18.4 C

Ολυμπιακός Β’ – Απόλλων Πάτρας 98-68: Εύκολα οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός Β’ πήρε μία εύκολη νίκη κόντρα στον, λειψό, Απόλλωνα Πάτρας με 98-68 και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για να βρεθεί στα play off της Α2 Ανδρών.

Ο Απόλλων Πάτρας ήρθε στο ΣΕΦ με ρόστερ 7 παικτών, από τους οποίους μόλις δύο ήταν επαγγελματίες, με τον Ολυμπιακό Β’ να εκμεταλλεύεται την κατάσταση και να φτάνει σε μία άνετη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να μείνουν κοντά στον Ολυμπιακό Β’ μόνο για την πρώτη περίοδο, όπου οι Ερυθρόλευκοι είχαν το προβάδισμα με 8 πόντους (26-18).

Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη, καθώς οι Πέτρος Μελισσαράτος και Αλεξέι Ποκουσέφσκι οδήγησαν επιθετικά του Ερυθρόλευκους, σημειώνοντας 23 και 15 πόντους αντίστοιχα. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο +29 για τον Ολυμπιακό Β’ (56-27) και ήταν φανερό ότι ο υπόλοιπος αγώνας ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Οι Πατρινοί πάλεψαν όσο μπορούσαν, μείωσαν τη διαφορά στους 23 πόντους (74-51) στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά οι Ερυθρόλευκοι πάτησαν… γκάζι στην τέταρτη και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους.

Η διαφορά εκτοξεύθηκε και εν τέλει ο Ολυμπιακός Β’ πανηγύρισε τη νίκη (98-68), που τον ανέβασε στο 17-4, με τον Απόλλων Πάτρας να υποχωρεί στο 12-9.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 56-27, 74-51, 98-68