17.6 C

Ουγγαρία – Ισλανδία 2-1: Από την κόλαση στον παράδεισο στο 92′ (vid)

Απίστευτο παιχνίδι, τρομερό φινάλε! Η Ουγγαρία βρέθηκε στα… σχοινιά από την Ισλανδία αλλά με απίστευτη ανατροπή σε τέσσερα λεπτά στο τέλος πήρε την πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2020!

Ο Γκουλάτσι έκανε απίστευτο λάθος και στο 11′ ο Γκίλφι Σίγκουρντσον με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1.

Η Ουγγαρία κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, την ώρα που οι Ισλανδοί είχαν τον Ίνγκασον του ΠΑΟΚ στην άμυνα τους (είχε περάσει ένα λεπτό νωρίτερα στο ματς). Ο Νεγκό στο 88′ έγραψε το 1-1 και όλα έδειχναν παράταση.

Σε ένα τρελό τρίλεπτο καθυστερήσεων έγιναν τα πάντα: Στο 92′ οι Ισλανδοί βρέθηκαν κοντά στο 2-1, το σουτ κόντραρε και ξεκίνησε η αντεπίθεση των Ούγγρων. Ο Σόμποσλαϊ έτρεξε με την μπάλα, συνέκλινε και ένα φανταστικό σουτ συρτό που κατέληξε στην αριστερή γωνία του Χάλντορσον!