21.4 C

Ολυμπιακός – Πόρτο 0-2: Σίτι, ευχαριστούμε για όλα

Ο κάκιστος Ολυμπιακός έχασε εύκολα από την αδιάφορη Πόρτο με 2-0 στο Καραϊσκάκης και πρέπει να αλλάξει πολλά για να φανεί ανταγωνιστικός τον Φλεβάρη στο Europa League

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Πόρτο με 2-0 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 6η και τελευταία αγωνιστική στον 3ο όμιλο του Champions League, αλλά εξασφάλισε την πρόκριση στη φάση των «32» του Europa League χάρη στη νίκη της Μάντσεστερ Σίτι επί της Μαρσέιγ με 3-0 επί αγγλικού εδάφους.

Οι Ερυθρόλευκοι υπέστησαν την πέμπτη διαδοχική ήττα τους στο γκρουπ και ολοκλήρωσαν με το χειρότερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στη φάση των ομίλων του Champions League. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας λύγισαν από τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα που προέκυψαν στην πορεία και η Πόρτο πήρε τη νίκη με 2-0 χωρίς να έχει άλλες καθαρές ευκαιρίες πέραν των δύο γκολ.

Ο Ολυμπιακός είχε τις δύο καλύτερες ευκαιρίες στο ματς, με τον Μασούρα στο 15′ και τον Ελ Αραμπί στο 54′. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Οτάβιο στο 10′, με τον Χολέμπας να κάνει το λάθος και το χέρι μέσα στην περιοχή. Η πορτογαλική ομάδα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 77′ με δυνατό σουτ του Ουρίμπε σε αντεπίθεση.

Ο αγώνας

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 4-3-3, αλλά χωρίς τον Κώστα Φορτούνη στην εντεκάδα, καθώς ο Έλληνας μεσοεπιθετικός αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον οπίσθιο μηριαίο του δεξιού ποδιού και προτιμήθηκε να μείνει στον πάγκο, στην αρχή τουλάχιστον της αναμέτρησης. Την εστία υπερασπίστηκε ο Σα. Ο Ραφίνια κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας και ο Χολέμπας το αριστερό. Οι Σεμέδο και Σισέ αποτέλεσαν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Οι Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά συνέθεσαν την τριπλέτα στη μεσαία γραμμή, με τους Βρουσάι και Μασούρα να κινούνται δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, πίσω από τον κυνηγό Ελ Αραμπί. Πάντως, στο τακτικό κομμάτι, ο Καμαρά είχε τον πιο προωθημένο ρόλο από τους τρεις χαφ της ομάδας. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν πλήρης σε κανέναν από τους έξι αγώνες του στον 3ο όμιλο του Champions League, την ώρα που προέκυψαν και προβλήματα της τελευταίας στιγμής, όπως το σημερινό με τον Φορτούνη.

Από την πλευρά του, ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο παρέταξε την Πόρτο με σύστημα 4-3-3 και πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα. Την εστία υπερασπίστηκε ο Ντιόγκο Κόστα. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, αγωνίστηκαν οι Νανού, Ντιόγκο Λέιτε, Εμπεμπά, Ζαϊντού. Οι Ρομάριο Μπαρό, Γκρούγιτς και Οτάβιο συνέθεσαν την τριάδα στο κέντρο, με τον Ζοάο Μάριο στο δεξί «φτερό», τον Φελίπε Άντερσον στο αριστερό, με τον Τόνι Μαρτίνεθ στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με πρόθεση να πιέσει ψηλά όταν δεν έχει την μπάλα στην κατοχή του και να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα. Στο 7′ η Πόρτο ζήτησε σε πέναλτι σε χέρι του Χολέμπας έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και ο Μπριχ καταλόγισε την άσπρη βούλα στο 9′. Ο Χολέμπας βρήκε την μπάλα με τον δεξιό αγκώνα στο πρώτο δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Άντερσον προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι και η μπάλα έσκασε πάνω στη γραμμή. Ο Οτάβιο ανέλαβε την εκτέλεση και με το δεξί έκανε το 0-1 στο 10′, με τον Σα να πέφτει στην αντίθετη γωνία. Ακόμα ένα λάθος νωρίς, έφερε ένα ακόμα γκολ στο παθητικό του Ολυμπιακού, που βρέθηκε μόλις στο 10ο λεπτό να κυνηγά στο σκορ. Ο Χολέμπας έκανε ένα λάθος που θα μπορούσε να είχε αποφύγει, αφού το χέρι του ήταν ψηλότερα από το κεφάλι του, στο άλμα που έκανε για να διώξει την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής.

Όταν η αντίπαλη ομάδα σκοράρει στην πρώτη της φάση στο παιχνίδι, είναι δύσκολα τα πράγματα. Στο 15′ ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά. Με μία εκπληκτική βαθιά μπαλιά από το κέντρο, ο Μπουχαλάκης έβγαλε τον Μασούρα απέναντι από τον τερματοφύλακα, αλλά ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία, σουτάροντας με το δεξί από το ύψος του πέναλτι. Ένα απίθανο τετ α τετ πήγε χαμένο. Είχαμε φτάσει στα μισά του πρώτου ημιχρόνου και το 0-0 στην Αγγλία παρέμενε ανάμεσα στη Μάντσεστερ Σίτι και τη Μαρσέιγ. Ο Ολυμπιακός ήθελε να κάνει το καθήκον του, αλλά όπως γίνεται αντιληπτό υπήρχε αγωνία για το τι γινόταν στο άλλο ματς του γκρουπ.

Ο Καμαρά έβγαινε τελικά περισσότερο από τα αριστερά, βοηθώντας τον Μασούρα. Στο 27′ ο Νανού χτύπησε με τον αριστερό αγκώνα στο πρόσωπο τον Εμβιλά, αλλά ο Μπριχ αρκέστηκε στην κίτρινη κάρτα. Το παιχνίδι είχε δύο διακοπές λόγω του τραυματισμού του Οτάβιο, ο οποίος συνέχιζε κανονικά, αλλά τις καθυστερήσεις του τις έκανε μια χαρά για την ομάδα του. Στο 30′ ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι για πάτημα του Λέιτε στον Βρουσάι εντός περιοχής, αλλά δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και η κατοχή μοιρασμένη.

Ο Μαρτίνς δεν έχασε χρόνο και στο 35′ έκανε τη πρώτη του αλλαγή, με τον Φορτούνη να «σφίγγει τα δόντια» και να αντικαθιστά τον Καμαρά, ο οποίος έδειχνε να κουτσαίνει, αλλά αυτό είναι κάτι που θα ξεκαθαρίσει μετά το τέλος του αγώνα. Αν, δηλαδή, ο μέσος από τη Γουινέα έγινε αναγκαστική αλλαγή, όμως δεν έμοιαζε ως τέτοια, καθώς ο προπονητής του Ολυμπιακού ήθελε να αλλάξει πράγματα μεσοεπιθετικά. Oι Ερυθρόλευκοι είχαν ανάγκη από γκολ. Η διάταξη διαφοροποιήθηκε σε 4-2-3-1. Στο 38′ ο Μαρτίνεθ βούτηξε σε μονομαχία με τον Σα, αλλά δεν υπήρχε κανένα πέναλτι. Πέντε λεπτά ήταν οι καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο, καθώς υπήρξαν τρεις διακοπές. Η Πόρτο χωρίς καθαρή ευκαιρία στο ματς βρέθηκε να προηγείται με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο και ο Ολυμπιακός με μία κλασική και ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 15′ πήγε στην ανάπαυλα, όντας πίσω στο σκορ.

Το ημίχρονο έληξε 0-0 στην Αγγλία και οι Πειραιώτες ήθελαν νίκη της Μάντσεστερ Σίτι σε περίπτωση δική τους ήττας από την Πόρτο. Βαδίζαμε για ένα συγκλονιστικό δεύτερο ημίχρονο σε Καραϊσκάκης και Etihad. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ραντζέλοβιτς πήρε τη θέση του Μασούρα. Το ματς στο Καραϊσκάκης δεν είχε ούτε ιδιαίτερο ρυθμό ούτε φάσεις. Στο 48′ ο Τόρες έκανε το 1-0 για τη Μάντσεστερ Σίτι. Ο Ολυμπιακός, όμως, έπρεπε να παραμείνει συγκεντρωμένος και να τα δώσει όλα για ένα θετικό αποτέλεσμα, καθώς δεν γινόταν να στηριχθεί στο τι γίνεται στο άλλο παιχνίδι του ομίλου. Οι παίκτες του Μαρτίνς έδειχναν πιεσμένοι και δεν τούς έβγαινε τίποτα πάνω στο χορτάρι. Στο 54′ χάθηκε η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία του Θρύλου στην αναμέτρηση. Ο Φορτούνης εφόρμησε προς την αντίπαλη περιοχή και πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Ελ Αραμπί, ο οποίος πλάσαρε με το δεξί στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, αλλά την μπάλα να πρνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο «Φορτού» παρουσιάστηκε επηρεασμένος από το πρόβλημα τραυματισμού, αλλά από τα πόδια του δημιουργήθηκε αυτή η χαμένη ευκαιρία. Στο 56′ είχε ένα μακρινό σουτ, το οποίο δεν βρήκε στόχο. Στο 58′, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Ζοάο Μάριο, ο οποίος σούταρε απελπιστικά άουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Ολυμπιακός, όμως, ήταν αυτός που πίεζε για το γκολ της ισοφάρισης. Στο 60′, μετά την κεφαλιά-πάσα του Σισέ, ο Ραντζέλοβιτς σούταρε εντός περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο 64′ ο Κονσεϊσάο έκανε δύο αλλαγές, βάζοντας δύο βασικούς (Λουίς Ντίας και Ουρίμπε). Ο Ολυμπιακός κόντευε να «πνιγεί» από το άγχος. Είχε, όμως, την υπεροχή. Η διαιτησία του Μπριχ ήταν «λουκούμι» για τους φιλοξενούμενους, προκαλώντας εκνευρισμό στους νταμπλούχους Ελλάδας. Στο 68′ ο Γερμανός διαιτητής έδειξε την κίτρινη κάρτα σε ένα μέλος του προπονητικού επιτελείου, τον βοηθό προπονητή Αντόνιο Ενρίκες. Στο 72′ ο Κορόνα πήρε τη θέση του Ζοάο Μάριο. Η 3η θέση στον όμιλο κρεμόταν σε μία κλωστή. Στο 73′ ο Σουντανί αντικατέστησε τον Βρουσάι. Δεν υπήρχε άλλος επιθετικογενής ποδοσφαιριστής στον πάγκο, καθώς τα αγωνιστικά προβλήματα είχαν στερέψει τις λύσεις.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Πόρτο έκανε το 2-0. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, η Μάντσεστερ Σίτι διπλασίαζε τα τέρματά της! Έπειτα από το βολέ του Κόστα, ο Ντίας άδειασε τον Ραφίνια και έστρωσε την μπάλα στον Ουρίμπε, που σούταρε με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το ματς είχε στραβώσει για τον Ολυμπιακό, που στο 79′ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σεμέδο, ο οποίος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Ντίας. Ο Μπα πήρε αμέσως θέση στο κέντρο της άμυνας και ο Ελ Αραμπί βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου. Ο Ολυμπιακός δεν είχε χρόνο για να αντιδράσει, με παίκτη λιγότερο στον αγώνα, και περίμενε το τελικό αποτέλεσμα στην Αγγλία. Η Σίτι έκανε το 3-0 και ο Θρύλος συνεχίζει στην Ευρώπη!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΟΡΤΟ 0-2

Γήπεδο: «Γεώργιος Καραϊσκάκης»

ΓΚΟΛ: 10′ πέν. Οτάβιο, 77′ Ουρίμπε

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)
Βοηθοί: Μαρκ Μπορς (Γερμανία), Στέφαν Λουπ (Γερμανία)
Τέταρτος: Ντονάτας Ρούμσας (Λιθουανία)
Διαιτητής VAR: Μάρκο Φριτς (Γερμανία)
Διαιτητής AVAR: Χαρμ Όσμερς (Γερμανία)

Κίτρινες κάρτες: 43′ Φορτούνης, 52′ Σεμέδο, 71′ Ραφίνια / 27′ Νανού, 75′ Λουίς Ντίας

Κόκκινη κάρτα: 79′ Σεμέδο (δεύτερη κίτρινη)

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά (35′ Φορτούνης), Βρουσάι (73′ Σουντανί), Ελ Αραμπί (80′ Μπα), Μασούρας (46′ Ραντζέλοβιτς).

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Ντιόγκο Κόστα, Νανού, Ντιόγκο Λέιτε, Εμπεμπά, Ζαϊντού, Ρομάριο Μπαρό (64΄Ουρίμπε), Γκρούγιτς, Οτάβιο (79′ Σαρ), Ζοάο Μάριο (72′ Κορόνα), Τόνι Μαρτίνεθ (80′ Εβανίλσον), Φελίπε Άντερσον (63′ Λουίς Ντίας).

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα, πατώντας ΕΔΩ.