18.3 C

Παγκόσμιοι πρωταθλητές οι μικροί της Βραζιλίας με… VAR! (pics+vid)

Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Βραζιλία στην κατηγορία Κ-17 για 4η φορά στην ιστορία της!

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα και παράπονα για τη διαιτησία, η μικρή ομάδα της σελεσάο κατέκτησε το πολυπόθητο τρόπαιο, με ανατροπή στο 93′ του Μεξικού, με τελικό σκορ 2-1.

Οι Μεξικανοί άνοιξαν το σκορ στο 66ο λεπτό και η ισοφάριση για τους Βραζιλιάνους ήρθε με πέναλτι στο 87′. Ο διαιτητής δεν είδε καθαρά τη φάση και αναγκάστηκε να καταφύγει στο VAR, με τους ηττημένους να εκφράζουν τα παράπονά τους μετά το παιχνίδι για «επιλεκτική χρήση του VAR υπέρ της Βραζιλίας». Η ανατροπή ολοκληρώθηκε για τη σελεσάο στις καθυστερήσεις με τον Κόουτο.

Οι σκόρερς του τελικού στο στάδιο «Walmir Campelo» ήταν:

Γκονζάλες 66′ (Μεξικό)

Κάιο Ζόρζε 87′ με πέναλτι (Βραζιλία)

Κόουτο 93′ (Βραζιλία)

Νωρίτερα στον μικρό τελικό η Γαλλία επικράτησε 3-1 της Ολλανδίας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.