18.2 C

Παγκόσμιο U19: «Αυτοκτόνησε» η Εθνική, με Γαλλία στους «16»

Η Εθνική πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Αργεντινή και το πλήρωσε με ήττα (73-68)

Παρότι βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 16 πόντους κόντρα στην Αργεντινή, η Εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα στην 3η και τελευταία αγωνιστική του Γ’ ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου U19, που φιλοξενείται στο Κλειστό «Δύο Αοράκια» στο Ηράκλειο της Κρήτης

Για να καταλάβει την πρώτη θέση του ομίλου η Εθνική έπρεπε να πάρει τη νίκη με διαφορά πέντε πόντων. Ο Σωτηρίου ήταν πρωταγωνιστής στο πρώτο δεκάλεπτο όπου η Ελλάδα προηγήθηκε με τέσσερις (9-13), ενώ η άμυνα ήταν καθοριστική στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με εννιά (35-26).

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν απογοητευτική, ειδικά όταν η Αργεντινή πίεσε και σκλήρυνε στην άμυνα, ενώ η ελληνική ομάδα φάνηκε να μένει από δυνάμεις. Έτσι η εθνική τερμάτισε στην τρίτη θέση του ομίλου και θα τεθεί αντιμέτωπη στη φάση των «16» κόντρα στη Γαλλία (2η του τέταρτου ομίλου).

Τα δεκάλεπτα: 9-13, 26-35, 48-51, 73-68.