23.1 C

Οσόριο: «Ο Νεϊμάρ είναι ντροπή για το ποδόσφαιρο»

Ιδιαίτερα εξοργισμένος παρουσιάστηκε ο προπονητής του Μεξικού, Χουάν Κάρλος Οσόριο, με την συμπεριφορά του Νεϊμάρ στο ματς της ομάδας του με τη Βραζιλία.

Η «Σελεσάο» έκαμψε σχετικά εύκολα την αντίσταση των Μεξικανών διεθνών κερδίζοντας με 2-0 τον μεταξύ τους αγώνα και περνώντας στους 8 του Μουντιάλ της Ρωσίας.

Ωστόσο, ο προπονητής του Μεξικού, Χουάν Κάρλος Οσόριο, παρουσιάστηκε εξοργισμένος από την εξωαγωνιστική συμπεριφορά του επιθετικού της Παρί Σεν-Ζερμέν, Νεϊμάρ, θεωρώντας ότι επηρέασε σημαντικά την απόδοση των Μεξικανών, στην προσπάθειά του να ξεγελάσει τον διαιτητή του αγώνα. Ο 56χρονος τεχνικός δεν κατονόμασε τον 26χρονο Βραζιλιάνο, αλλά έγινε ξεκάθαρο ότι αναφερόταν σε εκείνον, ενώ έκανε λόγο για «ντροπή για το ποδόσφαιρο».

Αναλυτικά τα λεγόμενα του Μεξικανού προπονητή:

«Παίξαμε αρκετά καλά και είχαμε 53% κατοχή της μπάλας, οπότε νομίζω πως ελέγξαμε το παιχνίδι κατά πλειοψηφία. Δυστυχώς, είναι ντροπή που σπαταλήσαμε τόσο χρόνο για έναν παίκτη. Είναι ντροπή για ποδόσφαιρο. Ο διαιτητής έδωσε τόσα πολλά ψεύτικα φάουλ. Είμαι υποχρεωμένος να εκφράσω τη γνώμη μου, αλλά δεν θα αναφέρω το όνομά του. Υπήρχε πολύ μικρή επαφή και κάθε φορά ο διαιτητής σταματούσε το παιχνίδι. Χάσαμε το στιλ μας, γιατί ότι ο διαιτητής έδινε τόσες καθυστερήσεις.

Οι παίκτες μου κουράζονταν όλο και περισσότερο λόγω αυτής της κατάστασης. Μία φορά το παιχνίδι σταμάτησε για τέσσερα λεπτά και αυτό είναι πολύ αρνητικό για το ποδόσφαιρο και για τα παιδιά σε όλο τον κόσμο που ασχολούνται με το άθλημα. Είναι ένα ανδρικό άθλημα και δεν θα έπρεπε να υπάρχει τόσο θέατρο. Αυτό είχε επιρροή στην απόδοσή μας. Είμαι βαθιά λυπημένος για τους Μεξικανούς φιλάθλους, οι οποίοι φυσικά είναι οι καλύτεροι στον κόσμο».