20.5 C

Ολυμπιακός Β’ – Οίαξ Ναυπλίου 94-59: Υπόθεση ενός ημιχρόνου

Ο Ολυμπιακός Β’ έκανε το 2/2 στην Α2 Ανδρών επικρατώντας πολύ εύκολα τον Οίακα Ναυπλίου με 94-59, στο βοηθητικό του ΣΕΦ.

Από την αρχή του αγώνα οι Ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν του Οίακα και ουσιαστικά δεν άφησαν ποτέ τους φιλοξενούμενους να σκεφτούν τη νίκη.

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα και έχοντας ως οδηγό τον αγώνας της πρεμιέρας του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός Β’ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +14 (38-24) και με την έναρξη του δευτέρου συνέχισε να… πατάει το γκάζι.

Με τον Πέτρο Μελισσαράτο να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι ακόμα μία φορά (18 π, 10 ριμπ), η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη δεν απειλήθηκε ουσιαστικά σε καμία περίπτωση του αγώνα.

Η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους και η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό Β’ να διατηρεί με ευκολία τα ηνία της αναμέτρησης και να επικρατεί με 35 πόντους διαφορά (94-59).

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 38-24, 63-43, 94-59