20.5 C

Ούνικς Καζάν – Ολυμπιακός 84-87: Θρυλικό έπος στο Ταταρστάν κόντρα σε Ρώσους και διαιτησία!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση με 84-87 της Ούνικς στο Καζάν και πήρε την δεύτερη εκτός έδρας του νίκη στην Euroleague, απέναντι σε μια διαιτησία που άφησε το… ξύλο των γηπεδούχων ώστε να τους διατηρεί ζωντανούς για τη νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Οι Πειραιώτες έδειξαν χαρακτήρα απέναντι στην ομάδα του Περάσοβιτς η οποία ήταν ανταγωνιστική, όμως είχε και τις… πλάτες των διαιτητών που περνούσαν από… ιερά εξέταση ακόμα και τις φάσεις που ήταν ξεκάθαρες υπέρ των Ερυθρόλευκων.

Ο Βεζένκοφ με 22 πόντους και οι Σλούκας και Λαρεντζάκης με την οξυδέρκεια και το πάθος τους ήταν κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό, που πλέον βρίσκεται στο 9-4 της κατάταξης και μετά την Αρμάνι, νίκησε και την Ούνικς μακριά από το ΣΕΦ.

Οι δύο Μπράουν, ο Χεζόνια και ο Κάνααν ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν από την Ούνικς που έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, όμως τελικά υπέκυψε στην ανωτερότητα των παικτών του Μπαρτζώκα.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν πολλή ένταση στο παιχνίδι τους, κάτι που επηρέασε τον Ολυμπιακό.

Η Ούνικς κατάφερε να εξουδετερώσει τα επιθετικά ατού της ομάδας του Πειραιά, που έπειτα από την βροχή τριπόντων στο Μιλάνο, εμφανίστηκε άστοχη έξω από τα 6.75 στο Καζάν, ενώ δεν είχε βρει τον τρόπο να κυριαρχήσει και μέσα στη ρακέτα με αποτέλεσμα η ομάδα του Περάσοβιτς να εκμεταλλεύεται τα λάθη της και να παίρνει διαφορά επτά πόντων (15-8) τρία λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Οι Ερυθρόλευκοι παρά το γεγονός ότι φαίνονταν μπλοκαρισμένοι βρήκαν στο πρόσωπο του Σλούκα τον άνθρωπο που θα ηγούταν της αντεπίθεσης και γρήγορα μάζεψαν τη διαφορά και πήγαν στο τάιμ άουτ της περιόδου όντας πίσω στο σκορ τρεις πόντους (20-17).

Με τον Σλούκα να συνεχίζει στη δεύτερη περίοδο να κάνει ότι θέλει στο παρκέ, ο Ολυμπιακός απέκτησε αυτοπεποίθηση και άρχισε να παίζει καλύτερα και στην άμυνα. Η Ούνικς δεν μπορούσε πλέον να τρέξει αφού ο Σλούκας μοίραζε άψογα την μπάλα, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να έβρισκε πιο εύκολα τους διαδρόμους για το αντίπαλο καλάθι. Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ και Λιβιό έπαιζαν ουσιαστικά και οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν έναντι της ομάδας του Περάσοβιτς και κατάφεραν να φτάσουν αυτοί στο +7 (33-40), όμως η Ούνικς πριν τη λήξη του ημιχρόνου περιόρισε τη ζημιά στους 2 πόντους (40-42) και έδειξε ότι δεν θα παραδινόταν εύκολα.

Η τρίτη περίοδος είχε έναν απροσδόκητο πρωταγωνιστή! Ο Αζάια Κάναν μπήκε ζεστός και με 4/4 τρίποντα έδωσε πολλές λύσεις στους Ρώσους οι οποίοι επέστρεψαν για τα καλά στο παιχνίδι και πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων στο πρώτο ενάμιση λεπτό της τρίτης περιόδου (46-42) την οποία αύξησε στους 5 1.35’’ πριν το τέλος της γ’ περιόδου. Ένα κάρφωμα του Φαλ ήταν η άμεση αντίδραση του Ολυμπιακού ο οποίος στη συνέχεια αστόχησε σε τρία απανωτά τρίποντα κι έτσι η Ούνιξ διατηρήθηκε οδηγός στο σκορ στο κλείσιμο του δεκαλέπτου (62-59).

Βεζένκοφ και Σλούκας μπήκαν ζεστοί και σκόραραν από το τρίποντο, με τον φόργουορντ του Ολυμπιακού να ισοφαρίζει το σκορ και τον γκαρντ να δίνει προβάδισμα ενός πόντου στην ομάδα του (64-65). Η επιστροφή του Έλληνα γκαρντ στο παρκέ έκανε τον Ολυμπιακό πιο δημιουργικό και πιο επιθετικό, την ώρα που ο Χεζόνια ήταν αυτός που είχε αναλάβει να επιτίθεται για τους Ρώσους και να ισοφαρίζει σε 69-69 με πέντε συνεχόμενους πόντους. Ο Βεζένκοφ έβαλε ξανά μπροστά τους Πειραιώτες με τρεις πόντους (69-72), ενώ ο Λορέντζο Μπράουν μείωσε σε (71-72) και ο Κάναν με μια βολή ισοφάρισε. Σειρά πήρε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος με ένα δύσκολο τρίποντο έκανε το 72-75 όμως ο Κάναν «εκτέλεσε» και πάλι τον Ολυμπιακό έξω από τα 6.75 για την ισοφάριση. Ο Φαλ έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό όμως οι Ρώσοι ισοφάρισαν εκ νέου με τον Τζεκίρι, 12” πριν το τέλος του αγώνα. Τελικά ο Ντόρσεϊ αστόχησε στην τελευταία φάση του αγώνα και το ματς πήγε σε παράταση (77-77 το σκορ).

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν πιο συγκεντρωμένος. Ο Φαλ και ο Βεζένκοφ έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (77-81) την ώρα που η Ούνικς ήταν νευρική και δεν έβρισκε τρόπο να σκοράρει. Ο Λορέντζο Μπράουν έλυσε τον γρίφο για το 79-81, όμως στην επόμενη φάση ο Λαρεντζάκης έβαλε ένα παλικαρίσιο καλάθι με αντίπαλο τον Χεζόνια και έβαλε τις βάσεις για το τελικό 84-87, με τον Χεζόνια να αστοχεί σε τρίποντο στο τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77, 84-87