16.6 C

Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ 74-75: 2,6″ μακριά από το έπος (vid)

Το έκανε θρίλερ, αντέδρασε εκεί που έμοιαζε χαμένος, αλλά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει στο τέλος.

Χωρίς τον Κώστα Κουφό στη 12άδα – ο 32χρονος σέντερ είχε μόλις μια προπόνηση στα πόδια του και προέρχεται από μακρά περίοδο απουσίας – ο Ολυμπιακός έμεινε 2,6″ μακριά από μια τεράστια νίκη στο ΣΕΦ απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι στο τέλος (74-75).

Οι Ερυθρόλευκοι είδαν το ρεκόρ τους να πέφτει στο 11-15, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ έκανε το 17-8. Οι Ρώσοι που ήταν επιβλητικοί στο πρώτο μέρος, φλέρταραν με την ήττα με μέτρια εμφάνιση στο δεύτερο μέρος.

Η ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΣΙΣΤ ΤΟΥ ΤΖΕΙΜΣ

Ο Τζέιμς με τον Μπόλομποϊ συνεργάζονταν εξαιρετικά στο πρώτο μέρος, με τον Λούντμπεργκ να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση στο ντεμπούτο του με την «αρκούδα».

Ο Δανός γκαρντ δημιούργησε προβλήματα από την περιφέρεια με 3/6 τρίποντα και 13 πόντους συνολικά, ενώ μοίρασε και τρεις ασίστ.

Ο… ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ ΜΠΟΛΟΜΠΟΪ

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +25, με τον Σακίλ ΜακΚίσικ όμως να το παίρνει προσωπικά και να αποφασίζει να δώσει άλλη ώθηση στο δεύτερο μέρος. Ο Αμερικανός που σημείωσε 24 (!) πόντους και ήταν συγκλονιστικός με την ενέργεια που έβγαλε στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση, βοήθησε τον Ολυμπιακό να μειώσει με ένα σερί 9-0.

Όλο και περισσότερο – και με τη βοήθεια του Βεζένκοφ που σκόραρε τρίποντο στο 41-54 – η ψαλίδα έκλεινε με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει με το σκορ στο 49-59 και την ΤΣΣΚΑ να βλέπει τους Ερυθρόλευκους να διεκδικούν για πρώτη φορά με τόση ένταση κάτι από το παιχνίδι.

ΤΟ ΚΡΕΣΕΝΤΟ ΤΟΥ ΜΑΚΚΙΣΙΚ

Ο Ολυμπιακός συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο τρίτο δεκάλεπτο και χάρη στο επιθετικό φάουλ του Τζέιμς μπόρεσε να μειώσει ακόμα περισσότερο και να δώσει μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο ματς.

Το κάρφωμα του ΜακΚίσικ για το 64-65 ήταν η αρχή των όσων ακολούθησαν σε ένα ματς που έγινε… ροκ!

ΤΟ 13-0 ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟ ΣΕΡΙ

ΤΟ ΤΡΟΜΕΡΟ ΚΑΡΦΩΜΑ ΤΟΥ ΜΑΚΚΙΣΙΚ

Ο Βεζένκοφ με φοβερό τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό (69-68), ο Τζέιμς απάντησε ανάλογα, αλλά ο Ζαν-Σαρλ έκανε το 72-71 και ο Πρίντεζης το 74-73.

Ο Σπανούλης έκανε φάουλ στο τρίποντο στον Τζέιμς, ο Αμερικανός έβαλε 2/3 και ο Πρίντεζης στα 2,6″ προσπάθησε να βάλει ένα μεγάλο καλάθι, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και η ΤΣΣΚΑ έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα.