17.2 C

Ολυμπιακός Β’ – Ψυχικό 65-71: Black out…

Ο Ολυμπιακός Β’ γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα του στην Α2 Ανδρών από το Ψυχικό με 65-71, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και υποχώρησε στο 10-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 8-6.

Το Ψυχικό ξεκίνησε πολύ δυναμικά, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα με 3-9, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (22-18).

Ωστόσο, οι Ερυθρόλευκοι δεν είχαν συνέχεια στην απόδοσή τους και πετυχαίνοντας μόλις οκτώ πόντους στη δεύτερη περίοδο και έτσι οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στους 10 πόντους (30-40) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα ο Ολυμπιακός Β’ προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα, αλλά το Ψυχικό μπόρεσε να αποροφίσει την αντεπίθεση και έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 51-56.

Ο Ολυμπιακός Β’ συνέχισε να προσπαθεί να ολοκληρώσει την ανατροπή, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τους άφησαν να πλησιάσουν αρκετά. Αυτό είχε ως αποτελέσμα οι Ερυθρόλευκοι να γνωρίσουν τη δεύτερη σερί τους ήττα στο πρωτάθλημα της Α2 (65-71).

Καλύτερος για τον Ολυμπιακό Β’ ήταν ο Ανδρέας Πετρόπουλος με 14 πόντους, ενώ θετική ήταν και η παρουσία του Βαγγέλη Τζόλου με 13. Για τους νικητές κορυφαίος ήτνα Μιλιντίγιεβιτς με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 30-40, 51-56, 65-71