18.3 C

Όνειρο ήταν και πάει η τιμωρία Κουμπαράκη-Τζοβάρα

Όνειρο θερινής νυκτός αποδείχθηκε η… τιμωρία του διαιτητή Στέφανου Κουμπαράκη και του υπεύθυνου VAR, Τζοβάρα από την Φθιώτιδα που είχαν οριστεί στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο παιχνίδι Ολυμπιακού-Αστέρα Τρίπολης στο Καραϊσκάκη.

Ο διαιτητής του συνδέσμου Θράκης υποστηρίχτηκε ότι έπρεπε να καταλογίσει πέναλτι σε βάρος του Ολυμπιακού σε φάση που ο Ελ Αραμπί τραβάει τον Μπαράλες. Πρόσθετα γράφηκαν τα μύρια όσα και για τον Τζοβάρα, στον οποίο έριξαν ευθύνες ότι δεν έδωσε το σωστό πλάνο στον Κουμπαράκη, ή ότι δεν πήρε τη φάση πάνω του εφόσον την είχε δει, προκειμένου να καταλογιστεί πέναλτι.

Στο σύστημα του ΠΑΟΚ έκανε αναφορές για αλλοίωση αποτελέσματος στο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής, αλλά φαίνεται ότι τα αρμόδια όργανα είχαν διαφορετική άποψη. Ο διαιτητής του αγώνα Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης, όχι μόνο δεν παραπέμφθηκε αλλά τοποθετήθηκε και ως πρώτος στο… VAR του αγώνα του Βόλου με τον Άρη το Σάββατο (31/8, 21:30) στο Πανθεσσαλικό.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League 1 ο Γιώργος Τζοβάρας ο οποίος ήταν επικεφαλής του VAR στην επίμαχη φάση του αγώνα του Ολυμπιακού με τον Αστέρα, πήρε ορισμό και θα σφυρίξει το Παναιτωλικός – Ξάνθη.

Μπορεί ο αριθμός των διαιτητών να μην είναι μεγάλος για να καλύπτει το σύνολο των αγώνων και να υπάρχει σημαντικό περίσσευμα, αλλά πάντως υπάρχει. Και στην προκειμένη περίπτωση, αν ήθελε να βάλει στο ψυγείο η ΚΕΔ τον Κουμπαράκη ή τον Τζοβάρα, είχε την αριθμητική ευχέρεια να το πράξει. Συνεπώς κάτι άλλο είδε ο πρόεδρος της ΚΕΔ Βίτορ Μέλο Περέιρα, από αυτό που επιχειρήθηκε ν’ αναδείξουν οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού για να… τιμωρήσουν όποιος δεν πάει κόντρα στους ερυθρόλευκους.

Στο ματς της ΑΕΛ με τον Ολυμπιακό την Κυριακή (1/9, 19:15) στο «AEL FC Arena» ορίστηκε ο Άγγελος Ευαγγέλου του συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Κούλα Χασάν από την Ξάνθη και τον Αντώνη Καρατζίκα από την Αθήνα. Στο VAR θα βρίσκεται ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος του συνδέσμου Αρκαδίας από τον οποίο ο Ολυμπιακός είχε πολλά παράπονα όταν πριν από ενάμιση χρόνο στο ίδιο γήπεδο κόντρα στην ΑΕΛ, πέρα από τρεις φάσεις πέναλτι (χέρι Λαγού, ανατροπή Μάριν και τράβηγμα Σισέ), είχε χαρίσει κόκκινη κάρτα στον Μιλοσάβλεβιτς σε φάουλ στον Φορτούνη, ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΛ στο παιχνίδι ξεκίνησε από κοντρόλ του Κριζμάν με το χέρι.

Θα μπορούσε εκεί να γίνει το 1-0 και να βλέπαμε εντελώς άλλο παιχνίδι μετά…Το πολύ άσχημο φάουλ του δεν ήταν κίτρινη, αλλά κόκκινη…Το πιο σημαντικό; Σε ένα ολόκληρο 90λεπτο ο Ολυμπιακός δεν πήρε ούτε…μισό φάουλ κοντά στην αντίπαλη περιοχή! Υπήρξαν τρεις τέτοιες περιπτώσεις, πάνω σε Φορτούνη και Πάρντο στο α΄ ημίχρονο (δηλαδή στο 0-0) και πάνω στον Σεμπά στο β΄ (με το σκορ στο εύθραυστο 1-0). Το πιο… κοντινό φάουλ που είχε κερδίσει ο Ολυμπιακός ήταν στο… σημαιάκι του κόρνερ, κι αυτό με υπόδειξη του β΄ επόπτη, ενώ σε ένα παιχνίδι στο οποίο η κατοχή μπάλας ξεπέρασε υπέρ των Πειραιωτών το 70-30, τα φάουλ ήταν 12 κατά της ΑΕΛ και 21 κατά του Ολυμπιακού.

Για δε τον διαιτητή της αναμέτρησης Άγγελο Ευαγγέλου, ποιος δεν θυμάται τα καμώματά του στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, με τους ερυθρόλευκους να βγαίνουν καθυστερημένα στο δεύτερο ημίχρονο στον αγωνιστικό χώρο σε ένδειξη διαμαρτυρίας;

Ο Ατρόμητος είχε προηγηθεί στο ημίχρονο 1-0 με γκολ του Κουλούρη. Πριν το γκολ όμως ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε για έμμεσο, έπειτα από κοντρόλ που έκανε ο Σάκιτς εντός περιοχής, καθώς ο Μέγερι μπλόκαρε την μπάλα. Στην συγκεκριμένη φάση, ο Σάκιτς γύρισε την μπάλα στον Μέγερι ο οποίος την έπιασε με τα χέρια και ο διαιτητής άφησε την φάση να εξελιχθεί. Στα πρώτα λεπτά δεν είχε καταλογιστεί πέναλτι σε ανατροπή του Ναουέλ, ενώ πέρασε ατιμώρητο χτύπημα του Γιαννούλη στον Ποντένσε εντός περιοχής και εκτός φάσης!