21.4 C

Παναιτωλικός – Ατρόμητος 0-1: Buzzer Beater Γιακουμάκη στο 94′!

Δεν γιορτάστηκαν με νίκη τα 300 παιχνίδια του Παναιτωλικού στη μεγάλη κατηγορία γνωρίζοντας την ήττα στο φινάλε του ματς με 0-1 από τον Ατρόμητο στο Αγρίνιο.

Ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα στο πρώτο μέρος και πιέζοντας κυρίως από τα αριστερά, έφτασε με αξιώσεις στην εστία του Κνετ. Ο Μανούσος μάλιστα είχε τρεις φορές την ευκαιρία στο 7′ στο 8′ και στο 10′ να βάλει μπροστά στο σκορ τους Περιστεριώτες, ωστόσο οι επιλογές του στο τελείωμα ήταν κακές, με το 0-0 να παραμένει. Από εκεί και πέρα ο Παναιτωλικός αντέδρασε, πήρε μέτρα στο γήπεδο, ενώ λίγο έλειψε να προηγηθεί με το πλασέ του Ντίαζ το όποιο έξυσε το δοκάρι του Μέγιερι μετά το γύρισμα του Τζανακάκη. Ως το τέλος του 1ου ημιχρόνου οι δύο ομάδες πίεσαν και δημιούργησαν φάσεις με κυριότερη εκείνη του Ούμπιδες στο 39′ για τους φιλοξενούμενους χωρίς να αλλάζει το σκορ.

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν εμφανώς πεσμένος με την κατοχή να είναι σχετικά μοιρασμένη, χωρίς όμως να μετουσιώνεται σε κλασσική ευκαιρία για γκολ. Ο Παναιτωλικός φάνηκε να βγάζει κούραση με τις 3 αλλαγές του να είναι αναγκαστικές, ενώ ο Ατρόμητος έδωσε περισσότερο βάση στη καλή αμυντική λειτουργία. Από το 70′ ο Παναιτωλικός προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμούς δημιουργώντας ορισμένες προϋποθέσεις χωρίς παρόλα αυτά να ανησυχεί τον Μέγερι. Και ενώ τα πράγματα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα μοιράζονταν το βαθμό της ισοπαλίας, ωστόσο η κεφαλιά του Γιακουμάκη στην τελευταία φάση του αγώνα, μετά από κόρνερ του Γκάλο, έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του Περιστερίου αφήνοντας την ομάδα του Μάκη Χάβου στην ουρά της βαθμολογίας.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Σανιά (61′ Ντουάρτε), Σιένστεντ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν, Τσιγγάρας, Ντάλσιο (Φυτόπουλος), Τζανακάκης (78′ Ρομάν), Μιμίτο, Ντίας, Μπαΐροβιτς

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Mέγερι, Γκάλο, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Χαρίσης, Μάντσον (Μπαένα), Ούμπιντες (78′ Ανδρούτσος) , Γιακουμάκης, Βέλλιος (46′ Νταβιώτης), Μανούσος