21.2 C

Ολυμπιακός: Το 1972 η προηγούμενη «πεντάρα» κόντρα στην ΑΕΚ (vids)

Πριν από 49 χρόνια ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει ξανά της ΑΕΚ με 5-1 εκτός έδρας

Ο Ολυμπιακός θριάμβευσε επί της ΑΕΚ με σκορ 5-1 στο ΟΑΚΑ για τη 2η αγωνιστική των Play Οff της Super League, σε ένα σκορ που είχε να εμφανιστεί από το 1972!

Η προηγούμενη εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού κόντρα στην ΑΕΚ με το συγκεκριμένο σκορ είχε σημειωθεί στις 26 Νοεμβρίου του 1972! Γενικότερα, η προηγούμενη φορά που οι Ερυθρόλευκοι είχαν πετύχει πέντε γκολ σε βάρος των Κιτρινόμαυρων καταγράφηκε πριν από 49 χρόνια!

Στο πλαίσιο της Α’ Εθνικής για τη σεζόν 1972/1973, επί εποχής Νίκου Γουλανδρή, ο Θρύλος είχε διαλύσει την Ένωση στη Νέα Φιλαδέλφεια, όπου είχαν δώσει το «παρών» χιλιάδες οπαδοί του Ολυμπιακού! Και τότε οι Ερυθρόλευκοι είχαν πετύχει τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο και όχι στο πρώτο όπως συνέβη την Κυριακή (4/4)!

Ο Ολυμπιακός με τον Λάκη Πετρόπουλο στο τιμόνι του είχε προηγηθεί με τον Υβ Τριαντάφυλλο στο πρώτο μέρος (35′) και στο δεύτερο ημίχρονο είχαν σκοράρει οι Ρομαίν Αργυρούδης (48′), Γιώργος Δεληκάρης (50′), Νίκος Γιούτσος (55′) και Τάκης Συνετόπουλος (60′). Μέσα σε 12 λεπτά, οι Πειραιώτες είχαν σημειώσει τέσσερα γκολ! Για την ΑΕΚ είχε μειώσει προσωρινά σε 4-1 ο Κώστας Νικολαΐδης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (58′). Ο Ολυμπιακός είχε κατακτήσει το Πρωτάθλημα τη σεζόν 1972/73, τερματίζοντας στην 1η θέση με 94 βαθμούς (27-6-1) και τέρματα 72-13.