16.7 C

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-0: Μήνυμα τελικού με εμφάνιση… νταμπλούχων!

Ο Ολυμπιακός έχασε νωρίς τον Σωκράτη με τραυματισμό και μετά το 19' δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΠΑΟΚ. «Λίγο» το 1-0 για την εικόνα του αγώνα, σκόρερ της αναμέτρησης ο Μασούρας!

O Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 1-0, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των Play Off της Super League και έκανε επιτυχημένη πρόβα για τον τελικό Κυπέλλου απέναντι στον ίδιο αντίπαλο, στις 22 Μαΐου! Στη φιέστα για την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου και 46ου Πρωταθλήματος στην ιστορία του ποδοσφαιρικού τμήματος, το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 32ο λεπτό ο Γιώργος Μασούρας με φοβερό δεξί σουτ στην κίνηση μετά την ασίστ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και είχε τον έλεγχο μέχρι το 19′, όταν και έκανε την τελευταία ευκαιρία του στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Από εκεί και πέρα, όμως, ο Θρύλος ήταν ανώτερος, είχε τις καλύτερες ευκαιρίες και έφτασε δίκαια στην επικράτηση, μετρώντας και δύο δοκάρια με τους Θανάση Ανδρούτσο (39′) και Ανδρέα Μπουχαλάκη (90’+1′). Οι τελικές προσπάθειες στον αγώνα ήταν 14-4 υπέρ των Πειραιωτών. Αυτό ήταν το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του Ολυμπιακού για την αγωνιστική περίοδο 2020/21.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν τις 27 νίκες σε 35 αγωνιστικές στη φετινή Super League (27-6-2) και τους 87 βαθμούς (με τέρματα 78-18), μία αγωνιστική πριν από το τέλος των Play Off, ενώ ο δεύτερος ΠΑΟΚ έμεινε στους 64 βαθμούς (με τέρματα 60-33)! Είκοσι τρεις πόντους μακριά από την κορυφή του ελληνικού ποδοσφαίρου και εννέα νίκες λιγότερες από τον Ολυμπιακό, καθώς οι Ασπρόμαυροι παρέμειναν στις 18 νίκες (18-10-7).

Το αποτέλεσμα περνάει σε δεύτερη μοίρα, καθώς ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έγινε αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Έλληνας στόπερ υπέστη θλάση πρώτου βαθμού στο αριστερό οπίσθιο μηριαίο σύμφωνα με την πρώτη εκτίμηση του ιατρικού επιτελείου των Πειραιωτών και θα κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον ΠΑΟΚ (22/5, ΟΑΚΑ, 21:00).

Σωκράτης

Έξω από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης» μαζεύτηκε πλήθος κόσμου, που αποθέωσε τους Πρωταθλητές Ελλάδας για την κατάκτηση ενός ακόμα τίτλου, δημιουργώντας εκπληκτική ατμόσφαιρα. Από τις 17:00, οι οπαδοί του Θρύλου έδωσαν δυναμικό «παρών» και ήταν σαν να έχει η ομάδα κόσμο μέσα στο γήπεδο στην εντός έδρας αναμέτρηση με τους Θεσσαλονικείς!

Κόσμος

Λαός

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Ο αγώνας

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 3-4-3 και την καλύτερη δυνατή εντεκάδα, καθώς αντιμετώπισε το συγκεκριμένο ματς με τον ΠΑΟΚ ως πρόβα τελικού Κυπέλλου, καθώς θα παίξει άμεσα με την ίδια ομάδα για τη διεκδίκηση ενός ακόμα σημαντικού τροπαίου! Ουσιαστικά, κατά πρώτο λόγο, ο Καμαρά δεν άρχισε ως βασικός και κατά δεύτερο λόγο ο Φορτούνης.

Ο Σα υπερασπίστηκε την εστία. Ο Σεμέδο ήταν ο δεξιός στόπερ, ο Παπασταθόπουλος ο άτυπος λίμπερο, ενώ ο Χολέμπας ήταν ο αριστερός κεντρικός αμυντικός. Ο Ανδρούτσος κάλυψε ολόκληρη τη δεξιά πλευρά και ο Ρέαμπτσιουκ όλη την αριστερή. Οι Εμβιλά και Μπουχαλάκης αποτέλεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων. Οι Μπρούμα και Μασούρας αγωνίστηκαν μπροστά από τους δύο χαφ, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, με τον Ελ Αραμπί να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε συμπεριλάβει όλους τους παίκτες στην αποστολή (29 τον αριθμό) και πριν από τη σέντρα αποκλείστηκαν οι Κρίστινσον, Καραργύρης, Λαλά, Μπα, Παπαδόπουλος, Νικόλης, Σουρλής, Βρουσάι και Κάιπερς για να καταρτιστεί η τελική 20άδα. Οι εννέα του πάγκου των Πειραιωτών ήταν οι Τζολάκης, Καμαρά, Φορτούνης, Τιάγκο Σίλβα, Χασάν, Ντρέγκερ, Βαλμπουενά, Καλογερόπουλος, Ραντζέλοβιτς.

Ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε τον ΠΑΟΚ με σύστημα 3-4-3 και χρησιμοποίησε αρκετά νέα πρόσωπα στην εντεκάδα, θέλοντας να… θολώσει τα νερά ενόψει του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Πασχαλάκης υπερασπίστηκε την εστία. Ο Ροντρίγκο αγωνίστηκε ως δεξιός στόπερ και ο Μιχαηλίδης ως αριστερός, με τον Βαρέλα στη μέση της τριάδας των κεντρικών αμυντικών. Ο Λύρατζης κάλυψε ολόκληρη τη δεξιά πλευρά και ο Μπάμπα όλη την αριστερή. Οι Ντόουγκλας Αουγκούστο και Τσιγγάρας συνέθεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων, με τους Ουάρντα και Τζόλη μπροστά τους, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, ενώ ο Κρμέντσικ αγωνίστηκε στην κορυφή της γραμμής κρούσης. Το παιχνίδι άρχισε με τον Ουάρντα να ζητάει πέναλτι στο 2′, αλλά ο Αιγύπτιος ήταν εκείνος που βρήκε με το αριστερό του πόδι το δεξί πόδι του Σωκράτη!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση, μόλις στο 4ο λεπτό. Ύστερα από βαθιά μπαλιά του Μιχαηλίδη από τα αριστερά της άμυνας και την αποτυχημένη προσπάθεια του Σεμέδο να βρει και να διώξει την μπάλα, ο Τζόλης βγήκε στην αντεπίθεση από αριστερά και έκανε το γύρισμα. Ο Κρμέντσικ πλάσαρε με το δεξί από το ύψος του πέναλτι, ο Σα βγήκε έγκαιρα και απέκρουσε, ενώ στην επαναφορά, και μετά την πάσα του Ουάρντα, το δεξί σουτ του Λύρατζη από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε πάνω από την εστία.

Ωστόσο, στη συγκεκριμένη φάση, ο Παπασταθόπουλος τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή στο 8′, με τον Καμαρά να παίρνει τη θέση του. Ξαφνικό πρόβλημα για τον Πέδρο Μαρτίνς ενόψει του τελικού Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς ο Σωκράτης έπιανε τον αριστερό του δικέφαλο και ξέσπασε σε λυγμούς. Ο Εμβιλά μετατοπίστηκε σε ρόλο δεξιού στόπερ, με τον Σεμέδο στο κέντρο της τριάδας των κεντρικών αμυντικών και τον Χολέμπας να παραμένει ως αριστερός στόπερ. Το σύστημα 3-4-3 διατηρήθηκε κανονικά!

Στο 10′ ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά με μακρινό σουτ του Μπρούμα και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Στο 11′ ο Ρέαμπτσιουκ σέντραρε από αριστερά, ο Ελ Αραμπί επιχείρησε σουτ στην κίνηση με το αριστερό, αλλά ήταν ένα άτσαλο τελείωμα και η μπάλα πέρασε αρκετά μακριά από το δεξί δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ. Ο Ολυμπιακός είχε επιλέξει να δώσει την μπάλα στον αντίπαλο στο πρώτο κομμάτι του αγώνα. Στο 19′, μετά την έξοχη αλλαγή παιχνιδιού του Αουγκούστο από δεξιά, ο Μπάμπα σέντραρε από αριστερά, ο Τζόλης πρόλαβε τον Σα και έκανε την προβολή με το δεξί πόδι στο πρώτο δοκάρι και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία. Πάλι οι Θεσσαλονικείς ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Σα στον Τζόλη, αλλά δεν έχουν δίκιο. Αυτή ήταν και η τελευταία κλασική ευκαιρία των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση!

Στο 22′ ο Καμαρά «κατέβασε» ωραία την μπάλα με το στήθος και σούταρε με το δεξί από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, μετά τη σέντρα του Ανδρούτσου από δεξιά (και την απομάκρυνση του Ροντρίγκο), και ο Πασχαλάκης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, πέφτοντας στη δεξιά γωνία της εστίας του. Ο ΠΑΟΚ είχε μπει πιο δυνατά στο πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά σιγά-σιγά οι Πρωταθλητές Ελλάδας έβρισκαν τα πατήματά τους και ανέβαζαν σταδιακά τις γραμμές τους, όπως και την αγωνιστική τους απόδοση! Στο 28′ ο Μασούρας σέντραρε από δεξιά, ο Ρέαμπτσιουκ έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και η μπάλα κατέληξε μακριά από την εστία. Ένα λεπτό αργότερα (29′), ο Ανδρούτσος επιχείρησε σέντρα από δεξιά, ο Ελ Αραμπί πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν κατάφερε να τη βρει με το αριστερό πόδι και να απειλήσει.

Ο Μπρούμα είχε αλλάξει πλευρά με τον Μασούρα και ο Ολυμπιακός από το 20′ και έπειτα ήταν σαφώς βελτιωμένος και ανώτερος από τον αντίπαλό του. Και στο 32′ άνοιξε το σκορ! Οι Ερυθρόλευκοι πίεσαν στο κέντρο και έκλεψαν την μπάλα με τον Χολέμπας, ο οποίος πήρε την μπάλα από τον Ουάρντα. Έτσι, βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Μπουχαλάκη να πασάρει στον Ελ Αραμπί, ο οποίος με τη σειρά του τροφοδότησε τον Μασούρα. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός σούταρε στην κίνηση με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Πασχαλάκη, ο οποίος τη φορά αυτή δεν είχε αντίδραση. Ο Μασούρας έφτασε τα 11 γκολ στο φετινό Πρωτάθλημα, σε σύνολο 30 συμμετοχών. Από την πλευρά του, ο Ελ Αραμπί έφτασε τις 5 ασίστ στη Super League της τρέχουσας σεζόν, σε σύνολο 32 συμμετοχών.

Ο Θρύλος έκανε το 1-0, αλλά η κάμερα έπιασε τον Μαρτίνς να δείχνει προβληματισμένος, καθώς στην αρχή της φάσης του γκολ τραυματίστηκε ο Χολέμπας μετά το σκληρό μαρκάρισμα του Λύρατζη στο ύψος της μεσαίας γραμμής. Ωστόσο, στο 35′, ο ομογενής αμυντικός μπήκε ξανά στο ματς παρά τις ενοχλήσεις στο αριστερό γόνατο, συνεχίζοντας κανονικά.

Μετά το 20′ ο Ολυμπιακός ήταν… καταιγιστικός και ξεκάθαρα καλύτερος από τον ΠΑΟΚ! Στο 36′, σε νέα αντεπίθεση, ο Ελ Αραμπί δέχτηκε την πάσα από τον Μπουχαλάκη και δοκίμασε το δεξί του πόδι εκτός περιοχής και ο Πασχαλάκης απέκρουσε ενστικτωδώς. Στο 39′ ο Μπουχαλάκης «γέμισε» προς τη μεγάλη περιοχή και τον Ελ Αραμπί, η μπάλα έφτασε δεξιά στον Ανδρούτσο, ο οποίος άφησε την μπάλα να αναπηδήσει μπροστά του και έπιασε ένα φοβερό διαγώνιο σουτ με το δεξί, με την μπάλα να προσκρούει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη. Στο 40′ ο Μπρούμα ελίχθηκε εκτός περιοχής, παίζοντας το ένα-δύο με τον Μασούρα, και σούταρε φαλτσαριστά με το δεξί, με την μπάλα να περνάει δίπλα από την αριστερή γωνία της εστίας του ΠΑΟΚ. Οι Ερυθρόλευκοι πίεσαν ασφυκτικά σε αυτό το διάστημα.

Στο 44′ ο Μασούρας ξεχύθηκε στην αντεπίθεση με καλές προϋποθέσεις, αλλά πλάσαρε άστοχα εκτός μεγάλης περιοχής. Ο Ουάρντα έκανε τη μία «βουτιά», για πέναλτι, μετά την άλλη (ζήτησε και άλλο στο 45′, σε νέα… βουτιά προ του Ανδρούτσου, ο οποίος βρήκε πρώτος την μπάλα), ενώ τρία ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους και ήταν ένα δίκαιο προβάδισμα για τους Πειραιώτες, καθώς μετά το 20′ «απάντησαν» επιβλητικά στο πολύ καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ και είχαν τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση, σκοράροντας και ένα πανέμορφο γκολ με τον Μασούρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πάμπλο Γκαρσία έκανε αλλαγή με την έναρξή του στο 46′, καθώς ο Μιχάι πήρε τη θέση του Λύρατζη. Στο μεταξύ, ο Μπρούμα είχε επανέλθει δεξιά και ο Μασούρας αριστερά. Οι χιλιάδες οπαδοί του Ολυμπιακού δεν σταμάτησαν να επευφημούν την αγαπημένη τους ομάδα έξω από το γήπεδο Καραϊσκάκης, σε μία εκπληκτική ατμόσφαιρα, που μας έχει λείψει πολύ, είναι η αλήθεια! Τα πυροτεχνήματα και τα βεγγαλικά των οπαδών έδωσαν μία ιδιαίτερη «νότα» στο φαληρικό ουρανό.

Στο 52′ ο Ρέαμπτσιουκ σέντραρε από αριστερά, ο Μασούρας έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και ο Πασχαλάκης απέκρουσε, αλλά η φάση ήταν ως μη γενόμενη, καθώς ο Ελ Αραμπί έκανε κίνηση προς την μπάλα μετά την κεφαλιά του συμπαίκτη του και ήταν εκτεθειμένος και σε θέση οφσάιντ. Στο 54′ ο Μιχαηλίδης εκτέλεσε φάουλ με το αριστερό λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ του στο 59′, ασκώντας ασφυκτικό πρέσινγκ στην αντίπαλη άμυνα. Ο Μιχάι έκανε λάθος στην άμυνα, ο Μασούρας έδωσε στον Ελ Αραμπί, ο Μαροκινός επιθετικός τροφοδότησε τον Μπρούμα, ο οποίος άργησε να σουτάρει και είχε ένα άσχημο τελείωμα με το δεξί και την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ, αν και απέφυγε ωραία τον Μιχαηλίδη εντός μεγάλης περιοχής.

Στο 60′ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς αντικατέστησε τον Ουάρντα και ο Σβιντέρσκι τον Κρμέντσικ. Ο σκόρερ Μασούρας έδωσε τη θέση του στον Φορτούνη στο 67′ και στο ίδιο λεπτό ο Βαλμπουενά αντικατέστησε τον Μπρούμα. Επιθετικές αλλαγές από τον Πέδρο Μαρτίνς. Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον πολύ καλό ρυθμό του πρώτου μέρους, αλλά παρέμενε άκρως ενδιαφέρον και το αποτέλεσμα ρευστό! Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να επιτεθεί, όμως δεν είχε φαντασία στο παιχνίδι του και το δημιουργικό κομμάτι. Άλλωστε, είχε να απειλήσει από το 19ο λεπτό και την ευκαιρία του Τζόλη.

Ο Φορτούνης «άγγιξε» το 2-0 στο 71′, όταν μετά την πίεση ψηλά των γηπεδούχων και το κλέψιμο του Μπουχαλάκη, ο Ελ Αραμπί κινήθηκε από αριστερά και μπήκε στην περιοχή. Ο Μαροκινός επιθετικός, που ήταν για μία ακόμα φορά παντού εντός αγωνιστικού χώρου, έκανε το γύρισμα, ο Φορτούνης σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Μιχαηλίδης έβαλε την κόντρα με το αριστερό πόδι σε τάκλιν και η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία, καταλήγοντας κόρνερ.

Ο Γκαρσία έριξε στο ματς τους Κρέσπο και Κωνσταντέλια αντί των Μιχαηλίδη και Τζόλη, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, στο 77′, ο Χασάν πήρε τη θέση του Ελ Αραμπί. Στο 84′ επικράτησε ένταση ανάμεσα σε παίκτες των ομάδων, με τους Καμαρά και Σβιντέρσκι να βρίσκονται στο επίκεντρο της διαμάχης. Στο 85′ ο Φορτούνης ελίχθηκε από δεξιά και μπήκε στην περιοχή, σούταρε ξαφνικά με το αριστερό, αλλά δεν έβαλε δύναμη και το τελείωμα δεν ήταν το ιδανικό, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Πασχαλάκης, καθώς ήταν ιδιαίτερα δύσκολη προσπάθεια του Έλληνα μεσοεπιθετικού.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να μην έπιασε την απόδοση που είχε στο διάστημα από το 20′ έως το 45′ στο πρώτο μέρος, αλλά και πάλι ήταν η ομάδα με τις καλύτερες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο. Τρία ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο. Στο 90’+1′ ο Μπουχαλάκης δοκίμασε ένα μακρινό αριστερό σουτ (από τη στιγμή που βρήκε πολύ χώρο, ελεύθερο, μπροστά του) και η μπάλα προσέκρουσε στο αριστερό δοκάρι, καταλήγοντας στη συνέχεια άουτ. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμά του έως το φινάλε, νίκησε δίκαια τον ΠΑΟΚ με 1-0 και έκλεισε με τον τρόπο που έπρεπε τη σεζόν 2020/21, στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης»!

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης, πατώντας ΕΔΩ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – Π.Α.Ο.Κ. 1-0

Γήπεδο: «Γεώργιος Καραϊσκάκης»

ΓΚΟΛ: 32′ Μασούρας

Διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς (ΕΠΣ Πέλλας)
Βοηθοί: Ανδρέας Μεϊντανάς (ΕΠΣ Αχαΐας), Βασίλειος Νικολακάκης (ΕΠΣ Λασιθίου)
Τέταρτος: Αριστομένης Κουτσιαύτης (ΕΠΣ Άρτας)
Διαιτητής VAR: Άντρις Τρεϊμάνις (Λετονία)
Διαιτητής AVAR: Ηλίας Κωνσταντίνου (ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας)

Κίτρινες κάρτες: 83′ Βαλμπουενά / 7′ Ουάρντα

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (8′ Καμαρά), Χολέμπας, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Μπρούμα (67′ Βαλμπουενά), Μασούρας (67′ Φορτούνης), Ελ Αραμπί (77′ Χασάν).

Π.Α.Ο.Κ. (Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης (76′ Κρέσπο), Λύρατζης (46′ Μιχάι), Μπάμπα, Αουγκούστο, Τσιγγάρας, Ουάρντα (60′ Α. Ζίβκοβιτς), Τζόλης (77′ Κωνσταντέλιας), Κρμέντσικ (60′ Σβιντέρσκι).