21.6 C

Ολυμπιακός Β’ – Κολοσσός 71-78: Πάλεψαν #mexritelous οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός Β’ γνώρισε την ήττα από τον Κολοσσό στο βοηθητικό του ΣΕΦ με 78-71 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το έργο της ομάδας του Δημήτρη Τσαλδάρη ήταν από την αρχή πολύ δύσκολο, καθώς αντιμετώπιζε μία ομάδα που ήταν αρκετές σκάλες πιο πάνω, μιας και είχε στη διάθεσή της 6 ξένους παίκτες, την ίδια ώρα που οι Ερυθρόλευκοι δεν έχουν δικαίωμα να συμπεριλάβουν στη 12αδα τους κάποιον παίκτη από το εξωτερικό.

Από τα πρώτα λεπτά η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής, με τον Κολοσσό να μπαίνει μπροστά στο σκορ και να ελέγχει την αναμέτρηση στο μεγαλύτερο μέρος της.

Ο Ολυμπιακός Β’ δεν έδειξε, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο, ότι θα μπορούσε να κοντράρει τους Ροδίτες, με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να έχει το προβάδισμα στην κόρνα της ανάπαυλας με 11 πόντους (27-38).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι Ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να παλέψουν με νύχια και με δόντια να μείνουν κοντά στο σκορ, παρά το γεγονός ότι ο Κολοσσός βρήκε ουκ ολίγες φορές την ευκαιρία να ξεφύγει.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 51-58, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν μία εμφανώς βελτιωμένη εικόνα στο παρκέ του βοηθητικού γηπέδου στο ΣΕΦ, αλλά τον Κολοσσό να έχει ένα σαφές προβάδισμα.

Η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Οι Ερυθρόλευκοι σκλήρυναν πάρα πολύ την άμυνά τους και έβαλαν πολύ δύσκολα στους παίκτες των φιλοξενούμενων, με τους πόντους να μην έρχονται με ευκολία.

Ωστόσο, με 6:28 να μένουν στο ρολόι και με το σκορ στο 58-62, ο Πέτρο Μελισσαράτος προσπάθησε να σημειώσει καλάθι μέσα από το «ζωγραφιστό», βάζοντας το κορμί του για να κερδίσει και το φάουλ από τον Τούμπα, αλλά παρά το γεγονός ότι ο παίκτης του Κολοσσού ήταν εμφανώς μέσα στο ημικύκλιο της ρακέτας, οι διαιτητές καταλόγισαν επιθετικό φάουλ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά στο 58-64 στην επόμενη επίθεσή τους.

Οι Ερυθρόλευκοι προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά και δευτερόλεπτα να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση με τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη να κάνει την τελευταία απέλπιδα προσπάθεια να διατηρήσει τον Ολυμπιακό Β’ στη διεκδίκηση της νίκης και της πρόκρισης.

Τελικά αυτή δεν ήρθε και ο Ολυμπιακός Β’ γνώρισε την ήττα με 71-78 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου ο Κολοσσός θα αντιμετωπίσει τον Ιωνικό, ο οποίος νίκησε τον Άρη στο μεταξύ τους παιχνίδι.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Ντόμινικ Άρτις με 15 πόντους και τον ακολούθησαν οι Λάιλ με 13, Λιάπης με 12 και Καντέρ με επίσης 12 πόντους.

Για τον Ολυμπιακό Β’ ξεχώρισε ο Ιωσήφ Κολοβέρος με 14 πόντους, ενώ καλή παρουσία είχε ο Βασίλης Χρηστίδης με 13 πόντους και ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης με 12.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 27-38, 51-58, 71-78