19.3 C

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1: Βασιλιάς στο κάστρο του!

Το γιατί θεωρείται το… αφεντικό στις μεταξύ τους αναμετρήσεις έδειξε ο Ολυμπιακός απέναντι στον ΠΑΟΚ στο Ρέντη. Παρότι η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα ενισχύθηκε σημαντικά στη μεταγραφική περίοδο έβαλε δύσκολα στους Ερυθρόλευκους μόλις για ενάμιση σετ και έδειξε πως χρειάζεται ακόμα δουλειά προκειμένου να τον εκθρονίσει από την κορυφή.

Ο Ολυμπιακός έχει διαβάσει σωστά το ματς, είχε σωστή τακτική και πήρε ένα αποτέλεσμα που άξιζε 100%. Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται πλέον στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και έχει αρκετό δρόμο να… διαβεί για να ανέβει βαθμολογικά.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Ανδρεάδη και Ασπιώτη στη σύνθεσή του, σε μια προσπάθεια να ψηλώσει το μπλοκ και να δυσκολέψει το έργο της ομάδας του Δεληκώστα, η οποία παρατάχθηκε με τον Σωτηρίου στη θέση του Ιλίνιχ που αποχαιρετά.

Με πόντους από τους δύο ακραίους τους, οι Ερυθρόλευκοι εξασφάλισαν μια διαφορά δύο πόντων (8-6), ωστόσο ο ΠΑΟΚ με το μπλοκ άουτ του Μάρσαλ ισοφάρισε προσωρινά σε 12-12.

Η παρουσία του Ανδρεάδη ήταν καταλυτική στο πρώτο σετ, αφού με το μπλοκ του έσπασε αρκετές επιθέσεις του ΠΑΟΚ και γρήγορα η διαφορά ανέβηκε στους τρεις με τους πόντους του Γκέργκι (17-14).

Ο Μουνιόθ έριξε στο ματς και τον Φίνγκερ ως αλλαγή, όταν τα πάντα είχαν κριθεί. Με μπλοκ του Ανδρεάδη η διαφορά άνοιξε στους πέντε (22-17) και τελικά με επίθεση του Ασπιώτη ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 (25-21).

Η εικόνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο σετ: Με την είσοδο του Αρμενάκη, ο ΠΑΟΚ έσφιξε το μπλοκ του, ενώ παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο σέρβις. Με τον Έλληνα κεντρικό και τον Βαν Ντεν Ντρις οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 3-6, ωστόσο ο Ολυμπιακός προσωρινά ισοφάρισε σε 6-6.

Σταδιακά, όμως, ο Ολυμπιακός έδειξε να ξεμένει από λύσεις, αφού ο Τερβαπόρτι έδωσε το μεγαλύτερο βάρος των επιθέσεων στον Ασπιώτη που δεχόταν μπλοκ. Έτσι, με επίθεση του Σωτηρίου η διαφορά άνοιξε στους έξι (9-15!)

Φίνγκερ και Στιβαχτής μπήκαν στο ματς αντί των Ασπιώτη και Τερβαπόρτι, ωστόσο ήταν πλέον αργά. Ο ΠΑΟΚ με καλή τακτική διατήρησε τη διαφορά και με επίθεση του Σωτηρίου ισοφάρισε σε 1-1 σετ (19-25).

Ο Φερνάντο Μουνιόθ μονιμοποίησε τον Φίνγκερ στη σύνθεση της ομάδας του και αυτή ξαναβρήκε ρυθμό: Ο Ολυμπιακός βρέθηκε από νωρίς σε θέση οδηγού και από την άουτ επίθεση του Μάρσαλ άνοιξε τη διαφορά στους τρεις από νωρίς (5-2).

Ο Δικέφαλος μείωσε με τον Αρμενάκη, αλλά από εκεί και πέρα… χάθηκε. Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο τάραφλεξ και με το μονό μπλοκ του Τερβαπόρτι στον Σωτηρίου στο 12-8 δόθηκε το σύνθημα για το 2-1.
Ο Τερβαπόρτι και ο Χουσάι «κεντούσαν» από το σέρβις (17-11) και ο Πετρέας έκανε πάρτι στο μπλοκ ανοίγοντας περαιτέρω τη διαφορά. Με επίθεση του «καυτού» Φίνγκερ, το σετ έκλεισε στο 25-14. Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο νεαρός Τζιάβρας που έδωσε ανάσες στην υποδοχή και στον Κοκκινάκη από εκείνο το σημείο και ύστερα.

Ο Ολυμπιακός έπιασε το τέταρτο σετ από εκεί που… άφησε το τρίτο. Με πλασέ του Τερβαπόρτι έστειλε τη διαφορά με τον ΠΑΟΚ στους δύο (4-2), ενώ με άσο του Βουλκίδη η διαφορά ανέβηκε στους τρεις (8-5) και στη συνέχεια στους πέντε με τον άσο του Γκέργκι.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Αρμενάκη και μείωσαν τη διαφορά στους δύο (12-10) και τη διατήρησαν σε αυτά τα επίπεδα, μέχρι να ξεκινήσει η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ με τον Σωτηρίου (21-21). Από λάθος του Κουμεντάκη και επίθεση του Βαν Ντεν Ντρις οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 21-23, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Χουσάι (23-23).

Ο ΠΑΟΚ με πρώτο χρόνο του Μπιέλιτσα και μπλοκ του Βαν ντεν Ντρις πίστεψε πως ισοφάρισε στα σετ, αλλά εκεί το τσάλεντζ έδειξε φιλέ του Βαν Ντεν Ντρις και έγινε το 25-25 για τον Ολυμπιακό. Ήταν μια απίστευτη φάση διαρκείας, που λόγω διαμαρτυριών του Δεληκώστα στο φινάλε, οδήγησε στην αποβολή του Έλληνα κόουτς.

Από άουτ σέρβις του Ντεν Ντρις και μπλοκ του Χουσάι στον Βέλγο διαγώνιο, ο Ολυμπιακός έκανε το 30-28 και το 3-1 στα σετ.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 19-25, 25-14, 30-28)