15 C

Οσασούνα – Μπαρτσελόνα 0-2: Πέρασε από την Παμπλόνα, συστήθηκε ο Μοριμπά (vid)

Εν αναμονή του τι θα συμβεί στο μαδριλένικο ντέρμπι μεταξύ Ατλέτικο και Ρεάλ, η Μπαρτσελόνα έκανε το… καθήκον της απέναντι στην Οσασούνα στην Παμπλόνα (2-0) και ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 56 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τη συμπλήρωση του ημιώρου στην αναμέτρηση. Ο Μέσι με μια από τις γνωστές μπαλιές του βρήκε τον Άλμπα στα αριστερά που βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με άψογη εκτέλεση νίκησε τον Ερέρα για το 0-1.

Ο Τερ Στέγκεν βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Ρουμπέν Γκαρθία τέσσερα λεπτά αργότερα και έκτοτε οι Καταλανοί απειλήθηκαν ελάχιστα, παρότι πιέστηκαν στο δικό τους μισό του γηπέδου για μεγάλο διάστημα.

Το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε στο 83ο λεπτό από ένα παιδί-αποκάλυψη της Μασία, τον Ιλάς Μοριμπά.

Ο 18χρονος box to box μέσος με καταγωγή από τη Γουινέα και ρήτρα που αγγίζει τα 100.000.000 ευρώ – απόδειξη του πόσο τον πιστεύουν – πέτυχε το παρθενικό του γκολ με την πρώτη ομάδα, με την οποία έκανε φέτος το ντεμπούτο του.