24.6 C

Οσασούνα – Αλαβές 1-1: Άντεξαν με δέκα παίκτες οι γηπεδούχοι

Η αυλαία στην αγωνιστική δράση για το 2020 στη La Liga έπεσε με την αναμέτρηση της Οσασούνα με την Αλαβές. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1, με τους γηπεδούχους να είναι οι κερδισμένοι αφού έσωσαν τον βαθμό αγωνιζόμενοι με δέκα παίκτες από το πέμπτο λεπτό.

Ο Ρουμπέν ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Ντέιβερσον που έβγαινε τετ α τετ και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, με αποτέλεσμα ο Αρασάτε να θυσιάσει τον Μπούντιμιρ για να βάλει τον Ερέρα κάτω από τα γκολπόστ. Πριν την αποβολή ο Κροάτης φορ είχε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Πατσέκο.

Παρά την αποβολή οι γηπεδούχοι κρατούσαν άνετα το 0-0 στο «Ελ Σαδάρ» και μάλιστα προηγήθηκαν στο 67ο λεπτό. Σε καταπληκτική αντεπίθεση, ο Γκαγέγο πάτησε στην περιοχή και έδωσε πάσα στον επερχόμενο Ρομπέρτο Τόρες που με δυνατό σουτ νίκησε τον Πατσέκο για το 1-0.

Τα χαμόγελα δεν κράτησαν για πολύ. Στο 75ο λεπτό με χρήση VAR δόθηκε πέναλτι στους φιλοξενούμενους – οι οποίοι έγιναν απειλητικοί μετά το 1-0 – και ο Λούκας Πέρεθ από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Οσασούνα: Ρουμπέν, Νάτσο Βιδάλ, Αριδάνε, Νταβίντ Γκαρθία, Κρουθ, Ρουμπέν Γκαρθία (90+3′ Χόνι), Μονκαγιόλα (90+3′ Χάβι Μαρτίνεθ), Όιερ, Ρομπέρτο Τόρες (90′ Μπάρχα), Καλέρι (46′ Γκαγέγο), Μπούντιμιρ (13′ Ερέρα).

Αλαβές: Πατσέκο, Τσίμο Ναβάρο (76′ Ταβάρες), Λαγουάρδια, Λεζέν, Ντουάρτε, Μέντεθ (67′ Σάινθ), Πίνα (77′ Χότα Πελετέιρο), Μάνου Γκαρθία, Ριόχα, Χοσέλου, Ντέιβερσον (46′ Λούκας Πέρεθ).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 16ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 29/12

Σεβίλλη – Βιγιαρεάλ 2-0 (8’ πεν. Οκάμπος, 54’ Εν-Νεσιρί)

Μπαρτσελόνα – Έιμπαρ 1-1 (67′ Ντεμπελέ / 57′ Κίκε)

Κάντιθ – Βαγιαδολίδ 0-0

Λεβάντε – Μπέτις 4-3 (2′ Όσκαρ Ντουάρτε, 22′, 24′ Μοράλες, 55′ Ροζέρ Μαρτί / 12′ Μαντί, 78′ πεν., 86′ Κανάλες)