20.4 C

Ουντινέζε – Γιουβέντους 2-2: Απώλεια με το «καλησπέρα» για τη Βέκια Σινιόρα (vid)

Οι φήμες περί αποχώρησης του Κριστιάνο Ρονάλντο από τη Γιουβέντους στις τελευταίες μέρες των μεταγραφών άρχισαν να πληθαίνουν όταν έγινε γνωστή η είδηση πως ο Πορτογάλος θα μείνει στον πάγκο στην εκτός έδρας αναμέτρηση στην πρεμιέρα με την Ουντινέζε.

Ο Πορτογάλος για λίγα… χιλιοστά στις καθυστερήσεις παραλίγο να γίνει ο λυτρωτής, ωστόσο το νικητήριο γκολ του στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων δεν μέτρησε κι έτσι η Μεγάλη Κυρία έμεινε στο 2-2 στο Ούντινε, χάνοντας μέσα από τα χέρια της μια νίκη που έμοιαζε δεδομένη με τα δεδομένα που δημιουργήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ντιμπάλα άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή μετά την ωραία συνεργασία (από τα δεξιά) του Κουαδράδο με τον Μπεντανκούρ και την πάσα του τελευταίου στον Αργεντινό.

Στο 23′ ο Ντιμπάλα έδωσε στον Κουαδράδο που έφυγε ταχύτατα στην κόντρα και πάτησε την περιοχή όπου με ωραίο πλασέ τελείωσε εξαιρετικά τη φάση για το 0-2. Παρόλα αυτά, το δεύτερο μέρος έμοιαζε περισσότερο ράθυμο για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 50′ και ο Ρομπέρτο Περέιρα μείωσε στο σκορ, με τον Αλέγκρι να ρίχνει στο ματς τα δυνατά του χαρτιά (Κιελίνι, Κιέζα, Ρονάλντο) αλλά να μη γλιτώνει από το λάθος του Σέζνι στο 83′. Ο Πολωνός έχασε την μπάλα και ο Ντεουλοφέου σε κενή εστία πέτυχε το 2-2.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με το γκολ να μετρά αρχικά αλλά κατόπιν εξέτασης από το VAR το τέρμα του Ρονάλντο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο Κιέζα έβγαλε μαγική σέντρα από τα δεξιά, ο Πορτογάλος νίκησε τους πάντες στον αέρα αλλά για… χιλιοστά η τεχνολογία τού στέρησε το γκολ της νίκης και η Γιουβέντους έμεινε στο 2-2 στο Ούντινε.

Ουντινέζε: Σιλβέστρι, Μπεκάο, Νούιτινγκ, Σαμίρ (90+3′ Ζέγκελαρ), Μολίνα, Αρσλάν (80′ Γιάγιαλο), Γουάλας, Μακενγκό (57′ Ντεουλοφέου), Ουντότζι (57′ Στρίγκερ Λάρσεν), Περέιρα, Πουσέτο (80′ Οκάκα)

Γιουβέντους: Στσέζνι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Άλεξ Σάντρο, Κουαδράδο (74′ Κιέζα), Μπεντανκούρ (90′ Λοκατέλι), Ράμσεϊ (60′ Κιελίνι), Μπερναρντέσκι (60′ Κουλουσέφσκι), Μοράτα (60′ Ρονάλντο), Ντιμπάλα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 21/8

Ίντερ – Τζένοα 4-0 (6′ Σκρίνιαρ, 14′ Τσαλχάνογλου, 74′ Βιδάλ, 87′ Τζέκο)

Βερόνα – Σασουόλο 2-3 (71′, 90′ Ζακάνι / 32′ Ρασπαντόρι, 51′ Τζούρισιτς, 77′ Τραορέ)

Έμπολι – Λάτσιο 1-3 (4′ Μπαντινέλι / 6′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 31′ Λατσάρι, 41′ πεν. Ιμόμπιλε)

Τορίνο – Αταλάντα 1-2 (79′ Μπελότι / 6′ Μουριέλ, 90+3′ Πικόλι)

Κυριακή 22/8

Μπολόνια – Σαλερνιτάνα 3-2 (59′, 77′ Ντε Σιλβέστρι, 75′ Αρναούτοβιτς / 52′ πεν. Μπονατσόλι, 70′ Κουλιμπαλί)

Ουντινέζε – Γιουβέντους 2-2 (51′ πεν. Περέιρα, 83′ Ντεουλοφέου / 3′ Ντιμπάλα, 23′ Κουαδράδο)

Ρόμα – Φιορεντίνα (21:45)

Νάπολι – Βενέτσια (21:45)