14.3 C

Ολυμπιακός Β – Ελευθερούπολη 89-85: Λαχτάρησε αλλά νίκησε στην παράταση

Ο Ολυμπιακός Β Piraeus Bank δυσκολεύτηκε πάρα πολύ κόντρα στην Ελευθερούπολη, αλλά τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 89-85 στην παράταση, για την έβδομη αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Η ομάδα το Δημήτρη Τσαλδάρη είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι και την τρίτη περίοδο, όταν έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 11 πόντων (57-46), αλλά οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο αντέδρασαν.

Εκεί η Ελευθερούπολη με επιμέρους σκορ 18-29, κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα και με καλάθι του Νεμάνια Μανοΐλοβιτς έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός Β στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν πιο ψύχραιμος και με τον Πέτρο Μελισσαράτο να συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις με 24 πόντους, αλλά και με τον Βαγγέλη Τζόλο να είναι για ακόμη μία φορά κομβικός στα τελευταία λεπτά (17 π), μπόρεσε να πάρει την δραματική νίκη με 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 40-30, 57-46, 75-75 (κ.α), 89-85 (α’ παρ.)