17.7 C

Παναιτωλικός – Ατρόμητος 1-3: Νίκησε μετά από 3 μήνες και τον έστειλε στα μπαράζ (vid)

Ο Ατρόμητος «καθάρισε» από νωρίς το ματς κόντρα στον Παναιτωλικό και επικράτησε με 4-1 στο Αγρίνιο, στέλνοντας παράλληλα τα «καναρίνια» στα μπαράζ για την παραμονή στην κατηγορία.

Οι Περιστεριώτες, που αγνοούσαν για πολύ καιρό τη νίκη, σημείωσαν την πρώτη τους έπειτα από τρεις ολόκληρους μήνες, με την τελευταία να είναι στις 31 Ιανουαρίου απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα (0-1). Μάλιστα, πρόκειται για το πρώτο τρίποντο του Σάββα Παντελίδη, ο οποίος από τις 5 Φεβρουαρίου που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της ομάδας, σε 12 ματς έχει πέντε ήττες, έξι ισοπαλίες και τη μοναδική νίκη, που πέτυχε σήμερα.

Και οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο, με τον Παναιτωλικό αρχικά, να φαίνεται πως ήταν εκείνος που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ωστόσο, ο Ατρόμητος «έκοψε» από νωρίς τη φόρα των γηπεδούχων, με τους Περιστεριώτες να σκοράρουν στην πρώτη τους επίσκεψη στην περιοχή των «καναρινιών».

Συγκεκριμένα, ο Ενσικουλού τροφοδότησε τον Ραμπέγιο, με τον Χιλιανό να αποφεύγει με δύο ωραίες ντρίμπλες τον Μανθάτη και με όμορφο δεξί σουτ εντός περιοχής να στέλνει στο 11′ τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Κνετ.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι υπέπεσαν στο ίδιο λάθος μέσα σε λίγα λεπτά και άφησαν τον Ατρόμητο να ανέβει και να πατήσει ξανά περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εύστοχοι και σε δεύτερη τελική σκόραραν ξανά, διπλασιάζοντας των αριθμό των τερμάτων τους. Με πρωταγωνιστή πάλι τον Ενσικουλού, ο οποίος από δημιουργός στο πρώτο γκολ πέρασε σε σκόρερ του δεύτερου, οι Περιστεριώτες «καθάρισαν» το ματς.

Στο 20′ ο Κονγκολέζος εκμεταλλεύτηκε το μπέρδεμα των παικτών του Παναιτωλικού στο χώρο της μεσαίας γραμμής, έφυγε στην αντίπαλη εστία και σούταρε με το δεξί σουτ για να κάνει το 2-0.

Τα δύο γκολ «έκοψαν» τα φτερά στα καναρίνια. Στο δεύτερο μέρος όμως, ο Παναιτωλικός έδειξε διάθεση να παλέψει το ματς και στο 54′ είχε την πρώτη του καλή στιγμή, με την απευθείας εκτέλεση του Βέργου, ο οποίος υποχρέωσε τον Θεοδωράκη να διώξει με γροθιές σε κόρνερ.

Ο Ατρόμητος διεύρυνε το σκορ του δύο λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, κερδίζοντας πέναλτι. Ο Γκορτσίλας έδειξε την άσπρη βούλα σε αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Γιακουμάκη από τον Μεδίνα και ο Μανούσος το εκτέλεσε εύστοχα, γράφοντας το 3-0 στο 88′.

Στο 90+1′ όμως, ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να κερδίσει πέναλτι και να πετύχει το γκολ της τιμής. Ο Καρέλης, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 63′, κέρδισε πέναλτι από τον Θεοδωράκη και ο Ματσόλα ανέλαβε την εκτέλεση, μειώνοντας σε 3-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: 1-3

Γήπεδο: Αγρινίου

Διαιτητής: Γκορτσίλας

Γκολ: 90+1′ πεν. Ματσόλα / 11′ Ραμπέγιο, 20′ Ενσικουλού, 88′ πεν. Μανούσος

Κίτρινες Κάρτες: Τσότσαλιτς, Εντινγκά, Μεδίνα / Μανούσος, Νάτσος

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Μανθάτης (82′ Μεδίνα), Τσότσαλιτς, Καρασαλίδης (63′ Καρελής), Ντάλσιο, Εντινγκά, Ντίας, Μπαρμπόσα, Μεντόσα (41′ Ματσόλα), Ντουάρτε (63′ Γιάκολις), Βέργος (63′ Ταχάρ)

Ατρόμητος (Παντελίδης): Θεοδωράκης, Γκάλο (68′ Κωτσόπουλος), Γούτας, Στρούγγης, Γκαλβάο, Ούμπιδες (65′ Νάτσος), Σάλομον, Μανούσος, Ραμπέγιο, Ενσικουλού (65′ Νταβιώτης), Γιακουμάκης