25.1 C

Ουντινέζε – Γιουβέντους 2-1: Έσπασε κατάρα 10 ετών

Η Γιουβέντους ήθελε ένα τρίποντο για να κλειδώσει τον 9ο σερί τίτλο πρωταθλήματος και ασφαλώς το ματς με την Ουντινέζε εκτός έδρας αποτελούσε μία καλή ευκαιρία για… στέψη, αφού διατηρούσε εξαιρετική παράδοση.

Όχι όμως αυτή τη φορά. Οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα ένα ματς που έμοιαζε χαμένο και κέρδισαν (2-1) για πρώτη φορά τη μεγάλη Κυρία μετά από 10 ολόκληρα χρόνια.

Στο 42′ ο Ντε Λιχτ με μακρινό σουτ πέτυχε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους που σκέφτονταν από εκεί και έπειτα τη στέψη και την… πάτησαν. Στο 52′ ο Νεστορόφσκι έφερε το παιχνίδι στα ίσα για την Ουντινέζε, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φοφανά χτύπησε στην αντεπίθεση, εξέθεσε Σάντρο και Ντε Λιχτ και βγήκε απέναντι από τον Στσέζνι και με φοβερό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 35ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 21/7

Αταλάντα – Μπολόνια 1-0 (62′ Μουριέλ)

Σασουόλο – Μίλαν 1-2 (42′ πεν. Καπούτο / 19′, 45+2′ Ιμπραΐμοβιτς)

Τετάρτη 22/7

Πάρμα – Νάπολι 2-1 (45+3′ πεν. Καπράρι, 87′ πεν. Κουλουσέφσκι / 54′ πεν. Ινσίνιε)

Λέτσε – Μπρέσια 3-1 (22′, 32′ Λαπαντούλα, 70′ Σαπονάρα / 63′ Ντεσένα)

ΣΠΑΛ – Ρόμα 1-6 (24′ Τσέρι / 10′ Κάλινιτς, 38′ Κάρλες Πέρεθ, 47′ Κολάροφ, 52′, 75′ Μπρούνο Πέρες, 90′ Τζανιόλο)

Τορίνο – Βερόνα 1-1 (67′ Τζάτζα / 56′ πεν. Μπορίνι)

Σαμπντόρια – Τζένοα 1-2 (32′ Γκαμπιαντίνι / 22′ πεν. Κρισίτο, 72′ Λεράγκερ)

Ίντερ – Φιορεντίνα 0-0