18.3 C

Οσασούνα – Σεβίλλη 0-2: Πέρασε από την Παμπλόνα, προσπέρασε την Μπαρτσελόνα

Ένα μήνα (πέντε ματς πρωταθλήματος) χωρίς να δεχθεί γκολ συμπλήρωσε η Σεβίλλη που πέρασε από την Παμπλόνα επικρατώντας με 2-0 της Οσασούνα, η οποία με τη σειρά της δεν είχε τελική στην εστία.

Η ομάδα του Λοπετέγκι άφησε πίσω της την ήττα από την Ντόρτμουντ και με το τρίποντο προσπέρασε την Μπαρτσελόνα και ανέβηκε στην τρίτη θέση με 48 βαθμούς (στο -7 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο).

Ο Ντιέγκο Κάρλος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 15ο λεπτό, ενώ το τρίποντο κλείδωσε στο 49ο λεπτό ο Ντε Γιονγκ με φοβερό τακουνάκι στο πρώτο δοκάρι μετά τη σέντρα του Μουνίρ από τα αριστερά.

Η Οσασούνα παρέμεινε στη 13η θέση της βαθμολογίας με 25 βαθμούς, στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Οσασούνα: Ερέρα, Βιδάλ (80′ Ινίγο Πέρεθ), Αριδάνε, Νταβίντ Γκαρθία, Μανουέλ Σάντσεθ, Όιερ (65′ Μπράσανατς), Τορό, Μονκαγιόλα, Μπάρχα (64′ Ρομπέρτο Τόρες), Μπούντιμιρ (84′ Αντριάν Λόπεθ), Ρουμπέν Γκαρθία (64′ Καλέρι).

Σεβίλλη: Μπουνού, Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ρεκίρ, Ζορντάν (87′ Γκούντελι), Φερνάντο, Όλιβερ Τόρες (66′ Ράκιτιτς), Σούσο (66′ Βιδάλ), Ντε Γιονγκ (80′ Εν Νεσιρί), Μουνίρ (80′ Πάπου Γκόμες).