19.7 C

Ostrava Open: Στα ημιτελικά η Σάκκαρη!

Στα ημιτελικά του Ostrava Open προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη η οποία επικράτησε της Τερέζας Μαρτίνκοβα με 2-0 σετ (7-2, 6-3).

Με τη νίκη αυτή η Ελληνίδα τενίστρια έκανε μεγάλο βήμα ώσε να μπει για πρώτη φορά στην καριέρα της στη 10αδα της Παγκόσμιας κατάταξης.

Η Μαρία Σάκκαρη δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην αξιόμαχη Τσέχα και πήρε την πρόκριση η οποία θα της επιτρέψει να ονειρεύεται συμμετοχή στον τελικό.

Η Μαρία έκανε ένα σχεδόν τέλειο παιχνίδι, ήταν κυρίαρχη του αγώνα και δεν άφησε περιθώρια στην Μαρντίνκοβα να πιστέψει ότι θα έφευγε εκείνη με την πρόκριση.

Η πρωταθλήτρια Ελλάδας ξεκίνησε με μπρέικ το πρώτο σετ και κατάφερε να αιφνιδιάσει την αντίπαλό της η οποία δεν είχε ανάσες από τον χθεσινό της αγώνα και φαινόταν κάπως πιο υποτονική σήμερα.

Ωστόσο αν και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5 στα game, η Μαρία έφτασε στο 7-5 παίρνοντας το πρώτο σετ.

Η Τσέχα κέρδισε το πρώτο γκέιμ, του δεύτερου σετ, αλλά η Σάκκαρη με ένα σερί 3-0 πήρε προβάδισμα και δεν το έχασε, κλείνοντας μάλιστα το παιχνίδι με ακόμη ένα break (6-3).

Αντίπαλος της 26χρονης πρωταθλήτριας στον αυριανό ημιτελικό θα είναι, είτε η Πολωνή Ιγκα Σβιάτεκ (Νο 6 στην παγκόσμια κατάταξη και επικεφαλής του ταμπλό στην Οστράβα), είτε η Ελενα Ριμπάκινα από το Καζακστάν (Νο 16 στον κόσμο).