24.6 C

Ολυμπιακός Β’ – Χαρίλαος Τρικούπης 72-71: Το αήττητο σταμάτησε στο ΣΕΦ!

Ο Ολυμπιακός Β’ πήρε μία πολύ δύσκολο νίκη επί του Χαρίλαου Τρικούπη με 72-71 στο βοηθητικό του ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών και ανέβηκε στο 13-4, ενώ η ομάδα του Μεσολογγίου υποχώρησε στο 16-1.

Σε ένα παιχνίδι που από την αρχή φάνηκαν οι Ερυθρόλευκοι να το ελέγχουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό Β’ μπροστά στο σκορ με 18-16.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη ανέβασε την απόδοσή της και μπόρεσε να συνεχίσει να βρίσκεται μπροστά σκορ, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τον βρίσκει στο +5 (35-30).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός Β’ διατήρησε την υπέρ του διαφορά, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, τελειώνοντας την τρίτη περίοδο στο +7 (55-48). Ωστόσο, η αναμέτρηση δεν είχε φτάσει στο τέλος της, μιας και ο Χαρίλαος Τρικούπης έκανε την αντεπίθεσή του στην τελευταία περίοδο.

Το παιχνίδι πήρε μία άγρια ομορφιά, με τον Ολυμπιακό να διατηρείται μπροστά στο σκορ, μέχρι και 4ο δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα. Τότε, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 66-67, αλλά οι Ερυθρόλευκοι με τον Πετρόπουλο πήρε εκ νέου τα ηνία του αγώνα.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά, ο Χαρίλαος Τρικούπης πέρασε μπροστά στο σκορ με 69-71, αλλά ο Ολυμπιακός Β’ δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα, μιας και με τον Ανδρέα Πετρόπουλο, τρία δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, πέρασαν μπροστά στο σκορ και τελικά πήραν τη νίκη με 72-71.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-30, 55-48, 72-71