19.1 C

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-2: Η άμυνα πρόδωσε τον Πρωταθλητή στο 90′

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του τελικού, αλλά η είσοδος του Κρμέντσικ στο 80' άλλαξε τις ισορροπίες και ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το Κύπελλο με γκολ του Τσέχου στο φινάλε

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ολυμπιακό με 2-1 στο ΟΑΚΑ το βράδυ του Σαββάτου (22/5) και κατέκτησε το 8ο Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία του (8/21). Στις 28 κατακτήσεις (28/41) παρέμεινε ο Πρωταθλητής Ελλάδας, ο οποίος είναι πολυνίκης και των δύο εγχώριων διοργανώσεων. Aυτός ήταν ο τελικός υπ’ αριθμόν 8 για το συγκεκριμένο ζευγάρι στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας, με τον Ολυμπιακό να μετρά πέντε κατακτήσεις και τον ΠΑΟΚ να έχει, πλέον, τρεις.

Ο Ολυμπιακός δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του, έπαιξε τον ΠΑΟΚ σαν τη γάτα με το ποντίκι στη μεγαλύτερη διάρκεια του 79ου τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας, αλλά δεν ολοκλήρωσε τη σεζόν 2020/21 με την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου νταμπλ.

Οι Ασπρόμαυροι προηγήθηκαν με πέναλτι του Βιεϊρίνια στο 36′, οι Ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν με τον Εμβιλά στο 50′ και οι Θεσσαλονικείς πήραν τη νίκη και το τρόπαιο με το γκολ του Κρμέντσικ στο 90′. Ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο ο Πρωταθλητής Ελλάδας ήταν ανώτερος και έκλεισε τον ΠΑΟΚ στο μισό γήπεδο, αλλά η είσοδος του «φρέσκου» Κρμέντσικ και ενός τρίτου χαφ (Τσιγγάρα) στο 80′ διαφοροποίησαν τα δεδομένα και την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Η μεσοαμυντική γραμμή του Ολυμπιακού είχε παραδώσει… πνεύμα στα τελευταία λεπτά, ο Δικέφαλος του Βορρά έπαιζε με παίκτη παραπάνω στο χώρο του κέντρου και ο Τσέχος επιθετικός βρήκε, μέσα σε 10 λεπτά, τρεις καθαρές ευκαιρίες για να σκοράρει, εκμεταλλευόμενος την τρίτη και τελευταία εξ αυτών στο φινάλε, με τον Σεμέδο να είναι «απών» στη φάση και να «κρατάει» στο ματς τον σκόρερ, ο οποίος δεν ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Παπασταθόπουλος έκανε αγώνα δρόμου για να προλάβει, αλλά αισθάνθηκε γρήγορα ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε στο 25′. Η είσοδος του Φορτούνη στο 46′ άλλαξε προς το καλύτερο την εικόνα του Ολυμπιακού. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έδωσε την ασίστ στον σκόρερ Εμβιλά, ενώ από το δικό του πόδι δημιουργήθηκε και η τεράστια χαμένη ευκαιρία του Μασούρα στο 56′. Από το 46′ μέχρι το 65′, μία ομάδα υπήρχε στο ΟΑΚΑ, αλλά οι Ερυθρόλευκοι δεν αξιοποίησαν την υπεροχή τους σε αυτό το διάστημα του τελικού, όπου ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι.

Δείτε ολόκληρο τον τελικό ΕΔΩ

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Ο αγώνας

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 3-4-3. Ο Σα υπερασπίστηκε την εστία. Ο Σεμέδο ήταν ο δεξιός στόπερ, ο Παπασταθόπουλος ο άτυπος λίμπερο, ενώ ο Εμβιλά ήταν ο αριστερός κεντρικός αμυντικός. Ο Ανδρούτσος κάλυψε ολόκληρη τη δεξιά πλευρά και ο Χολέμπας όλη την αριστερή, με τον Ρέαμπτσιουκ να μένει στον πάγκο. Οι Μπουχαλάκης και Καμαρά αποτέλεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων. Οι Μπρούμα και Μασούρας αγωνίστηκαν μπροστά από τους δύο χαφ, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, με τον Ελ Αραμπί να παίζει στην κορυφή της επίθεσης. Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε συμπεριλάβει 27 παίκτες στην αποστολή και πριν από τη σέντρα αποκλείστηκαν οι Κρίστινσον, Καραργύρης, Ντρέγκερ, Παπαδόπουλος, Σουρλής, Βρουσάι και Κάιπερς για να καταρτιστεί η τελική 20άδα. Στον πάγκο του Ολυμπιακού ήταν οι εξής εννέα παίκτες: Τζολάκης, Φορτούνης, Τιάγκο Σίλβα, Βαλμπουενά, Χασάν, Ρέαμπτσιουκ, Καλογερόπουλος, Λαλά και Ραντζέλοβιτς.

Ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε τον ΠΑΟΚ με σύστημα 3-4-3. Ο Πασχαλάκης υπερασπίστηκε την εστία. Ο Βιεϊρίνια αγωνίστηκε ως δεξιός στόπερ και ο Κρέσπο ως αριστερός, με τον Βαρέλα στη μέση της τριάδας των κεντρικών αμυντικών. Ο Ροντρίγκο κάλυψε ολόκληρη τη δεξιά πλευρά και ο Μπάμπα όλη την αριστερή. Οι Ντόουγκλας Αουγκούστο και Σβαμπ συνέθεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων, με τους Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Ουάρντα μπροστά τους, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, ενώ ο Σβιντέρσκι αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης. Στον πάγκο του ΠΑΟΚ βρίσκονταν οι Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Μιχάι, Τσιγγάρας, Ελ Καντουρί, Κωνσταντέλιας, Μουργκ, Τζόλης και Κρμέντσικ.

Ο τελικός είχε ρυθμό και ένταση από τα πρώτα του λεπτά. Ο Μάκελι προσπαθούσε να μη σφυρίζει πολύ και να αφήνει το παιχνίδι να εξελιχθεί. Ο Χολέμπας ήταν επιφορτισμένος με το μαρκάρισμα του Ζίβκοβιτς, ο οποίος άρχισε από δεξιά. Ήταν ξεκάθαρο πως καμία ομάδα δεν ήθελε να πάρει περιττά ρίσκα, τουλάχιστον από το ξεκίνημα. Κάποιες κόντρες που επιχειρήθηκαν, κυρίως, από τους Ερυθρόλευκους, προήλθαν από λάθη και όχι ιδιαίτερο πρέσινγκ στη γραμμή άμυνας του αντιπάλου.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση μέσω αντεπίθεσης. Στο 13′ ο Μασούρας απελευθερώθηκε υπέροχα από τον Βαρέλα στο ύψος της μεσαίας γραμμής και ξεχύθηκε στην κόντρα επίθεση, πασάροντας στον Μπρούμα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από αριστερά και σούταρε από δύσκολη θέση με το αριστερό (αφού πρώτα είχε κοντρολάρει με το δεξί πόδι), με τον Πασχαλάκη να αποκρούει με το πρόσωπο (!) και να κρατάει το μηδέν. Ένα σουτ του Ουάρντα στο 15′ δεν ανησύχησε τον Σα, ο οποίος μπλόκαρε σταθερά. Ήταν η πρώτη τελική προσπάθεια του ΠΑΟΚ στο ματς.

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο και την κατοχή μπάλας. Ο Πασχαλάκης μπλόκαρε ένα δεξί σουτ του Καμαρά εκτός μεγάλης περιοχής στο 19′. Οι τυπικά γηπεδούχοι έψαχναν περισσότερο το γκολ, έχοντας και την κλασική ευκαιρία με τον Μπρούμα για να πάρουν προβάδισμα. Στο 20′ ο Παπασταθόπουλος έκανε νόημα στον πάγκο πως αισθάνεται ενοχλήσεις έχοντας δεχτεί και ένα δυνατό μαρκάρισμα από τον Ουάρντα, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Γκαρσία πέταξε ένα μπουκάλι με νερό στο έδαφος, διαμαρτυρόμενος για ένα καθαρό φάουλ του Βαρέλα στον Ελ Αραμπί, το οποίο υπέδειξε σωστά ο Μάκελι.

Ο Ρέαμπτσιουκ έκανε ένα γρήγορο ζέσταμα και εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο, καθώς ο Σωκράτης δεν μπορούσε να συνεχίσει. Ο Έλληνας στόπερ προερχόταν από θλάση πρώτου βαθμού στον αριστερό οπίσθιο μηριαίο, έκανε υπερπροσπάθεια για να προλάβει τον τελικό, αλλά αποδείχτηκε πως ήταν ανέτοιμος. Έτσι, στο 25′ έδωσε τη θέση του στον Μολδαβό αριστερό μπακ, ενώ αγκαλιάστηκε με τον Πέδρο Μαρτίνς. Ο Χολέμπας μετατοπίστηκε ως αριστερός στόπερ. Ο Εμβιλά πέρασε ως δεξιός στόπερ και ο Σεμέδο στη μέση της τριάδας των κεντρικών αμυντικών.

Στο 26′ ο ΠΑΟΚ απάντησε στις ευκαιρίες και είχε δοκάρι. Ο Ζίβκοβιτς επιχείρησε γέμισμα από δεξιά, ο Ουάρντα από θέση μέσα αριστερά στην περιοχή πήρε την κεφαλιά στην πλάτη του Εμβιλά δίνοντας πάσα στον Σβιντέρσκι, ο οποίος με νέα κεφαλιά νίκησε τον Σεμέδο στον αέρα, στο πρώτο δοκάρι, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο. Στο 27′ οι Πειραιώτες συνεργάστηκαν ωραία με τους Μπρούμα και Ελ Αραμπί, η μπάλα έφτασε στον Καμαρά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά το τελείωμα με το αριστερό ήταν κακό και η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 28′ το ποσοστό κατοχής μπάλας ήταν 57%-43% υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο 30′ ο Πασχαλάκης βγήκε έγκαιρα από την εστία του διώχνοντας την μπάλα μετά τη βαθιά μπαλιά του Καμαρά προς τον Μασούρα. Στο 33′ ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Σβαμπ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ήταν απελπιστικά άστοχη. Στο μεταξύ,  Παπασταθόπουλος είχε βάλει αμέσως πάγο και έδεσε τον αριστερό δικέφαλο. Στο 34′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι από το πουθενά, όταν ο Εμβιλά στην προσπάθειά του να διώξει εντός περιοχής αδράνησε χαρακτηριστικά και βρήκε χαμηλά (στο αριστερό πόδι) τον Σβαμπ, ο οποίος έπεσε στο χορτάρι έχοντας πρώτα «τσιμπήσει» την μπάλα με το αριστερό πόδι. Ο Βιεϊρίνια ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 στο 36′ στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Σα. Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας έπεσε σωστά, αλλά η μπάλα χτύπησε τη ρίζα του δεξιού δοκαριού και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Βιεϊρίνια αφιέρωσε το γκολ στον Μιχαηλίδη, σηκώνοντας ψηλά τη φανέλα του Έλληνα αμυντικού, ο οποίος ήταν απών από τον τελικό. Η φάση του 0-1 άρχισε από αντεπίθεση και μία κερδισμένη μονομαχία του Ζίβκοβιτς με τον Καμαρά.

Στο 37′ υπήρξε ένταση για λίγα δευτερόλεπτα στον αγωνιστικό χώρο για μία προσωπική μονομαχία του Χολέμπας με τον Ζίβκοβιτς στο ύψος της μεσαίας γραμμής. Τα πνεύματα ηρέμησαν άμεσα με την παρέμβαση των συμπαικτών τους και της διαιτητικής ομάδας.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν βιώσει ένα ψυχολογικό σοκ μετά το προβάδισμα του ΠΑΟΚ και έδειχναν να… χάνουν το μυαλό τους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (τρία ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων), το οποίο έληξε με 0-1 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων. Ωστόσο, στο 45’+2′, σημειώθηκε μία φάση που θα συζητηθεί, καθώς μετά το τακουνάκι του Ελ Αραμπί στον Ανδρούτσο, ο Βαρέλα πάτησε με το αριστερό πόδι το δεξί του Έλληνα μεσοαμυντικού, εντός μεγάλης περιοχής. Μπορεί ο στόπερ του ΠΑΟΚ να βρήκε και μπάλα, αλλά βρήκε και τον αντίπαλό του.

Με την έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαρτίνς έκανε κίνηση από τον πάγκο και έβαλε στο παιχνίδι τον Φορτούνη αντί του Μπρούμα. Ο Πορτογάλος εξτρέμ μπορεί να είχε τη μοναδική κλασική ευκαιρία του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν ήταν καλός σε απόδοση. Αντίθετα, είχε αρκετές κακές επιλογές και δεν βοήθησε δημιουργικά και εκτελεστικά. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν την μπάλα στα πόδια τους και αναζητούσαν την ισοφάριση. Ήταν ξεκάθαρο πως ο ΠΑΟΚ θα έψαχνε τις αντεπιθέσεις για να απειλήσει ρίχνοντας το βάρος στην άμυνα.

Στο 50′ ο Εμβιλά εξιλεώθηκε για το λάθος του στη φάση του πέναλτι και ισοφάρισε σε 1-1, εκμεταλλευόμενος το πρώτο κόρνερ που κέρδισαν οι Πρωταθλητές Ελλάδας στον τελικό! Με υποδειγματική εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη από δεξιά, ο Εμβιλά κινήθηκε αθόρυβα στην πλάτη του Ουάρντα και με δεξί πλασέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι «εκτέλεσε» τον Πασχαλάκη στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο και προς τα αριστερά της εστίας! Εκπληκτικής ομορφιάς το γκολ του Ολυμπιακού, που ισοφάρισε σε 1-1, πολύ νωρίς στο δεύτερο μέρος. Συνεισφορά στην επίτευξη του τέρματος είχε και ο Χολέμπας, ο οποίος έκανε κίνηση προς την μπάλα τραβώντας αντίπαλους παίκτες πάνω του. Έτσι, ελευθερώθηκε το πεδίο για τον Εμβιλά, ο οποίος σκόραρε με ψύχραιμο δεξί πλασέ σε κίνηση.

Ο ΠΑΟΚ είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο μετά το προβάδισμά του στο σκορ. Ο Ολυμπιακός είχε την απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν η ομάδα που έπαιζε ποδόσφαιρο. Στο 55′ ο Θρύλος ζήτησε και δεύτερο πέναλτι μετά την έξοδο του Πασχαλάκη στη «στραβοκλωτσιά» του Ρέαμπτσιουκ από αριστερά, καθώς ο Έλληνας τερματοφύλακας έπεσε πάνω στον Μασούρα. Πάλι ο Μάκελι ήταν ανένδοτος, αλλά ο μεσοεπιθετικός των Ερυθρόλευκων είχε «τσιμπήσει» καθαρά την μπάλα με το δεξί πόδι.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας ήταν «καταιγιστικοί» και στο 56′ έφτασαν κοντά στην ανατροπή: ο Καμαρά «άνοιξε» στα αριστερά της περιοχής για τον Φορτούνη, ο οποίος έκανε το γύρισμα και ο Μασούρας έπιασε την κεφαλιά-«ψαράκι» από το ύψος της μικρής περιοχής. Ο Πασχαλάκης απέκρουσε ενστικτωδώς και μπλόκαρε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος. Στο «καπάκι» και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Σα βγήκε έγκαιρα προ του Σβιντέρσκι, ο οποίος έκανε το αριστερό τακουνάκι και ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού μπλόκαρε την μπάλα μετά την ασυνεννοησία με τον Σεμέδο σε βαθιά μπαλιά που επιχείρησε ο Σβαμπ από το ύψος της μεσαίας γραμμής στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας.

Στο 58′ ο Ολυμπιακός έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία: ο Μπουχαλάκης έκανε εκπληκτικό γέμισμα προς τη μεγάλη περιοχή για τον Ελ Αραμπί, ο οποίος γύρισε την μπάλα στον Φορτούνη, ο οποίος έκανε την προβολή, αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε και στη συνέχεια απομάκρυνε μακριά ο Βαρέλα. Στο 59′ ο Ελ Αραμπί γέμισε προς την περιοχή, ο Μασούρας έπιασε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία. Ένα φαλτσαριστό πλασέ του Αουγκούστο στο 61′ μπλοκαρίστηκε από τον Σα με διπλή προσπάθεια.

Στο 64′ ο Καμαρά κινήθηκε από αριστερά και γέμισε προς την περιοχή, αλλά η κεφαλιά του Ελ Αραμπί στο δεύτερο δοκάρι υπό την πίεση του Κρέσπο δεν είχε δύναμη και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε στο κέντρο της εστίας του. Ο Ολυμπιακός ήταν εκπληκτικός στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα μέχρι το 65ο λεπτό. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δυσκολεύονταν ακόμα και να αλλάξουν δεύτερη πάσα. Ο Μαρτίνς ήταν ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας του και δεν σκεφτόταν να αλλάξει κάτι στο συγκεκριμένο διάστημα του αγώνα. Τα λεπτά κυλούσαν και είχαμε μπει στο τελευταίο εικοσάλεπτο της κανονικής διάρκειας του ματς.

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να είναι συνεπής αμυντικά και να μη δώσει δικαιώματα με το σκορ ισόπαλο στο 1-1, καθώς κάθε λάθος θα κόστιζε από τη στιγμή που ήταν η ομάδα με την μπάλα, συντριπτικά, στην κατοχή και τα πόδια των ποδοσφαιριστών της. Από το 65′ και μετά, πάντως, οι Θεσσαλονικείς διαχειρίζονταν καλύτερα την πίεση των Πρωταθλητών Ελλάδας. Στο 72′ ο Σα έδιωξε την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ζίβκοβιτς από αριστερά. Ο Αουγκούστο γλίτωσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 74′ για πάτημα στον Ελ Αραμπί. Οι τελικές προσπάθειες στο 75′ ήταν 12 για τον Ολυμπιακό και 8 για τον ΠΑΟΚ και το ποσοστό κατοχής, στο 78′, 59%-41% υπέρ των Πειραιωτών.

Στο 80′ ο Τσιγγάρας πήρε τη θέση του Ουάρντα και ο Κρμέντσικ του Σβιντέρσκι, ο οποίος λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα δεν κατάφερε να βρει την μπάλα στη σέντρα του Σβαμπ από δεξιά. Ήταν επικίνδυνη σέντρα, αλλά ο Πολωνός επιθετικός δεν ήρθε σε επαφή μαζί της, αν και πετάχτηκε στην πορεία της. Ο τελικός κρεμόταν σε μία κλωστή. Όλα τα ενδεχόμενα παρέμεναν ανοιχτά. Από ένα σημείο και μετά, όμως, όσο κυλούσε ο χρόνος, ήταν αναμενόμενο πως οι δύο ομάδες δεν θα έπαιρναν πολλά ρίσκα στο παιχνίδι τους. Βασικά, ο Ολυμπιακός γιατί ο ΠΑΟΚ από το 1-0 έπαιζε μαζική άμυνα και έψαχνε μόνο τις αντεπιθέσεις.

Στο 84′ ο Αουγκούστο σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Μπουχαλάκη και έφτασε στον Κρμέντσικ, ο οποίος δεν ήταν σε θέση οφσάιντ, αφού καλυπτόταν από τον Σεμέδο. Ο Τσέχος επιθετικός πλάσαρε ψηλοκρεμαστά με το αριστερό και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία. Στο 85′ ο Κρμέντσικ «έσπασε» το οφσάιντ, καθώς καλυπτόταν από τον Χολέμπας. Ο Τσέχος κυνηγός βρέθηκε απέναντι στον Σα μετά το «τσίμπημα» της μπάλας από τον Σβαμπ και σούταρε με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Πορτογάλος τερματοφύλακας με τη μύτη του αριστερού ποδιού έδιωξε σε κόρνερ! Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, αφού ήταν ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ.

Στο 86′ ο Χασάν αντικατέστησε τον Μασούρα. Ο Γκαρσία είχε ρίξει και τρίτο κεντρικό χαφ (Τσιγγάρα) βγάζοντας έναν μεσοεπιθετικό (Ουάρντα). Η κίνηση αυτή έδειχνε να αποδίδει. Και στο 90′ ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1 με τον Κρμέντσικ να αποδεικνύεται «χρυσή» αλλαγή. Η μεσοαμυντική γραμμή του Ολυμπιακού έδειχνε κουρασμένη και ιδιαίτερα ο Σεμέδο στη συγκεκριμένη φάση ήταν εκτός τόπου και χρόνου, κρατώντας τον σκόρερ on side. Ο Μπουχαλάκης έχασε την εναέρια μονομαχία από τον Σβαμπ, που πήρε την κεφαλιά και έδωσε στον Τσιγγάρας, ο οποίος με τη σειρά του πάσαρε στον Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος εξτρέμ με αριστερό τακουνάκι στην κίνηση έβγαλε τον Κρμέντσικ απέναντι στον Σα και ο Τσέχος επιθετικός τη φορά αυτή δεν λάθεψε και με δεξί πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας των Ερυθρόλευκων.

Ο Βαλμπουενά πήρε τη θέση του Καμαρά, ενώ τρία ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων. Ο Ολυμπιακός ζήτησε και τρίτο πέναλτι στο 90’+1′, όταν ο Κρέσπο τράβηξε παρατεταμένα τον Ελ Αραμπί στο ύψος του πέναλτι και δεν του επέτρεψε να κινηθεί προς την μπάλα. Μάκελι και VAR δεν είδαν ξανά τίποτα το αντικανονικό…

Στο 90’+3′ ο Μπουχαλάκης σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Πασχαλάκης έδιωξε δύσκολα και προ του Βαλμπουενά έδιωξε σε κόρνερ. Ο Μιχάι πήρε τη θέση του Μπάμπα στο 90’+5′ και ενώ ο Πασχαλάκης βρισκόταν στο έδαφος για να κερδίσει χρόνο, πιάνοντας το κεφάλι του. Ο Έλληνας τερματοφύλακας είχε συμπληρώσει σχεδόν τρία λεπτά στο χορτάρι. Ο Μάκελι έληξε το ματς στο 97:20 λόγω των επιπλέον καθυστερήσεων, μέσα στις καθυστερήσεις, και ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το φετινό Κύπελλο Ελλάδας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – Π.Α.Ο.Κ. 1-2

Γήπεδο: Ολυμπιακό Στάδιο

ΓΚΟΛ: 50′ Εμβιλά / 36΄πέν. Βιεϊρίνια, 90′ Κρμέντσικ

Διαιτητής: Ντάνι Μάκελι (Ολλανδία)
Βοηθοί: Χέσελ Στέεγκστρα (Ολλανδία), Γιαν ντε Φράις (Ολλανδία)
Τέταρτος: Δημήτριος Καραντώνης (ΕΠΣ Ημαθίας)
Διαιτητής VAR: Κέβιν Μπλομ (Ολλανδία)
Διαιτητής AVAR: Τρύφωνας Πετρόπουλος (ΕΠΣ Αρκαδίας)

Κίτρινες κάρτες: 45’+2′ Αουγκούστο, 90’+2′ Σβαμπ

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (25′ Ρέαμπτσιουκ), Εμβιλά, Ανδρούτσος, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Καμαρά (90’+1′ Βαλμπουενά), Μπρούμα (46′ Φορτούνης), Ελ Αραμπί, Μασούρας (86′ Χασάν).

Π.Α.Ο.Κ. (Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Μπάμπα (90’+5′ Μιχάι), Αουγκούστο, Σβαμπ, Ουάρντα (80′ Τσιγγάρας), Α. Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι (80′ Κρμέντσικ).