23.3 C

Ολυμπιακός – Σπαντάου 8-8: Ισοπαλία-χρυσάφι με γκολ του Ντάουμπε στα 14″

Ένα «χρυσό» γκολ του Χάνες Πήτερ Ντάουμπε μόλις 14 δευτερόλεπτα πριν την λήξη χάρισε έναν υπερπολύτιμο βαθμό ισοπαλίας στον Ολυμπιακό απέναντι στην γερμανική Σπαντάου.

Με το 8-8 ο Ολυμπιακός διατήρησε μια διαφορά «ασφαλείας» 5 βαθμών από τους Γερμανούς ενόψει του τρίτου γύρου της διοργάνωσης του Τσάμπιονς Λιγκ που θέλει τους Έλληνες να αντιμετωπίζουν σε τρία παιχνίδια την ιταλική Προ Ρέκο, την κροατική Γιούγκ Ντουμπρόβνικ και την Σπαντάου. Οι αγώνες θα γίνουν τον Απρίλιο σε ουδέτερη έδρα.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ολοκλήρωσαν την Πέμπτη το απόγευμα στην Όστια της Ρώμης τους αγώνες του δεύτερου γύρου της κορυφαίας διασυλλογικής ευρωπαϊκής διοργάνωσης, με μία νίκη, μία ισοπαλία και δύο ήττες.

Ο αγώνας είχε πολλές διακυμάνσεις και ένα «νεκρό» διάστημα για τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-2 στην πρώτη περίοδο αλλά έκανε 11 ολόκληρα λεπτά να βάλει γκολ στην συνέχεια με αποτέλεσμα η Σπαντάου να προηγηθεί με 6-3. Άμεση ήταν η αντίδραση των Ελλήνων οι οποίοι στην τρίτη περίοδο με ένα σερί 4 τερμάτων έκαναν το σκορ 7-6 για να λήξει η περίοδος με 7-7.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο η Σπαντάου προηγήθηκε 4 λεπτά πριν την λήξη με 8-7, αλλά ο Χάνες Πήτερ Ντάουμπε ισοφάρισε 14 δευτερόλεπτα πριν την λήξη και χάρισε μια «χρυσή» ισοπαλία στην ομάδα του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΣΠΑΝΤΑΟΥ 8-8

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 0-3, 4-2, 1-1.

Ολυμπιακός: Ζερδεβάς, Ντάουμπε 1, Σκουμπάκης 1, Γεννηδουνιάς 2, Αργυρόπουλος 3, Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης, Μουρίκης, Καπότσης, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ 1, Γαλανόπουλος.

Τα γκολ της Σπαντάου σημείωσαν οι: Ντέντοβιτς 4, Γκίελεν 2, Κάγκαλι 1, Στρέλεκι 1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α ΟΜΙΛΟΥ:

Προ Ρέκο 18 (6), Γιουγκ 15, Ολυμπιακός 10, Μαρσέιγ 7, Σπαντάου 5, Ορτίτζια 3 (6).

Στον τρίτο και τελευταίο γύρο της διοργάνωσης τον Απρίλιο ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει σε ουδέτερη έδρα την Προ Ρέκο, τη Γιουγκ και τη Μαρσέιγ.