17 C

Ούνικς – Μονακό 80-88: Δεν ήθελαν να… νικήσουν οι Ρώσοι, 2/2 οι Μονεγάσκοι

Η Ούνικς Καζάν γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα της στη φετινή Euroleague. Και ο λόγος που συνέβη αυτό είναι επειδή δεν ήθελε να νικήσει! Τα κατά συρροή εγκλήματα Περάσοβιτς και παικτών στην τέταρτη περίοδο και την παράταση ήταν αρκετά για να καλύψουν την κάκιστη εμφάνιση του Μάικ Τζέιμς στην κανονική διάρκεια και να του δώσουν χρόνο ώστε να βρει 2-3 φάσεις στην παράταση για να κάνει ζημιά.

Ο Μάριο Χεζόνια ήταν ο άνθρωπος που λίγο έλειψε να πάρει μόνος του το ματς στο β’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχε τους 15 από τους συνολικά 17 πόντους του. Οι άλλοι δυο ήρθαν στην παράταση μετά από μια πολύ κακή παρουσία, τόσο στην επίθεση με κακές επιλογές όσο και στην άμυνα όπου έγινε ο… πορτιέρης του Μάικ Τζέιμς, ανοίγοντάς του τον δρόμο για το ρωσικό καλάθι.

Ο Τζέιμς ήταν ο άνθρωπος που είχε δυο φορές την ευκαιρία για να τελειώσει το ματς στην κανονική διάρκεια, χάνοντας όμως μια βολή στα 2” πριν το τέλος και ένα λέι απ στην εκπνοή. Κι ενώ μπήκε με μόλις 2 βαθμούς ranking στην παράταση, εκμεταλλεύτηκε την απογοήτευση της Ούνικς και απλώς δεν άφησε κάποιες από τις πολλές ευκαιρίες που του δόθηκαν να πάνε χαμένες. Εννιά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα οι Ρώσοι ήταν μπροστά με 8 πόντους και σε δυόμισι λεπτά το ματς ήταν ισόπαλο. Όλα τα υπόλοιπα ήταν απλώς μοιραία…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς – Μπάλακ  – Ντραγκόγεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 35-39, 58-50, 74-74, 80-88 (παρ.)