20.8 C

Παναιτωλικός – Άρης 2-0: Τι τον κοιτάζεις Ρόσα… μουδιασμένο

Ο Παναιτωλικός πήρε μία σπουδαία νίκη επί του Άρη, τη δεύτερή του στο φετινό πρωτάθλημα, στο Αγρίνιο με 2-0, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Άρη να έχει την κατοχή της μπάλας και τους γηπεδούχους να αρέσκονται στον ρόλο του… κομπάρσου.

Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετές σκληρές μονομαχίες, αλλά οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ, με τη λήξη των πρώτων 45 λεπτών να τις βρίσκει ισόπαλες στο 0-0.

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε με τον Άρη να συνεχίζει να ελέγχει τον αγώνα, αλλά χωρίς να μπορέσουν οι παίκτες του Ένινγκ να κάνουν τη μεγάλη ευκαιρία.

Έτσι, στο 58ο λεπτό, μετά από κόρνερ που κέρδισε ο Παναιτωλικός, ο Αμπού-Μαλάλ δεν έδιωξε σωστά, με την μπάλα να στρώνεται στον Ρόσα. Ο παίκτης των γηπεδούχων με ωραία προσποίηση βρήκε χώρο και με ένα αριστερό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Αγρινιώτες.

Από αυτό το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι έκαναν πάρα πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου και έδιναν την ευκαιρία στην ομάδα του Μάκη Χάβου να βγάζει αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές, στο 73ο λεπτό, ο Ντάουντα, ο οποίος έχει αλλάξει την εικόνα του Παναιτωλικού από την στιγμή που πήρε μεταγραφή, βρήκε τον Ρόσα και με ένα εξαιρετικό δεξί πλασέ… κρέμασε τον Κουέστα και έγραψε το 2-0.

Ο Άρης προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να… σώσει ό,τι σώζεται, αλλά οι προσπάθειες των Κιτρινόμαυρων δεν βρήκαν αντίκτυπο. Έτσι, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα και έμειναν αήττητοι για τρίτο σερί παιχνίδι.

Παναιτωλικός (Χάβος): Κνετ, Γιοβάνοβιτς, Ταχάρ, Ρόσα, Ντάλσιο, Αλβάρες (Μαλής 80′), Κέβιν, Ντάουντα, Τζανακάκης (Μουνιέ 61′), Λιάβας (Μαρσιάλ  88′), Σιέστεντ

Αρης (Ένινγκ): Κουέστα, Σόουζα, Δεληζήσης, Λάρσον, Γκάμα (Ντίγκινι 40′), Φετφατζίδης, Βέλεθ, Κόρχουτ (Μαρτίνες 83′), Σάσα, Ντουρμισάι, Μπα (Τόνσο 49′)