21.2 C

Ostrava Open: Το πάλεψε αλλά λύγισε μπροστά στην ποιότητα της Κονταβέιτ η Σάκκαρη

Μετά από μία πραγματική μάχη που διήρκησε σχεδόν δύο ώρες, η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-0 σετ (2-6, 5-7) από την Ανέτ Κονταβέιτ και έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει το δεύτερο WTA τουρνουά της καριέρας της.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια το πάλεψε μέχρι τέλους όμως τελικά υπέκυψε μπροστά στα ποιοτικά χτυπήματα και την μεγαλύτερη εμπειρία της αντιπάλου της, που με τη σειρά της πανηγύρισε τον πρώτο της φετινό τίτλο, μετά την όχι και τόσο πετυχημένη παρουσία της στο πρόσφατο US Open. Μόνο χειροκροτήματα για την Σάκκαρη, που απέδειξε πως το… παρόν της ανήκει και τα τρόπαια στα μεγάλα grand slam τουρνουά δεν θα αργήσουν να έρθουν.

Η Εσθονή ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες, στα κρίσιμα σημεία κράτησε το σερβίς της και δίκαια άφησε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου την Ελληνίδα τενίστρια. Χάρη στο love game του εξαιρετικού δεύτερου σετ, η Κονταβέιτ πανηγύρισε τη νίκη με 2-0 σετ, μετά από ένα αρκετά ποιοτικό παιχνίδι, με τις δύο αθλήτριες να βγάζουν χαρακτήρα και μερικά εξαιρετικά ράλι στο κορτ της Οστράβα.

Η Κονταβέιτ πήρε από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης με το άνετο 6-2 στο πρώτο σετ, εκμεταλλευόμενη τα αρκετά λάθη της αγχωμένης Μαρίας. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια της εποχής μας βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και αντέδρασε στο δεύτερο σετ, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες της για ισοφάριση μέχρι το φινάλε, αλλά τελικά την πρόδωσαν οι δυνάμεις της και αρκέστηκε στο 5-5, που εντός έξι λεπτών αγώνα μετατράπηκε σε 7-5 υπέρ της Εσθονής, αφήνοντας τη Σάκκαρη στο νούμερο 10 της παγκόσμιας κατάταξης και χαρίζοντας της την δεύτερη θέση σε ακόμη ένα WTA τουρνουά.

Κονταβέιτ – Σάκκαρη 2-0 (6-2, 7-5)