15.7 C

Ουντινέζε – Γιουβέντους 1-2: Διά πυρός και σιδήρου με ήρωα Ρονάλντο

Η Γιουβέντους φλέρταρε για δεύτερο διαδοχικό ματς με την απώλεια βαθμού ή βαθμών, αλλά τελικά με φοβερή ανατροπή στα τελευταία λεπτά κατάφερε να αποδράσει από το Ούντινε (1-2) με τους τρεις βαθμούς της νίκης που τη φέρνει στους 69 βαθμούς, όσους έχουν και η Αταλάντα και η Μίλαν. Στους 67 έμεινε η Νάπολι που «κόλλησε» στη Σαρδηνία και βρίσκεται στην 5η θέση.

Η Ουντινέζε που είναι άνετη αναφορικά με την παραμονή της (στο +8 από την Μπενεβέντο) προηγήθηκε με το διαγώνιο δυνατό σουτ του Μολίνα στο 10′ για το 1-0 και έδειχνε να κρατά το τρίποντο στα χέρια της χωρίς να απειλείται ιδιαίτερα.

Ωστόσο, ένα ανόητο πέναλτι του Ντε Πάουλ επέτρεψε στη Γιουβέντους να ξαναμπεί στο ματς στο 83′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος δεν σταμάτησε εκεί, αφού ένα λεπτό πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης πέτυχε το κομβικό (27ο στη σεζόν) γκολ για το τελικό 1-2.

Ο Ραμπιό που πέρασε στο ματς στο 84′ έβγαλε άψογη σέντρα από τα αριστερά, ο Ρονάλντο πήρε την κεφαλιά που έδειχνε να ελέγχει ο Σκουφέτ, όμως ο 24χρονος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και αυτή πήγε στα δίχτυα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 1/5

Βερόνα – Σπέτσια 1-1 (46′ Σαλτσέντο / 86′ Σαπονάρα)

Κροτόνε – Ίντερ 0-2 (69′ Έρικσεν, 90+2′ Ασράφ)

Μίλαν – Μπενεβέντο 2-0 (6′ Τσαλχάνογλου, 60′ Τεό Ερναντές)

ΚΥΡΙΑΚΗ 2/5

Λάτσιο – Τζένοα 4-3 (30′, 56′ Κορέα, 43′ πεν. Ιμόμπιλε, 48′ Λουίς Αλμπέρτο / 47′ αυτ. Μάρουσιτς, 80′ Σκαμάκα, 81′ Σομουρόντοβ)

Νάπολι – Κάλιαρι 1-1 (13′ Οσιμέν / 90+4′ Νάντες)

Σασουόλο – Αταλάντα 1-1 (52′ Μπεράρντι / 32′ Γκόσενς)

Μπολόνια – Φλορεντίνα 3-3 (31′, 71′, 84′ Παλάσιο / 21′ πεν., 74′ Βλάχοβιτς, 64′ Μποναβεντούρα)

Ουντινέζε – Γιουβέντους 1-2 (10′ Μολίνα / 83′ πεν., 89′ Ρονάλντο)

Σαμπντόρια – Ρόμα (21:45)