18 C

Ολυμπιακός – Βιλερμπάν 77-68: Το ανθεκτικότερο μέταλλο της Ευρώπης!

Ο Ολυμπιακός πήρε μία σπουδαία νίκη στην προσπάθειά του να παραμείνει κοντά στην πρώτη οκτάδα επικρατώντας της Βιλερμπάν στο ΣΕΦ με 77-68, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague ανεβαίνοντας στο 11-14, ενώ η γαλλική ομάδα υποχώρησε στο 9-16.

Ο Ολυμπιακός των… χιλίων προβλημάτων δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις τον αγώνα με τη Βιλερμπάν, μιας και η γαλλική ομάδα να προηγείται ακόμα και με 6 πόντους (8-14), νωρίς στην αναμέτρηση. Ωστόσο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αντέδρασε στη συνέχεια και με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να είναι ο κύριος εκφραστής στην επίθεση μείωσε σημαντικά τη διαφορά στον έναν πόντο (20-21) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Βέβαια, ο Ολυμπιακός πέρα από την μαχητική Βιλερμπάν είχε να αντιμετωπίσει και μία εξαιρετικά εχθρική διαιτησία, καθώς η τριάδα που βρισκόταν στο παρκέ δεν σφύριζε ξεκάθαρα φάουλ σε κρίσιμες καμπές της αναμέτρησης.

Η συνέχεια, ήταν εξαιρετική για τους γηπεδούχους, με τον Έλληνα τεχνικό να δίνει σημαντικό χρόνο συμμετοχής στον Αλέξανδρο Νικολαΐδη, ο οποίος δεν τον απογοήτευσε, σημειώνοντας 6 πόντους και κλέβοντας 4 φορές την μπάλα στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, παρά την αγωνιστική ανάκαμψη του, ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να τραυματίζεται και να αποχωρεί υποβασταζόμενος από το παρκέ, 3:40 πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου.

Τελικά το πρώτο μισό του αγώνα δεν έκρυβε άλλες εκπλήξεις για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πήρε μία αρκετά μεγάλη διαφορά της τάξεως των 10 πόντων (43-33) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι Ερυθρόλευκοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους και με τους Σάσα Βεζένκοφ (15 π) και Γιώργο Πρίντεζη (11 π) κατάφεραν να διατηρηθούν με ευκολία μπροστά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την υπέρ του διαφορά ακόμα και στους 16 πόντους 61-45, αλλά η γαλλική ομάδα αντέδρασε και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους Ερυθρόλευκους μπροστά με 11 πόντους (61-50).

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι έδειξαν το μέταλλο τους και με ροτέισιον μόλις 8 παικτών μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμά τους, παρά το γεγονός ότι η Βιλερμπάν θέλησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Η διαιτησία συνέχισε να έχει εχθρική αντιμετώπιση προς τον Ολυμπιακό, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συσπειρώθηκαν και κατάφεραν να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά τους να παραμείνουν στο κυνήγι της οκτάδας.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-33, 61-50, 77-68