17 C

Όταν ο Ολυμπιακός «γεννάει» πρωταγωνιστές!

Η νίκη της ομάδας του Πειραιά στο Μιλάνο ήταν εμφατική, σε μια βραδιά που οι Ερυθρόλευκοι απέδωσαν εξαιρετικά και χάρισαν μια ανεπανάληπτη μπασκετική παράσταση σε όσους είδαν την αναμέτρηση.

Λίγα 24ωρα μετά την ήττα του από τον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός μπήκε στο Φόρουμ του Μιλάνο αποφασισμένος να πάρει τη νίκη και τα κατάφερε μέσα από ομαδική δουλειά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες που έδωσαν ώθηση στην ομάδα του Μπαρτζώκα δεν ήταν οι συνήθεις ύποπτοι. Μπορεί ο Τάιλερ Ντόρσεϊ στο πρώτο δεκάλεπτο να έκανε την αχή με τα 4.4 τρίποντα που σημείωσε, όμως στη συνέχεια η άμυνα προσαρμόστηκε πάνω του και τον περιόρισε αισθητά.

Ο Ολυμπιακός έπρεπε να βρει άλλους πρωταγωνιστές, κάτι που τελικά συνέβη! Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Χασάν Μάρτιν χάρισαν πολύτιμους πόντους όταν η ομάδα έδειχνε να κολλάει επιθετικά. Ο Έλληνας γκαρντ σημείωσε μεγάλα καλάθια και έπαιξε καταπληκτική άμυνα, ενώ ο Αμερικάνος σέντερ ήταν μπροστάρης στο σερί 10-0 που έτρεξαν οι Ερυθρόλευκοι και πήραν διαφορά στη β’ περίοδο.

Σε αυτό προσθέστε και την εκπληκτική -τακτικά- εμφάνιση του Σακίλ ΜακΚίσικ και θα βρείτε εύκολα την απάντηση για το πως ο Ολυμπιακός έφτασε σε μια τόσο εμφατική νίκη.

Η ομάδα είχε ανάγκη να γεννήσει πρωταγωνιστές και το έκανε με απόλυτη επιτυχία, αφού όταν η μπάλα άρχισε να καίει, κανείς δε φοβήθηκε να βάλει το χέρι του στη φωτιά…