13.2 C

Ουαλία – Ελβετία 1-1: Έπεσαν από την Ακρόπολη και βρήκαν πορτοφόλι οι Βρετανοί

Αν έλεγε κανείς στους Ουαλούς πριν την έναρξη της αναμέτρησης με την Ελβετία στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μπακού πως δεν θα παίξουν καλά, αλλά θα πάρουν τον βαθμό στη δεύτερη αναμέτρηση του Α’ ομίλου, θα έλεγαν και «ευχαριστώ».

Οι Βρετανοί με φύλακα-άγγελο τον Γουόρντ κάτω από τα δοκάρια και σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Μουρ, απέσπασε βαθμό (1-1) και διατήρησαν στο κόλπο την Τουρκία που ηττήθηκε στην πρεμιέρα από την Ιταλία με 3-0.

Η Ουαλία παρατάχθηκε με ένα αμυντικογενές σχήμα, αλλά με δύο ταχύτατους εξτρέμ (Τζέιμς – Μπέιλ) με στόχο να χτυπήσει στην αντεπίθεση τους Ελβετούς που είχαν τριάδα κεντρικών αμυντικών και δίδυμο Σεφέροβιτς – Εμπολό στην επίθεση.

Η Ελβετία είχε 62% κατοχή μπάλας και 18 τελικές, αλλά οι Ουαλοί κατάφεραν με τις μισές να βρουν ένα γκολ και μάλιστα από στημένες μπάλες. Η πρώτη μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο παιχνίδι στο 15ο λεπτό.

Ο Μουρ έπιασε την κεφαλιά και υποχρέωσε σε μεγάλη επέμβαση τον Ζόμερ που εκτινάχτηκε και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Η απάντηση των Ελβετών ήρθε 5′ αργότερα με τον Σερ να κάνει τρομερό τακουνάκι από εκτέλεση κόρνερ του Σακίρι, αλλά να μη βρίσκει δίχτυα. Η μεγαλύτερη επιτυχία για την ομάδα του Πέτκοβιτς ήταν πως κράτησε εκτός παιχνιδιού τον Μπέιλ και δέχθηκε κάποιες κόντρες μόνο από τον Τζέιμς.

Ο Σεφέροβιτς παρουσιάστηκε ανεπαρκής να τελειώσει τις κλασικές (τουλάχιστον τρεις) ευκαιρίες που του εμφανίστηκαν και τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους τη λύση την έδωσε ο Εμπολό.

Ο επιθετικός της Γκλάντμπαχ έπιασε τη δυνατή κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Σακίρι και σημείωσε το 0-1.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΕΜΠΟΛΟ

Αναγκαστικά, οι Ουαλοί βγήκαν από το καβούκι τους και στο 74′ βρήκαν ένα γκολ κυριολεκτικά από το… πουθενά, με την άμυνα της Ελβετίας να εκτίθεται.

Ο Μόρελ έβγαλε σέντρα μετά την εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά και ο επικίνδυνος Μουρ με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΜΟΥΡ

Οι Ελβετοί θα μπορούσαν να φύγουν με τρίποντο αν το γκολ του Γαβράνοβιτς – μπήκε στο ματς στο 84′ και σκόραρε ένα λεπτό αργότερα – μετρούσε κανονικά. Κατόπιν εξέτασης από το VAR ο Τουρπέν επιβεβαίωσε πως ο Ελβετός φορ ήταν οφσάιντ και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΥΑΛΙΑ – ΕΛΒΕΤΙΑ 1-1

Σκόρερ: 74′ Μουρ / 49′ Εμπολό

Γήπεδο: Ολυμπιακό Στάδιο Μπακού

Διαιτητής: Τουρπέν

Κίτρινες: Μουρ / Σερ, Εμπαμπού

Ουαλία (Πέιτζ): Γουόρντ, Ρόμπερτς, Ροντόν, Ντέιβις, Μέφαμ, Μόρελ, Άλεν, Ράμσεϊ (90+3′ Αμπαντού), Τζέιμς (75′ Μπρουκς), Μπέιλ, Μουρ

Ελβετία (Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Ελβέντι, Σερ, Ακάντζι, Εμπαμπού, Ροντρίγκες, Τζάκα, Φρόιλερ, Σακίρι (66′ Ζακάρια), Σεφέροβιτς (85′ Γαβράνοβιτς), Εμπολό