17.6 C

Ολυμπιακός – Βιλερμπάν 63-69: Απουσίες και κούραση πληρώθηκαν ακριβά

«Γκέλα» για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, καθώς ηττήθηκε από τη Βιλερμπάν με 69-63. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν άστοχοι και είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, πληρώνοντας την κούραση από την υπερπροσπάθεια στο Τελ Αβίβ και τις απουσίες

Αυτή η ήττα είναι πισωγύρισμα. Ο Ολυμπιακός πλήρωσε την υπερβολική πίεση με την οποία αγωνίζεται στο ΣΕΦ, καθώς γνώρισε την 6η ήττα εντός έδρας ήττα του στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο (4-6), χάνοντας από τη Βιλερμπάν με 69-63 για την 20ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Πλέον, οι Ερυθρόλευκοι έπεσαν στο 10-9. Η Βιλερμπάν έφτασε το 6-13, κερδίζοντας για πρώτη φορά στο ΣΕΦ, σε επίπεδο Ευρωλίγκας, ενώ η γαλλική ομάδα επέστρεψε στις νίκες ύστερα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες στη φετινή διοργάνωση. Από τον Μουσταφά Φαλ περίμεναν τη… ζημιά οι Πειραιώτες, από τον Ζερσόν Γιαμπουσελέ την… πάτησαν, καθώς ο Γάλλος φόργουορντ πέτυχε 19 πόντους με 3/6 τρίποντα και 7/11 σουτ συνολικά.

Ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος δεν γιόρτασε όπως θα ήθελε τα 31α γενέθλιά του, είχε μόλις 2 πόντους, αλλά πήρε μόλις 2 σουτ. Ο Έλληνας γκαρντ μέτρησε 6 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως φορτώθηκε με 2 φάουλ και είδε το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου από τον πάγκο. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πλήρωσαν την έλλειψη καθαρού μυαλού και ενέργειας, καθώς μην ξεχνάμε πως προέρχονταν από 45 λεπτά αγώνα στην έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ (12/1, 87-89). Παράλληλα, δεν κατάφεραν να «ματσάρουν» την αθλητικότητα της Βιλερμπάν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, ενώ παρουσίασαν προβλήματα σε «σετ» παιχνίδι και η γαλλική ομάδα «έκλεισε» υποδειγματικά τη ρακέτα της.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τρεις παίκτες, τους τραυματίες Κώστα Παπανικολάου, Χασάν Μάρτιν και Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Τις 300 συμμετοχές με τον Θρύλο στην Ευρωλίγκα έφτασε ο Γιώργος Πρίντεζης.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ολυμπιακός-Βιλερμπάν:

Ο αγώνας

Για ένα ακόμα παιχνίδι, ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε γεμάτο απουσιολόγιο. Οι Παπανικολάου και Μάρτιν δεν αγωνίστηκαν λόγω τραυματισμού, ενώ ο Λαρεντζάκης μπορεί να ήταν στη 12άδα, αλλά έμεινε στον πάγκο, καθώς είχε ενοχλήσεις στη μέση από την Πέμπτη (14/1), που έγιναν εντονότερες το πρωί της Παρασκευής (15/1). Στην πρώτη πεντάδα των Ερυθρόλευκων βρέθηκαν οι Σλούκας, ΜακΚίσικ, Χαραλαμπόπουλος, Πρίντεζης και Έλις. Από την πλευρά του, ο Τι Τζέι Πάρκερ χρησιμοποίησε τους Γουόλτον Τζούνιορ, Κόουλ, Λάιτι, Γιαμπουσελέ και Φαλ στη βασική πεντάδα.

Μπορεί η Βιλερμπάν να ευστόχησε στα δύο πρώτα σουτ που επιχείρησε και να προηγήθηκε με 3-5 στο 2′ (ένα τρίποντο από τον Γουόλτον Τζούνιορ και ένα δίποντο του Κόουλ από τη γωνία στα 08:37 πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου), αλλά ο Σλούκας ήταν απολαυστικός στο ξεκίνημα. Μέχρι το πρώτο τηλεοπτικό τάιμ-άουτ, όλοι οι πόντοι του Ολυμπιακού είχαν την υπογραφή του Σλούκα, ανήμερα των 31ων γενεθλίων του. Με 6 ασίστ του Έλληνα γκαρντ, έγινε καλύτερη η παρουσία των συμπαικτών του στο ματς, αλλά οι Ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ.

Με μία ατομική ενέργεια (και ένα τελείωμα με λέι-απ) και ένα τρίποντο του ΜακΚίσικ, ο Θρύλος προηγήθηκε με 8-5 στο 5′, ενώ με καλάθια των Χαραλαμπόπουλου (καλάθι και φάουλ, αλλά έχασε τη βολή) και Έλις βρέθηκε να προηγείται με 12-5 στο 6′, «τρέχοντας» ένα σερί 9-0. Η Βιλερμπάν, όμως, αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 2-9 ισοφάρισε σε 14-14 στο 9′. Ο Βεζένκοβ «έγραψε» το 17-14 με τρίποντο και ο Στραζέλ απάντησε με τον ίδιο τρόπο, ισοφαρίζοντας σε 17-17 με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Σλούκας αγωνίστηκε 07:54 στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν μπήκε ξανά στο παρκέ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς είχε 2 φάουλ. Ο διεθνής γκαρντ μέτρησε 6 ασίστ, χωρίς να πάρει κάποια προσπάθεια.

Το απίστευτο στοιχείο της πρώτης περιόδου; Ολυμπιακός και Βιλερμπάν είχαν ακριβώς τα ίδια στατιστικά! Από 4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 3/5 βολές! Έκαναν από δύο λάθη και δεν πήραν κανένα επιθετικό ριμπάουντ! Η ελληνική ομάδα είχε 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ η γαλλική 5 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Απίθανη στατιστική ισορροπία.

Ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στην επίθεση, καθώς έλειπε η φαντασία του Σλούκα. Στην άμυνα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, αλλά από τη στιγμή που δεν έβρισκε σκορ μπροστά, η Βιλερμπάν αναθάρρησε και, με τον Γιαμπουσελέ να ξεχωρίζει, πέρασε μπροστά. Ο Χάρισον με τρίποντο έκανε το 20-17 και ο Ζαν-Σαρλ (έπαιζε στη θέση «5», καλύπτοντας το κενό του τραυματία Μάρτιν) από κοντά το 22-17, αλλά από εκεί και πέρα η ελληνική ομάδα «βραχυκύκλωσε» επιθετικά, καθώς έμεινε σχεδόν για τρία λεπτά χωρίς πόντο.

Η γαλλική ομάδα με σερί 6-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 22-23 στο 14′ με τον Γιαμπουσελέ να σημειώνει καλάθι και φάουλ. Ο Χάρισον σκόραρε με προσωπική ενέργεια (24-23), αλλά με τρίποντο ο Γιαμπουσελέ «έγραψε» το 24-26 στο 16′. Ο ίδιος παίκτης, φτάνοντας τους 8 πόντους, έκανε το 24-28, για να μειώσει σε 27-28 με τρίποντο ο Σπανούλης στο 17′. Με καλάθι του Έλις ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 29-28 στο 18′, κάνοντας ένα μικρό σερί 5-0, αλλά ο Κόουλ με τρίποντο έκανε το 29-31 στο ίδιο λεπτό.

Η Βιλερμπάν συντήρησε ένα μικρό προβάδισμα και προηγήθηκε με 33-34 με τη λήξη του πρώτου μέρους. Ο κόουτς Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ-άουτ για την τελευταία επίθεση, σχεδίασε ένα πολύ καλό play, βγάζοντας τον Χάρισον αμαρκάριστο στο τρίποντο, αλλά το σουτ δεν μπήκε. Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 9/17 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 3/5 βολές, 15 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 3 λάθη. Από την πλευρά της, η Βιλερμπάν είχε 7/13 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 5/8 βολές, 15 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη.

Ο Τζένκινς, με την παρουσία του στο δεύτερο δεκάλεπτο, κέρδισε μία θέση στην πεντάδα στο τρίτο. Μαζί με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Πρίντεζη και Έλις. Οι Ερυθρόλευκοι δεν έβρισκαν ρυθμό στην επίθεση και σκόραραν τους πρώτους πόντους στην τρίτη περίοδο, 07:11 πριν από τη λήξη της με τρίποντο του ΜακΚίσικ (36-37). Ο Φαλ, ο οποίος στο 5′ είχε κάνει 2 φάουλ και στη συνέχεια αποσύρθηκε στον πάγκο, άρχισε να δημιουργεί προβλήματα, σκοράροντας το πρώτο του καλάθι στο 22′ (33-36) και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ στις δύο ρακέτες.

Η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 36-40 στο 15′ χάρη σε τρίποντο του Γιαμπουσελέ (2/3). Ο Πρίντεζης μείωσε σε 38-40 με λέι-απ στο 26′ έπειτα από το χαστούκι στην μπάλα του Έλις, ο οποίος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, με νέο σερί 5-0 και νέο τρίποντο του ασταμάτητου Γιαμπουσελέ (3/4), ο οποίος έφτασε τους 15 πόντους, προηγήθηκαν με 38-45 στο 28′. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με 3 λάθη το πρώτο ημίχρονο και στο 28′ είχε ανέβει στα 11, με τα οποία και έκλεισε την τρίτη περίοδο!

Η μπάλα δεν έμπαινε με τίποτα στο καλάθι (ο ΜακΚίσικ είχε και δύο χαμένες βολές) και η Βιλερμπάν έφτασε τη διαφορά στο +8 με 1/2 βολές του Λάιτι στο 29′ (38-46). Ο Βεζένκοβ μείωσε με φόλοου σε 40-46, αλλά με ένα τρίποντο του Καουντί (1/5) στο 30′ η γαλλική ομάδα ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (40-49) και έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 42-51 με καλάθι του Λάιτι (3/4 δίποντα, 7 πόντους). Ο Ολυμπιακός σκόραρε μόλις 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και η Βιλερμπάν 17. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν 11/23 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 5/9 βολές και 11 λάθη έπειτα από 30 λεπτά αγώνα.

Στην τρίτη περίοδο, για λίγο, ο Μπαρτζώκας δοκίμασε σχήμα με τρεις Αμερικανούς στην περιφέρεια (Τζένκινς, ΜακΚίσικ, Χάρισον), αλλά άρχισε την τέταρτη με τους Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Χάρισον, Βεζένκοβ και Ζαν-Σαρλ. Ο Στραζέλ με τρίποντο της απελπισίας έκανε το 42-54 με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου και ο Ολυμπιακός έπρεπε να κάνει μία ακόμα τεράστια ανατροπή. Με γρήγορο σερί 7-0, σε ένα σχεδόν λεπτό, ο Θρύλος μείωσε σε 49-54 στο 32′. Ένα τρίποντο του ΜακΚίσικ (3/4), δύο βολές από τον Χάρισον και ένα λέι-απ από τον Σπανούλη βοήθησαν στην άμεση μείωση του σκορ. Με την επιστροφή του στο παρκέ, καθώς είχε βγει εκτός αγώνα λόγω φάουλ (3), ο Γιαμπουσελέ έκανε πάλι τη… ζημιά, σκοράροντας καλάθι και φάουλ στο 33′ για το 49-56, αλλά ο Γάλλος φόργουορντ αστόχησε στη βολή (είχε 2/6), παραμένοντας στους 17 πόντους.

Ο Χάρισον μείωσε με δύο βολές σε 51-56, αλλά ένα τρίποντο του Κόουλ έδωσε νέα… ανάσα στη γαλλική ομάδα, που έκανε το 51-59 στο 34′. Ο Σπανούλης μείωσε σε 53-59 με δύο βολές στο 35′ και σε εκείνο το σημείο ο Μπαρτζώκας έδωσε εντολή στον Σλούκα να μπει στο παρκέ αντί του ΜακΚίσικ. Με Σλούκα και Σπανούλη για πρώτη φορά στο ματς ο Θρύλος, στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Γιαμπουσελέ έκανε με δίποντο (4/5) το 53-61, φτάνοντας τους 19 πόντους στο 36′.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης, όντας πίσω με 10 πόντους μετά το κάρφωμα του Φαλ (37′). Η κατάσταση έδειχνε μη αναστρέψιμη με 02:58 να απομένουν. Με δύο βολές του Χάρισον οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 55-63, αλλά ήθελαν ακόμα πολλά πράγματα, σε λίγο χρόνο, για να πλησιάσουν περισσότερο και να φανούν απειλητικοί. Ο Ολυμπιακός έκανε μία τελευταία προσπάθεια, αλλά παρέμενε άστοχος και χωρίς ενέργεια. Μπορεί να μείωσε σε 63-67 με καλάθι του Ζαν-Σαρλ στα 17.7 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, αλλά ο Γουόλτον Τζούνιορ ήταν ψύχραιμος στις βολές (63-69), ενώ ο Χάρισον έκανε λάθος σε μία επίθεση που θα μπορούσε να φέρει τη διαφορά πιο χαμηλά.

Η Βιλερμπάν νίκησε δίκαια τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ με 69-63 και οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Τρίτη (19/1, 21:45) στη Γαλλία, στην εξ αναβολής αναμέτρηση από τον πρώτο γύρο (10η αγωνιστική) της Ευρωλίγκας. Οι Ερυθρόλευκοι είδαν το ρεκόρ τους να γίνεται 10-9, ενώ η γαλλική ομάδα έκανε το 6-13…

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-34, 42-51, 63-69.

Οι διαιτητές: Χουάν Κάρλος Γκαρθία (Ισπανία), Πιοτρ Παστούσιακ (Πολωνία), Σεμπαστιάν Κλιβάζ (Γαλλία).