17 C

Ολυμπιακός Β’ – Οίαξ Ναυπλίου 73-67: Με το βλέμμα στα play off

Ο Ολυμπιακός Β’ πήρε μία σημαντική νίκη στην προσπάθειά του να βρεθεί στα playoff της Α2 Ανδρών, καθώς επικράτησε του Οίακα Ναυπλίου με 73-67, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και ανέβηκε στο 15-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 8-11.

Ο αγώνας ήταν πολύ σκληρός, με τον Οίακα να βάζει δύσκολα στην ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη. Από την πρώτη κιόλας περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι δεν ήρθαν για να… χάσουν, δυσκολεύοντας τους Ερυθρόλευκους, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-19.

Η συνέχεια ήταν η ίδια, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει μία σημαντική διαφορά και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο στο 35-35.

Στην τρίτη περίοδο του αγώνα, ο Οίαξ ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, καθώς το δεκάλεπτο τελείωσε στο 48-53.

Ωστόσο, η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη βρήκε αντίδραση με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, όπου με ένα σερί 10-0 πήρε τα ηνία του αγώνα (58-53) και έκτοτε δεν τα έχασε ξανά. Έτσι, ο Ολυμπιακός Β’ πήρε τη νίκη με 73-67, έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τους Βαγγέλη Τζόλο και Πέτρο Μελισσαράτο, καθώς αμφότεροι σημείωσαν 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 48-53, 73-67