15 C

Ονειρικό ματς στο Αϊντχόφεν, μισή πρόκριση για την Ίντερ

Υψηλός ρυθμός, πολλές φάσεις, γκολ: όλα τα είχε το ματς στην Ολλανδία

Καταπληκτικό παιχνίδι σημειώθηκε στην Ολλανδία μεταξύ PSV και Ίντερ. Η ιταλική ομάδα είχε μεν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο το γκολ ήρθε από τον Ροζάριο στο 27και «πάγωσε» προσωρινά την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι.

Ο Ναϊνγκολάν ισοφάρισε σε 1-1 λίγο πριν ο διαιτητής σφυρίξει την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, ενώ η ολοκληρωτική ανατροπή σημειώθηκε από τον φανταστικό Μάουρο Ικάρντι στο 60’ όταν εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος στην άμυνα της Αϊντχόφεν. Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, η μπίλια μπορούσε να σταματήσει οπουδήποτε, αλλά τελικά η πλάστιγγα έγειρε προς τη μεριά της ομάδας που το άξιζε λίγο παραπάνω.

PSV Αϊντχόφεν: Ζουτ, Ντουμφράις, Σβάμπ, Φιρχέφερ, Ανχελίνιο, Ροσάριο, Χέντριξ, Περέιρο (75′ Μάλεν), Μπερχβάιν, Λοσάνο, Ντε Γιονγκ

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Ντ’ Αμπρόζιο, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Ασαμόα, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Ναϊνγκολάν (86′ Βαλέρο), Πολιτάνο (91′ Καντρέβα), Πέρισιτς, Ικάρντι