο Σα έκανε τη δουλειά του, όποτε χρειάστηκε. Έτσι, ο Ολυμπιακός έφτασε τους 19 βαθμούς και παρέμεινε στην κορυφή της Super League, 10 περισσότερους από τον Παναθηναϊκό, που έχει και δύο παιχνίδια περισσότερα. Να σημειωθεί πως ο Παναθηναϊκός έχει μόλις 2 νίκες εκτός έδρας κόντρα στον Ολυμπιακό, από τη σεζόν 1996-97 και έπειτα (το 2007 και το 2014)!

Ο αγώνας

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-3-3 και χωρίς οκτώ παίκτες στη διάθεσή του (Ελ Αραμπί, Χασάν, Βαλμπουενά, Χολέμπας, Βινάγκρε, Παπαδόπουλος, Μπρούνο, Μπρούμα) και τον Ραντζέλοβιτς να παίζει με χτυπημένο κεφάλι!

Ο Σα υπερασπίστηκε την εστία. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, αγωνίστηκαν οι Ντρέγκερ, Σεμέδο, Σισέ, Ραφίνια. Οι Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά αποτέλεσαν την τριάδα στη μεσαία γραμμή, με τον χαφ από τη Γουινέα να έχει την εντολή να πιέζει ψηλά και να είναι ο πιο προωθημένος μέσος από τους τρεις. Ο Ραντζέλοβιτς κάλυψε τη δεξιά πτέρυγα, ο Μασούρας την αριστερή, ενώ ο Φορτούνης ήταν το «ψευτοεννιάρι». Οι δύο Έλληνες, πάντως, άλλαζαν διαρκώς θέσεις και κινούνταν κεντρικά και προς τα αριστερά στο χώρο της επίθεσης. Ο Μπρούμα προοριζόταν για βασικός, αλλά στο πρωινό χαλάρωμα που έγινε στο Ρέντη ο Πορτογάλος εξτρέμ ένιωσε ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο και αποκλείστηκε από την τελική 20άδα! Οι Τζολάκης και Τσέλιος ήταν οι άλλοι δύο που «κόπηκαν» από την αρχική 23άδα.

Από την πλευρά του, ο Λάζλο Μπόλονι παρέταξε τον Παναθηναϊκό με σύστημα 4-4-2. Ο Διούδης υπερασπίστηκε την εστία. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, αγωνίστηκαν οι Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας και Ζαγαρίτης. Οι Μαουρίσιο και Κουρμπέλης συνέθεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων. Ο Χατζηγιοβάνης κάλυψε τη δεξιά πτέρυγα της μεσοεπιθετικής γραμμής, ο Χουάνκαρ την αριστερή, ενώ οι Μακέντα και Καρλίτος αγωνίστηκαν στη γραμμή κρούσης, με τον Ιταλό πίσω από τον Ισπανό. Λίγες ώρες πριν από τη σέντρα έγινε γνωστό πως ο Πορτογάλος διαιτητής που θα ήταν στο VAR, ο Μπρούνο Εστέβες, δεν κατάφερε να ταξιδέψει στην Ελλάδα και η «εξυγιαντική» ΕΠΟ όρισε τον Άγγελο Ευαγγέλου!

Ο Ολυμπιακός μπήκε με πρόθεση να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Είχε την κατοχή μπάλας, ενώ και όταν αυτή δεν βρισκόταν στα πόδια των παικτών του Μαρτίνς, οι Ερυθρόλευκοι πίεζαν ψηλά για να οδηγήσουν τον αντίπαλο σε λάθη και τα κατάφερναν. Στο 6′ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, είκοσι μέτρα περίπου εκτός μεγάλης περιοχής, αλλά το γύρισμα του Εμβιλά από δεξιά ήταν άστοχο. Ο Μπόλονι διαμαρτυρήθηκε έντονα για το φάουλ και ο διαιτητής Ντίας παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τον Ρουμάνο προπονητή των φιλοξενούμενων.

Στο 11′ ο Καμαρά επιχείρησε ένα γέμισμα προς την περιοχή, αλλά ο Μπουχαλάκης δεν κατάφερε να κοντρολάρει και να απειλήσει τον Διούδη. Στο 12′ ο Μασούρας σέντραρε από αριστερά, ο Διούδης έκανε τραγικό λάθος, με την μπάλα να αναπηδά πρώτα μπροστά του, και ο Φορτούνης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα, κάνοντας φάουλ στον τερματοφύλακα. Οι Πειραιώτες πατούσαν καλά στον αγωνιστικό χώρο και έψαχναν ένα γρήγορο γκολ, με τον Παναθηναϊκό να αδυνατεί να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή του. Δυσκολευόταν αφάνταστα στην κυκλοφορία της και στην κυριολεξία δεν μπορούσε να αλλάξει δεύτερη πάσα.

Ο Μαρτίνς άλλαζε πτέρυγα στους εξτρέμ. Ο Ολυμπιακός είχε μικροευκαιρίες και αναζητούσε την πολύ καλή στιγμή του στο ματς. Και αυτή ήρθε στο 21′! Με μία «άρρωστη» βαθιά μπαλιά από την άμυνα, ο Εμβιλά βρήκε τον Ραφίνια στην πλάτη του Χατζηγιοβάνη, καθώς ο Σάντσες απουσίαζε. Ο Βραζιλιάνος κοντρόλαρε και πάσαρε στον Μασούρα, ο οποίος έκανε την προβολή και ο Διούδης απομάκρυνε. Στην επαναφορά, ο Φορτούνης με εκπληκτικό αριστερό σουτ-βολέ από το ύψος του πέναλτι «εκτέλεσε» τον Έλληνα τερματοφύλακας, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό «παράθυρο». Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός των νταμπλούχων Ελλάδας έδωσε τη λύση και ο Ολυμπιακός σκόραρε επιτέλους στο πρώτο ημίχρονο ενός αγώνα την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός πάτησε πρώτη φορά την περιοχή του Ολυμπιακού στο 25′, όταν και κέρδισε το πρώτο του κόρνερ! Στο 26′, έκανε το πρώτο σουτ. Απελπιστικά άστοχο από τον Σάντσες. Στο 27′ ο Κουρμπέλης σέντραρε, ο Σα δεν μπόρεσε να μπλοκάρει σταθερά και ο Ραφίνια τού γύρισε την μπάλα με το κεφάλι. Ήταν ένα δίλεπτο, στο οποίο κάπως φάνηκαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Ολυμπιακός δεν είχε την ίδια «φούρια» και διαχειρίστηκε χωρίς προβλήματα το υπέρ του προβάδισμα. Στο 33′ ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη του ευκαιρία στο ντέρμπι. Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και η μπάλα κατέληξε άουτ, με τον Σεμέδο να χάνει τη φάση και να μένει στο έδαφος.

Οι παίκτες του Μπόλονι κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά την μπάλα σε αυτό το διάστημα, καθώς οι Πειραιώτες δεν πίεζαν τόσο ψηλά όσο στο πρώτο 20λεπτο. Οι ποδοσφαιριστές του Μαρτίνς είχαν δώσει χώρο στον αντίπαλο, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο φόρτσαραν ξανά, πιέζοντας και πάλι ψηλά. Οι ακραίοι αμυντικοί του Ολυμπιακού έκαναν πολύ καλή δουλειά, ο Ντρέγκερ και ο Ραφίνια, όπως και οι μεσοεπιθετικοί. Στο 43′ ο Μασούρας έκανε ωραίο γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Ζαγαρίτης σταμάτησε με σωτήριο τάκλιν τον Ραντζέλοβιτς, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς ανώτερος από τον «αιώνιο» αντίπαλό του και δίκαια βρέθηκε να προηγείται με 1-0 ύστερα από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Και, δίχως αμφιβολία, ο Φορτούνης ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Μπόλονι έριξε στο ματς τον Σαβιέρ (έναν κλασικό εξτρέμ) αντί του Χουάνκαρ, ενώ έκανε και δεύτερη αλλαγή με τον Αλεξανδρόπουλο στη θέση του Σένκεφελντ, ο οποίος αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού. Ο Κουρμπέλης γύρισε ως στόπερ. Στο 48′ ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ, αλλά η κεφαλιά ήταν Σισέ ήταν άστοχη. Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το 55′. Ο Ολυμπιακός έκανε διαχείριση με ελεγχόμενη πίεση ψηλά και επίθεση. Αυξομείωνε την ένταση και την ταχύτητά στο παιχνίδι του όταν ήθελε. Στο 56′ ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Σα έδιωξε με το ένα χέρι σε κόρνερ στην άλλη πλευρά. Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε και αυτό, με τον Μαουρίτσιο να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 59′. Σε αντεπίθεση, ο Καρλίτος πάσαρε παράλληλα από αριστερά, ο Χατζηγιοβάνης σούταρε στην κίνηση, αλλά ο Σα με το αριστερό πόδι έδιωξε σε κόρνερ. Στο 64′ ο Βιγιαφάνιες πήρε τη θέση του Χατζηγιοβάνη. Ο Ολυμπιακός ήθελε ένα φρεσκάρισμα και ο Μαρτίνς έκανε την πρώτη του κίνηση στο 66′. Ο Σουντανί αντικατέστησε τον Ραντζέλοβιτς. Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και οι γηπεδούχοι δεν απειλούσαν επιθετικά. Ο Σουντανί πέρασε στην κορυφή της επίθεσης και ο Φορτούνης δεξιά. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν αυτοπεποίθηση και προσπαθούσαν για την ισοφάριση. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν δώσει γήπεδο, βγάζοντας κούραση στο δεύτερο ημίχρονο και όσο κυλούσε ο χρόνος στον αγώνα.

Στο 77′, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Ο Ζαγαρίτης σέντραρε από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Ντρέγκερ και έφτασε στον Μακέντα, ο οποίος είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του, αλλά αστόχησε σε προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, στέλνοντάς την πάνψ από την εστία. Ο Ολυμπιακός «φώναζε» ότι ήθελε αλλαγή στη μεσαία γραμμή και στο 78′ ο Πέπε αντικατέστησε τον Καμαρά. Οι Πειραιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο κέντρο, στο πρώτο μέρος, όμως στο δεύτερο έχασαν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα, βγάζοντας μεγάλη κόπωση.

Στο 85′ ο Μπουχαλάκης έκανε λάθος στο κέντρο, ο Σισέ προσπάθησε να διώξει άτσαλα και Μαουρίτσιο βγήκε στην κόντρα, πατώντας περιοχή, αλλά ο Ραφίνια με εντυπωσιακό τάκλιν με το αριστερό πόδι πήρε την… μπουκιά από το στόμα του αντιπάλου. Στο 87′ ο Λοβέρα αντικατέστησε τον Μασούρα και ο Ανδρούτσος (πρώτη συμμετοχή στη σεζόν!) του Φορτούνη. Στο 88′ ο Μπουχαλάκης θα μπορούσε να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Βιγιαφάνιες, αλλά ο Πορτογάλος διαιτητής παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τον Έλληνα μέσο.

Ο Ολυμπιακός ήθελε πια να κρατήσει πάση θυσία τη νίκη παρά την εμφανή κούραση των παικτών του σε κάθε τους κίνηση πάνω στο χορτάρι. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν πέντε. Στο 90’+4′ ο Σα «νίκησε» εξ επαφής τον Καρλίτος με εκπληκτική απόκρουση, μετά τη σέντρα του Σάντσες από δεξιά, αλλά και γκολ να έμπαινε δεν θα μέτραγε, καθώς ο επιθετικός του Παναθηναϊκού ήταν οφσάιντ. Τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό, με 8 απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών και… άντε γεια!

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα, πατώντας ΕΔΩ.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης, πατώντας ΕΔΩ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-0

Γήπεδο: «Γεώργιος Καραϊσκάκης»

ΓΚΟΛ: 21′ Φορτούνης

Διαιτητής: Αρτούρ Σοάρες Ντίας (Πορτογαλία)
Βοηθοί: Ρουί Ταβάρες (Πορτογαλία), Πάουλο Σοάρες (Πορτογαλία)
Τέταρτος: Αριστείδης Βάτσιος (ΕΠΣ Δυτικής Αττικής)
Διαιτητής VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (ΕΠΣ Αθηνών)
Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (ΕΠΣ Αρκαδίας)

Κίτρινες κάρτες: 35′ Εμβιλά, 79′ Σισέ, 88′ Μπουχαλάκης / 41′ Χουάνκαρ, 57′ Σάντσες, 84′ Βιγιαφάνες

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ, Σεμέδο, Σισέ, Ραφίνια, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά (78′ Πέπε), Ραντζέλοβιτς (66′ Σουντανί), Φορτούνης (87′ Ανδρούτσος), Μασούρας (87′ Λοβέρα).

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ (46′ Αλεξανδρόπουλος), Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Μαουρίσιο, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (64′ Βιγιαφάνιες), Χουάνκαρ (46′ Σαβιέρ / 90’+1′ Μολό), Μακέντα, Καρλίτος.