20.7 C

Ολυμπιακός: Ζητείται αντίδραση στη Βιτόρια

Ο Ολυμπιακός πρέπει να συνεχίσει να παλεύει και να κυνηγήσει ό,τι καλύτερο μπορεί στους οκτώ αγώνες που απομένουν, αρχής γενομένης από την έδρα της Μπασκόνια (3/3, 20:00)

Ο Ολυμπιακός έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στην προημιτελική φάση της Ευρωλίγκας. Ουσιαστικά, μόνο με το απόλυτο των νικών από εδώ και πέρα μπορεί να ελπίζει σε κάτι. Ωστόσο, έχουν μαζευτεί πολλές ήττες, έξι συνεχόμενες, και η ομάδα οφείλει να αντιδράσει και να δείξει χαρακτήρα.

Στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Euroleague, ο Ολυμπιακός (11-15) δοκιμάζεται στην έδρα της Μπασκόνια (13-13), το βράδυ της Τετάρτης (3/3, 20:00), και θέλει να επιστρέψει στις επιτυχίες. Για ένα ακόμα παιχνίδι οι Ερυθρόλευκοι θα παραταχθούν με κομβικές απουσίες, καθώς στα δεδομένα προβλήματα με τους τραυματίες Κώστα Παπανικολάου και Χασάν Μάρτιν προστέθηκε ένα ακόμα, αυτό του Γιώργου Πρίντεζη. Ο Έλληνας φόργουορντ έμεινε εκτός αποστολής λόγω μυϊκού σπασμού στη μέση… Το θετικό είναι πως ο Κώστας Κουφός αναμένεται να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού και να δώσει λύσεις στις δύο ρακέτες.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας θέλει να δει την ομάδα του να συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε. Από το δεύτερο ημίχρονο του εντός έδρας αγώνα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, όταν και ο Ολυμπιακός κατάφερε να γυρίσει από το -25 και να περάσει μπροστά στο σκορ, χάνοντας τη νίκη στις λεπτομέρειες. Εκτός έδρας, οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης μετρούν 7 νίκες σε 13 αγώνες (7-6).

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την Μπασκόνια για 42η φορά, στο πλαίσιο της Ευρωλίγκας, και προηγείται στις νίκες με 24-17. Πάντως, στη Βιτόρια, η Μπασκόνια έχει το προβάδισμα στις νίκες με 13-7. Διαιτητές ορίστηκαν από την Ευρωλίγκα οι Νταμίρ Γιαβόρ (Σλοβενία), Σάσο Πέτεκ (Σλοβενία) και Τόμας Τραβίτσκι (Πολωνία).