23.3 C

ΠΑΕ ΠΑΟΚ: «Καθαρό πέναλτι»

Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ σχολίασε την επίμαχη φάση της ανατροπής του Ζαμπά από τον Στρέζο , κάνοντας λόγο για ολοκάθαρη περίπτωση πέναλτι

Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ δεν άφησε ασχολίαστη την φάση στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ σημειώνοντας χαρακτηριστικά πως ο διαιτητής δεν είδε καθαρό πέναλτι σε ανατροπή του Ζαμπά από τον Στρέζο.

Αναλυτικά τα όσα αναφέρουν οι «ασπρόμαυροι»:

Είδε τον διαιτητή στο τρίτο λεπτό να του αρνείται καθαρό πέναλτι. Βρέθηκε με μία ευκαιρία πίσω στο σκορ. Και ενώ όλα έδειχναν ότι πηγαίνουν στραβά ο ΠΑΟΚ έκανε μία σπουδαία ανατροπή και έφυγε με το τρίποντο από το Γεντί Κουλέ για την 3η αγωνιστική της Super League Σουρωτή.

Η αγωνιστική δράση ξεκίνησε και πάλι και ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στα γήπεδα όπως αποχώρησε. Με ένα σπουδαίο διπλό σε μία δύσκολη έδρα. Ο ΟΦΗ έπαιξε για πρώτη φορά εντός έδρας μετά την επιστροφή του στη μεγάλη κατηγορία, οι φίλοι του έστησαν μία γιορτή στο Ηράκλειο, αλλά ο Δικέφαλος ήταν αυτός που έφυγε πανηγυρίζοντας από το γήπεδο.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου επέλεξε να προχωρήσει σε αλλαγές προσώπων. Έδωσε φανέλα βασικού στον Μπίσεσβαρ , ξεκίνησε τον Ελ Καντουρί σε ρόλο δεκαριού, τον Ζαμπά στα δεξιά της επίθεσης και τον Καρέλη στην κορυφή στο ντεμπούτο του με τον ΠΑΟΚ.Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 3′ ο Ζαμπά έφυγε στην πλάτη της άμυνας, τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Στρέζο, αυτός τον ανέτρεψε αλλά ο διαιτητής Διαμαντόπουλος δεν υπέδειξε το πέναλτι.Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε ευκαιρίες, ο ΟΦΗ ισορρόπησε και στην πρώτη του ουσιαστική απειλή προς την εστία του Πασχαλάκη πήρε προβάδισμα με τον Παπαστεριανό στο 21′.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου έδειξαν να χάνουν προσωρινά τον έλεγχο του αγώνα, αλλά από το 30′ και μετά πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και άρχισαν να κινούνται να φτιάχνουν φάσεις.Στο 37′ ο Ελ Καντουρί βρήκε τον Μπίσεσβαρ , ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με άψογο τελείωμα ισοφάρισε. Η ψυχολογία άλλαξε άρδην και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ολοκληρώθηκε η ανατροπή με τον Μάτος να σκοράρει με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μπίσεσβαρ .Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Δικέφαλο να έχει και πάλι τον πρώτο λόγο.

Μάλιστα στο 53′ ο Ζαμπά έδωσε πρόωρο τέλος στο παιχνίδι. Ο Καντουρί έκανε ωραία σέντρα, Ζαμπά και Μπίσεσβαρ άλλαξαν ωραία τη μπάλα και ο Βραζιλιάνος με έναν… κεραυνό νίκησε τον Στρέζο για το 1-3.Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς επιτυχία, ο ΠΑΟΚ έδωσε χώρο και έψαξε την κόντρα, έχασε πολλές ευκαιρίες αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Έτσι ο Δικέφαλος ξεκίνησε νικηφόρα μία δύσκολη εβδομάδα με τρία παιχνίδια. Επόμενη πρόκληση το ματς κόντρα στην Τσέλσι στην Τούμπα για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του UEFA Europa League.